1. Uluslararası Kongre Turizmi Konferansı Gerçekleşti

1. Uluslararası Kongre Turizmi Konferansı, Ankara Valiliğinin himayelerinde, Ankara Kalkınma Ajansı ile Ankara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği(ANTOD) ana sponsorluğu ve organizatörlüğünde; Transnet, Congresium Ankara ve Turkish Airlines destekleri ile 12 Aralık’ta Wyndham Ankara Otel’de gerçekleşti.

Konferans açılışında konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, “Hedef, 2023 yılında 50 milyon turist getirmek, 50 milyar dolar da gelir elde etmek. Kongre turizmi, turizm sektörleri arasında en fazla gelir bırakan sektörlerden. Türkiye’de petrol yok ama turizm var. Turizm sektörü dolaylı olarak yüze yakın sektörü etkileyen stratejik bir sektör. Bunun için de kongre turizmi çok önemli.” ifadelerini kullandı.

ANTOD Başkanı Savaş Çolakoğlu ise Ankara’nın otel ve konaklama olarak altyapısının ziyadesiyle yeterli olduğuna dikkat çekerken, “Yakın zamanda uluslararası kongre, fuar ve konferans etkinlikleri ile kendinden söz ettiren Ankara, önümüzdeki yıllarda yapılacak yeni kongre alanı ile daha da ön plana çıkacaktır. Birincisini düzenlediğimiz Kongre Turizmi Konferansı ile farkındalık oluşturarak Ankara’nın Kongre Turizm’inde cazibe merkezi olması için önemli bir adım olmasını temenni ederim.“ diye konuştu.

 

3 Oturum Gerçekleştirildi

Konferans kapsamında kongre turizmi ile ilgili 3 oturum gerçekleştirilirken, bunlardan ilkinde Atılım Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Gürkan’ın moderatörlüğünde yapılan panelde, “Ekonomik ve Tanıtım Getirileri Açısından Kongre Turizminin Önemi” konusu ele alındı. Konu ile ilgili olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Tarhan, Barcelona Kongre Bürosu MICE Tanıtım Müdürü Elena Altemir, Serenas Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gürbüz ile Turizm Medya Grubu ve TETKİD Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Ataman konuşmacılar olarak panelde yer aldılar.

İkinci oturumun konusu ise; “Kongre Turizmi İçin Gerekli Altyapı, Şehrin Hazır Olması” olurken bu oturumda; Bilkent Üniversitesi’nden Tamer Rodoplu’nun moderatörlüğünde, Büyükşehir Belediyesi Dış ilişkiler Daire Başkanı Ramazan Kabasakal, TAV Esenboğa Genel Müdürü Nuray Demirer, GL Events Genel Müdürü Marc Rodrigez, Antod Başkanı Savaş Çolakoğlu ve Valer kongre Yönetim Kurulu Başkanı M. Yudum Kaya kendi uzmanlık alanlarındaki konulara değindiler.

Son oturumda da “Dünyada Kongre Turizminin Genel Değerlendirmesi, Yapılması Gerekenler ve Ankara Vizyonu” konusu ile Başkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nazmiye Eerdoğan’ın moderatörlüğünde; , İl Kültür Turizm Müdürü Kudret Cabılar, Valencia Kongre Bürosu başkanı Angeles Redondo, ZED Turizm Genel Koordinatörü Sefa Ünal ve Doğan Burada Dergi Gurubu Ankara Temsilcisi Erdal İpekleşen başkentin kongre turizmindeki vizyonunu ele aldılar.