“2. Çocuk Sanat Bienali” İstanbul Deniz Müzesi’nde…

Bahçeşehir Koleji tarafından düzenlenen “Çocuk Sanat Bienali” İstanbul Deniz Müzesi ev sahipliğinde başladı. Öğrencilerin “fark” temasıyla hayata geçirdikleri eserler arasında en dikkat çekenlerden biri de öğrencilerin “Bir ışıkla başlar her şey” sloganıyla yaptıkları Atatürk portresi oldu. Bienal, 25 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Öğrencilerin “fark” kelimesine odaklanmalarını ve bu doğrultuda keşfettiklerini sanatla birleştirmelerini hedefleyen Bahçeşehir Koleji, ortak bir dil kullanarak uzun vadede; kültür, sanat tasarımı üreticisi ve takipçisi, duyarlı ve bilinçli bireyler yetiştirmeyi de amaçlıyor. Türkiye genelindeki tüm kampüslerden toplam 50 eserin yer aldığı bienal, farklılıkların çocuk penceresinden yansımalarını ele alıyor.

Serdar Aslan

Gün içinde bu sene 2.si yapılan “Çocuk Sanat Bienali”ni ziyaret ettik ve Bahçeşehir Okulları Görsel Sanatlar Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Bienal’in Küratör’ü Serdar Aslan’la sohbet etme şansı yakaladık, Aslan: “Her sene bienal yapıyoruz, çapraz olarak baktığımızda da bir yıl “Çocuk Sanat Bienali” ve bir liseler düzeyinde “Tasarım Bienali” yapıyoruz diyebiliriz. Bu sene de 2. Çocuk Sanat Bienali’ni gerçekleştiriyoruz, burada tüm Türkiye genelindeki Bahçeşehir Okullarından eser çalışmaları mevcut. Bu seneki temamız da “Fark”. Temamızla alakalı da Kasım ayında çocuklarımızla ön kritik yaptık ve “Fark”la alakalı olarak neler yapabiliriz? Fark dediğimizde aklımıza ne geliyor gibi konu başlıkları belirledik. Fikir birlikteliğiyle beraber kampüslerimizden Bienal Komisyon’a gönderilen çalışmalar, projeler onaylandı ve 4 aylık çalışmanın sonunda da gördüğünüz bu ürünler ortaya çıktı.” Dedi.

Bienalin en dikkat çekici çalışmalarından biri, altıncı sınıfta okuyan 11 öğrencinin 1 senelik çalışması sonucunda ortaya çıkan Atatürk portresi. Atatürk’e ait bir fotoğrafı piksellerine ayırıp büyüttükten sonra beşer santimlik karelere ayıran öğrenciler, bu kareleri parmak boyası ile boyadılar. Tüm farklılıkları Atatürk sayesinde fark ettikleri için böyle bir çalışma yapmak istediklerini belirten öğrencilerin sloganları ise “Bir ışıkla başlar her şey.”