21. İstanbul Tiyatro Festivali’ni 18.000 Tiyatrosever Takip Etti

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 21. İstanbul Tiyatro Festivali, 13 – 26 Aralık tarihleri arasında gerçekleşti.

Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda gerçekleştirilen 21. İstanbul Tiyatro Festivali’ni 18.000 tiyatro sever takip ederken, doluluk oranı %94 seviyesine ulaştı. 2 hafta boyunca yurtdışından 5, Türkiye’den 13 olmak üzere 18 tiyatro, dans ve performans topluluğunun, eklenen 4 ek gösterimle beraber toplam 55 gösteri gerçekleştirildi.

Festivalin öğrenci biletleri Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın destekleriyle 10 TL’den satışa sunulurken, öğrenci biletleri toplam kapasitenin %35’ini oluşturdu. Festivalde, gösterilerin yanı sıra ücretsiz olarak gerçekleştirilen okuma tiyatroları, söyleşiler, kitap tanıtımları, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi etkinliklere 1.000’e yakın izleyici katıldı. 2014’ten bu yana İstanbul Tiyatro Festivali çatısı altında, yerli tiyatro sahnesinin başarılı örneklerinin yurt dışına tanıtılması amacını taşıyan “Uluslararası Platform” kapsamında Fransa, Belçika, Portekiz, Almanya, Rusya, İran Yunanistan gibi ülkelerden toplam 30 tiyatro profesyoneli uluslararası basın mensubu İstanbul’da ağırlandı.

 

Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

Festivalin Onur Ödülleri bu yıl yönetmen, senarist, dekoratör ve akademisyen Duygu Sağıroğlu; gazeteci, yazar, insan hakları savunucusu Zeynep Oral ve kural tanımayan koreografileriyle dünya çapında ses getiren, günümüzün en önemli koreograflarından Angelin Preljocaj’a takdim edildi.

 

Künye:

Etkinlik Sahibi: İKSV

Yüksek Katkıda Bulunan Mekan Sponsoru: Zorlu PSM

Tanıtım Desteği: D&R, Yaratıcı Mecralar

Öncü Sponsor: Eczacıbaşı

İletişim Sponsoru: Vodafone

Konaklama Sponsoru: The Marmara Collection