4 Mevsim Büyükada Belgesel Fotoğraf Sergisi

İlk açılışı 18 Mart 2017 tarihinde olan sergi 18 Mart – 6 Nisan 2017 tarihlerinde İfsak’ta ilk kez misafirlerini ağırlamıştı. 

211. Dönem Temel Fotoğrafçılık Semineri kursiyerleri bundan tam bir yıl önce başladıkları proje ile Alberto Modiano’nun çocukluğunun geçtiği Büyükada’yı fotoğraf karelerine sığdırmaya çalıştılar. Danışmanlığını Alberto Modiano’nun yaptığı “4 Mevsim Büyükada” temalı projede Büyükada’nın bazı kurumları da çekim çalışmalarına özel izinler vererek destek oldular. Bazen faytonların peşinde, bazen rıhtımda kalabalıklara karışarak Büyükada’nın tarihi dokusunu ve insanlarını fotoğraflayan 211. dönemin fotoğrafçıları, Büyükada’nın dört mevsimini anlattılar.

82 fotoğrafla, İFSAK tarihinin en fazla fotoğrafına sahip proje grubu sergisi olmasının yanı sıra, ilk belgesel projesini de hayata geçirmenin haklı gururunu yaşayan fotoğrafçıların danışmanı Alberto Modiano, proje aşamalarıyla ilgili şu açıklamaları yaptı; “Büyükada çocukluğumun geçtiği, ticaret hayatına merhaba dediğim bir mekandır. Bir dönem uzak kaldığım ve bozulumla savaş veren bir İstanbul Cenneti… Büyükada için nice kitaplar yapıldı, ama fotoğraf kursunu yeni bitirmiş bir grupla yapılmış ilk çalışmadır. Nisan 2016’dan bu yana askerlik yapar gibi sabahın karanlık saatlerinde vapur iskelelerine koşturduk. Fayton tercih etmek yerine kimi günler 10 kilometrenin üzerinde yürüyüp yılmadık. Bize ters ters bakıp isteksizce poz veren faytoncular, fotoğraflarımızı gördükten sonra fotoğrafçılara ayrı bir gözle bakacaklar artık.

Ve projenin sonlarına gelirken, sonbaharda saniyenin 1/60’nda çekilecek bir mevsim fotoğrafı için vapuru kaçırıp, ada keyfimizi biraz daha fazla yaşadık. Aralık ayında mutlu son gelmek üzereydi. Herkes meteorolojiyi takip edip, kar duasına çıkar oldu. Kar yağmaya başlayınca arkadaşlarımız gece kalmayı göze alarak bu coşkuyu doyasıya yaşadılar. Böylelikle “4 Mevsim Büyükada” fotoğraf projemizi tüm mevsimleri fotoğraflayarak sonlandırmış olduk. Projeye katılan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.“ Fotoğrafların basılı halinin olduğu proje kitapçığını sergi süresince Anadolu Kulübü’nden ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Sergide kullanılan fotoğrafların haricinde, grubun çektiği ve paylaşmak istediği diğer fotoğraflardan oluşan video sunumunu, Fazıl Say’ın temaya uygun eseri eşliğinde izleyebilirsiniz.

Sergi Adı:  4 Mevsim Büyükada
Mekan: Büyükada Anadolu Kulübü
Adres: Büyükada Nizam Mah. 23 Nisan Cad. No: 44 34970 Adalar/İstanbul
İletişim: 0212 292 42 01
Sergi Açılış Kokteyli: 12 Ağustos 2017 Cumartesi 18:00
Ziyaret Tarihleri: 12.08.2017 – 27.08.2017
Proje Danışmanı: Alberto MODIANO
Proje Danışman Yardımcısı: Mustafa SEVDİM
Proje Katılımcıları: İFSAK 211. Dönem Temel Fotoğrafçılık Semineri Kursiyerleri; Aslı Altınok ERDAL, Aybike Eskin GüRCAN, Ayça BEYHUN, Behram KARAPAPAK, Bilge İSPİR, Burak ŞEN, Canan ŞİRİN, Derya ÖZKALYONCU, Devrim YÜCEL, Didem İNAN, Dilek İREN, Emine SARIOĞLU, EZGİ EROĞLU, Fadime YILMAZ, Hatice Tezeren, Hülya ULUCAN, Işıl YILMAZ, Kadriye KABO, Kemal BİLGE, Kubilay KARSLI, Mazlum YALÇIN, M. Samet KOYUN, Merve GÖK, Murat BAYKARA, Mustafa ÖZ, Özgül ERDOĞAN, Selim KARADENİZ , Tuğba BİLGİN.