5. E-Ticaret Konferansı 17 Mayıs’ta Point Hotel’de Gerçekleşti

Bu yılki ana teması Dijital Transformasyon ve E-CRM olan 5. E-Ticaret Konferansı, 17 Mayıs tarihinde Point Hotel Barbaros’ta katılımcılarla buluştu.

Farklı sektörlerde ön plana çıkan E-CRM uygulamaları, dijital transformasyon, dönüşüm sürecindeki riskler ve fırsatlar, dijital dünyadaki teknolojik gelişmelerin E-CRM stratejilerine etkisi ve başarı hikayeleri ise ele alınan diğer konular arasında yer aldı.

Dünya çapında en çok satan Dijital Transformasyon kitabının yazarı ve aynı zamanda konferansın ana tema konuşmacısı olan Mark Baker Türkiye’deki potansiyeli değerlendirdiği “Günümüz Türkiye’sinde Dijital Transformasyon ve Strateji” konulu sunumunda, genç nüfus ve 70 milyon mobil abonenin büyük bir potansiyeli işaret ettiğini vurguladı.

KoçSistem Genel Müdürü Yardımcısı Can Barış Öztok, Ford Otomotiv Bilgi Teknolojileri Direktörü Hayriye Karadeniz ve Enocta Ürün ve Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Emre Tok’un katıldığı günün ilk panelinde ise Dijital dönüşüm sürecinin riskleri ve fırsatları değerlendirildi.   Fırsatları değerlendirebilen kuruluşların rekabette öne geçebileceğini belirten Can Barış Öztok, “Fırsatları hayata geçirmek için çok fazla vaktimiz yok çünkü dünya çok büyük bir hızla değişiyor. Teknoloji, süreçleri hayata geçirmek için kullanılıyor ama asıl nokta müşteriye temas edebilmek. Dijitalleşme ise süreçlerin tümünü kapsamalı. Müşteri internette de bayide de çağrı merkezinde de aynı kalitede hizmet almak istiyor. Proje portföy yönetiminin dijital dönüşümünü hızlandırıcı faktör olduğunu düşünüyoruz.”dedi.