5. Helal Fuarı ve Dünya Helal Zirvesi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Fuarı ve Dünya Helal Zirvesi, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı.

Etkinliğin açılış programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, helal ticaretinin geliştirilmesi, yeni teknolojilerin tanıtılması ve yeni pazarların ulaşılabilir kılınması amacıyla düzenlenen zirvenin ve tüm paydaşları bir araya getirecek fuar organizasyonunun sektörde önemli gelişmelere vesile olacağına inandığını belirtti.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye olarak çok önemli bir adım attıklarını ve Helal Akreditasyon Kurumu‘nu (HAK) kurduklarını belirterek, “Bu kurum, yılsonundan önce çok güçlü bir kurum olarak hepinizin hizmetinde olacak” dedi.

İİT‘yi oluşturan 57 Müslüman ülkenin, 1,8 milyar Müslüman nüfusun helal tüketim mallarının sadece yüzde 20’sini ürettiğini belirten Zeybekçi, helal pazarının İslami finansla birlikte 4 trilyon dolara ulaştığını, Müslümanların helal tüketim mallarının üretimi konusunda zamanla ilerleme sağlayabileceğini kaydetti.

 

“HAK, tüm Müslümanların hizmetinde”

Ekonomi Bakanı Zeybekçi, bundan sonra SMIIC‘te Türkiye’yi HAK’ın temsil edeceğini, teknik olarak bütün kabiliyetleri ile yer alacağını, gerektiğinde tüm Müslümanların emrinde olacağını söyledi.

Birlik ve beraberliğin önemine işaret eden Bakan Zeybekçi, helal akreditasyonu konusunda farklı görüşleri olanları iş birliğine, konuşmaya davet etti.

Bu zirvenin ve fuarın altıncısını bütün dünyanın dikkatini çekecek bir şekilde yapmak için ilgili tüm Müslüman ülke yetkililerine ve ilgililere çağrıda bulunan Zeybekçi, Ekonomi Bakanlığı olarak bu fuarı dünyanın önde gelen etkinlikleri arasına sokmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Bakan Zeybekçi, konuşmasının ardından fuar alanındaki stantları gezerek yetkililerden ürünler hakkında bilgi aldı.