500 Yıllık Tarih: KETHÜDA

Mimar Sinan’ın son eseri Kethüda’nın işletmecisi Sertaç Güreş ile MICE sektörü üzerine kapsamlı bir röportaj yaptık.

Sertaç Bey sizi tanıyabilir miyiz? Eğitiminiz ve iş hayatınızla ilgili bizi bilgilendirir misiniz?
1979 doğumluyum. Tüm eğitim hayatımı İstanbul’da tamamladım. İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü mezunuyum. Eğitim hayatım devam ederken bir reklam ajansında çalışmaya başladım. Sonrasında 8 sene boyunca kardeşimle birlikte Binbirdirek Sarnıcı’nın işletmeciliğini yaptık. Sonrasında ben bu görevimden ayrıldım ve reklamcılık sektörüne dönüş yaptım. Bugün bir parçası olduğum Bart Reklam Ajansı’nda İş Geliştirme Bölümü’nden sorumluyum. Yaklaşık 10 yıla yakın bir süre boyunca MICE sektörünün içinde yer aldığım için, aynı zamanda alternatif bir etkinlik mekanı arayışım da sürüyordu. Kethüda’yı etkinlik mekanı haline getirme fırsatı karşıma çıktıktan sonra, ajanstaki görevimle birlikte Kethüda’nın bir etkinlik mekanına dönüşmesi çalışmalarını tamamladım. Mart 2015’ten bu yana Kethüda, Bart Reklam Ajansı çatısı altında etkinlik mekanı olarak faaliyetlerini sürdürüyor ve ben de işletmeciliğini yürütüyorum.

Kethüda’yı ve faaliyetlerini anlatır mısınız?
Kethüda, Mimar Sinan’ın son eseri. Çifte hamam olarak yapılmış bir tasarım harikası. 2 büyük kubbeden oluşuyor. Külhan bölümüne açılan 2 koridor ve küçük odalardan oluşan bir alan burası. Bu alanda tamamen kapalı özel grupların davetleri gerçekleşiyor. Bu bir gala gecesi, doğum günü, kutlama partisi veya kına gecesi olabiliyor. Özellikle basın toplantıları ve lansmanlar için çok uygun bir alanımız var. Lokasyonumuzun Ortaköy olması ve çok kolay ulaşılabilir olması, hem misafir hem de etkinliği düzenleyen kişiler açısından çok büyük bir kolaylık. Teknik hizmetleri, iç mekanın akustiğini tamamen çözen basit sistemlerle biz sağlıyoruz. Böylece, içeriye sürekli malzeme giriş çıkışı olmadığı için binanın korunmasını da sağlamış oluyoruz. Catering için ise Konsept Catering firmasıyla anlaşmalıyız ve kendilerinden hizmet alıyoruz. Kısaca, etkinliklere, uzun hazırlık süreçlerine genellikle ihtiyaç duymadan hazırlanabildiğimiz kompakt bir mekan yarattık.

Kethüda’nın diğer etkinlik mekanlarından farkı nedir, hangi ayrıcalıklarınız sebebiyle tercih ediliyorsunuz?
Öncelikle lokasyonumuzun Ortaköy’de olması bizi çok ayrıcalıklı kılıyor. İkincisi, Mimar Sinan’ın son eseri olmamız harikulade bir durum. 16. yüzyıldan kalma bir eserin, hem de bir Mimar Sinan eserinin içinde etkinlik yapmak çok özel bir his. Bununla birlikte, İstanbul’da zaten sınırlı sayıda olan etkinlik mekanları arasından ayrıldığımız en önemli faktörlerden bir diğeri, küçük gruplar için kolaylıkla kapatılıp davet yapılabilecek bir alana sahip olmamız. 1 kişiden 400 kişiye kadar hizmet verebiliyoruz. Aynı anda herkesin birbirini görerek oturabileceği maksimum kapasitemiz 110 kişi. Ayakta 300 kişiye kadar davetler sağlayabiliyoruz. Tüm mekanda herkesin oturduğu bir düzende ise bu sayı 220. Son dönemlerde, yaklaşık 100 kişilik gala yemekleri için oldukça trend bir mekan olmayı şimdiden başardık.

Kethüda, İstanbul’un en popüler etkinlik mekanlarından biri olmaya aday. Şu anki ilgiden çok memnunuz, umarız daha da çok ilgi görecektir.

Ülkemizde MICE sektörünün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
ICVB’nin verilerine göre özellikle kongre alanında ilk 10’un içindeyiz. Özellikle 2005 yılından sonra İstanbul daha popüler bir kent oldu. Bunda İstanbul için çalışan hem özel sektör, hem kamu, hem de Bakanlığın çok büyük katkısı var. Yurt dışı fuarlarına katılım sağlanması, İstanbul’un dünyada trend olan çok önemli bir markaya dönüşmüş olması, bu paralelde yapılan kongre merkezi ve otel yatırımları, açılan yeni restoranlar ve etkinlik mekanları MICE sektörüne çok büyük katkı sağlıyor. Bu sektör bence turizmin en önemli parçası; MICE sektörünün hizmet verdiği oteller, restoranlar ve mekanlar da hizmet kalitelerini her geçen gün daha da artırıyorlar.

ACE of M.I.C.E. Exhibition ve Ödül Töreni’nin sektöre olan katkıları hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
ACE of M.I.C.E. Exhibition ve Ödül Töreni’nin henüz ilki gerçekleşmeden önceden bu yana severek destekçisi olduk. Çünkü MICE sektörünü sahiplenmiş olmaları çok hoşumuza gidiyor. Sonuçta MICE profesyonelleri müthiş bir organizasyon ve harika bir törenle ödüllendiriliyor, tüm sektör bir araya gelip birbiriyle iletişim kurabiliyor, sektörde yapılan işlerden herkes haberdar oluyor. Bunların yanı sıra, MICE sektörüne ait bir organizasyon basın değeri taşımış oluyor, böylece sektör dışında da bir farkındalık da yaratılıyor, bu çok önemli.

Uluslararası MICE fuarlarını senelerdir takip ediyoruz. Hayalim, ACE of M.I.C.E. Fuarı’nın da yurt dışında takip ettiğimiz MICE fuarlarından biri olması ve dünya çapında bir markaya dönüşmesi.