53. Uluslararası Antalya Film Festvali

16-23 Ekim tarihleri arasında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali, 53. yılında programını zenginleştirmeye ve kapsamını genişletmeye devam ediyor. Türkiye’nin en köklü film festivali, sinemanın ışığını bir kez daha Antalya’dan yükseltmek için film endüstrisinin ve sinemaseverlerin ihtiyaçlarına daha iyi karşılık verebilecek yenilikler de bulunan programını seyirciyle buluşturdu.

227 seansta 134 film gösterildi

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen 53. Uluslararası Antalya Film Festivali, 8 gün boyunca, 7 Salonda, 227 seansta 39 ülkeden 134 filmi izleyicilere sundu. Türkiye’den yüzlerce sinema profesyonelinin yanı sıra ABD’den Çin’e 100’den fazla yabancı sinemacı ve basın mensubunun ağırlandığı festival filmleri bu yıl Ulusal Yarışma, Uluslararası Yarışma, Dünya Sinemalarından, Ustaların Gözünden, Rengahenk, İlk Filmler, Hiçbir Yerin İnsanları, Bir Ülkeye Bakış: Çin, Güneş Tutulması, Gece Yarısı Gösterimleri, Özel Gösterimler, Onuruna, Anısına, Engelsiz Filmler, Kısa Film Seçkisi ve Belgesel Seçkisi başlıkları altında toplandı.

Festivali başlangıç “gong”u geleneksel kortej

Yıllardır Antalya halkı tarafından ilgiyle takip edilen, heyecanla beklenen ve festivalin başladığını müjdeleyen geleneksel kortej, ulusal ve uluslararası pek çok yıldızla Antalyalıları bir araya getirdi. New York, İstanbul Borsaları’nın açılışlarını yapan ve artık tüm dünyada marka haline gelmiş olan ‘gong’ vuruşu gibi, Antalya’da da film festivali geleneksel kortejle başlıyor. Kortej, iki yıldır ‘sosyal sorumluluk ve farkındalık korteji’ olarak adlandırılırken, bu yıl katılımcılar tüm dünya coğrafyalarının ortak meselesi “göçmenler” sorunu ile 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminden sonra demokrasi ve birlik mesajını vererek ilerledi.

Kortej, 15 Ekim Cumartesi günü 17.00’de Antalya Kültür Park içerisindeki Cam Piramit Festival Merkezi önünden klasik arabalar ve sürprizlerle başlayarak, Akra Barut Otel’de sona erdi.

arif2935-jpg-adli-dosyanin-kopyasi-copy

Antalya’da yıldız yağmuru

Festival seyircisi bu yıl da, birbirinden ünlü yıldızları Antalya’da sinemaseverlerle buluşturdu. “Amelie” filmiyle dünyaca tanınıp sevilen güzel oyuncu Audrey Tautou, “Baba 3” ve “Zorro” gibi gişe rekorları kıran yapımlarda rol almış usta oyuncu George Hamilton, “La Bamba” filmi ile NYPD Blues dizisinin ödüllü oyuncusu ve aynı zamanda müzisyen kimliği de olan Esai Morales, “Avcı”, “İnce Kırmızı Çizgi”, ”Hair” filmleri ile efsaneleşen Amerikalı oyuncu John Savage ve aralarında “Seks Yalanları” ve “Yeşil Kart”ın da bulunduğu önemli filmlerin başrol oyuncusu Andie MacDowell THY ana ulaşım sponsorluğunda Antalya’ya geldi. Uluslararası Yarışma Jüri Başkanı Hugh Hudson, Altın Küre ödüllü oyuncu Rutger Hauer, “Şeytanın Avukatı” ve “Gladyatör” filmleriyle tanınan Connie Nielsen, “Postacı” filminin yıldızı, “Dünya Yetmez” ile Bond kızlarından biri olan İtalyan oyuncu Maria Grazia Cucinotta’nın yanı sıra sürpriz isimler de festivale dahil olmak üzere yola çıktı.

arif-26-jpg-adli-dosyanin-kopyasi-copy

Cam Piramit, Festival Merkezi oldu

53. UAFF’nin yeniliklerinden biri kentin simgelerinden Cam Piramit’i Festival Merkezi haline getirmesi. Cam Piramit, festival bünyesinde bu yıldan itibaren yer alacak olan Türkiye’de üretilmiş filmlerin ulusal ve uluslararası ticari platformlara açılmasına olanak sağlayan, sektör profesyonellerinin birebir iletişim etkinlikleri düzenlendiği, ilişki geliştirme, iletişim ve pazarlama platformu FILM TMR – Film Talent Marketing Rounds’a ve kısa filmcilere yönelik atölye çalışmalarının gerçekleştirileceği Kısa Film Merkezi’ne de ev sahipliği yaptı. Bu sayede yeni film projelerin geliştirip desteklenmesine odaklanan Antalya Film Forum ve güçlü film programları ile birlikte film endüstrisinin üçüncü ayağı da Antalya UAFF bünyesinde toplanmış olacak.

 

Altın Portakal rekortmeni Tarık Akan’a saygı

2016 dünya ve Türkiye sineması açısından büyük kayıplar verdiğimiz, üzücü bir yıl oldu. Anısına bölümünde birçok önemli sinemacıya Vedat Türkali’ye, Ettore Scola’ya, Abbas Kiarostami’ye veda ettik. Bugüne dek altısı En İyi Erkek Oyuncu dalında yedi Altın Portakal kazanmış olan Tarık Akan’ı, Türkiye sinemasının Yeşil Gözlü Dev’ini, bu başlık altında göstereceğimiz üç filmiyle andık.

Jüri başkanı Semih Kaplanoğlu

Festivalin bu yılki Ulusal Yarışma jüri başkanlığını Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülü alan yönetmen, senarist ve yapımcı Semih Kaplanoğlu yaptı. Jüri üyeleri arasında ise oyuncular Mehmet Özgür ve Beste Bereket, casting direktörü Harika Uygur, akademisyen ve sinema yazarı Sydney Levine, müzisyen Orhan Topçuoğlu ve Uluslararası Tromsö Film Festivali’nin direktörü Martha Otte yer aldı.

Onur Ödülleri efsaneler

53. Antalya Film Festivali Onur ödülleri, bu yıl yönetmen Feyzi Tuna ile tiyatro ve sinema dünyasının önemli ismi Yılmaz Gruda’ya; Altın Portakal Emek Ödülleri ünlü seslendirme sanatçıları Altan Karındaş ile Toron Karacoğlu’na ve Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise efsanevi sanatçı Emel Sayın’a takdim edildi.

Bunun yanı sıra genç yaşında elde ettiği olağanüstü başarılarla sadece Fransa’nın değil dünyanın en önemli yıldızlarından biri haline gelen Audrey Tautou Altın Portakal Onur Ödülü’nün açılış töreninde, Antalya Film Forum için Antalya’ya gelen Oscar ödüllü yönetmen Asghar Farhadi ise Altın Portakal Yaşam Boyu Başarı Ödülünü kapanış töreninde aldı.