58 Günde 11 Fuar!

Boyut Group’un düzenlediği 11. Educaturk Yüksek Öğretim Günleri, 22-23 Aralık tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde 100 üniversiteyi konuk etti.

Boyut Group’un bir markası olan Educaturk’ün Pazarlama Müdürü Yavuz Kuzeyi, Türkiye çapında 18 fuar yaptıklarının altını çizerek, Educaturk Yüksek Öğretim Günleri Fuarı kapsamında 100 üniversiteyi, İstanbul’daki liselerin yaklaşık yüzde yetmişiyle buluşturduklarını söylüyor.

30 devlet, 70 vakıf üniversitesi yanında öğrenci kulüpleri de Educaturk’ün katılımcıları arasında yer alıyor. Rektör seviyesinde seminerlerin de verildiği fuarda, lise öğrencilerine hangi bölümü seçmeleri konusunda danışmanlık hizmetleri de verilmekte.

Fuara katılan kulüp stantlarında öğrencilerin güzel vakit geçirmeleri amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenirken bazı tıp fakültelerinin ameliyatlarda kullanılan robotik cihazlar da öğrencilerin ilgisine sunulmakta. Fuara katılan üniversite yetkilileri, öğrencilere okullarını tanıtırken, önlerindeki süreçte hangi bölümü seçmeleri konusunda fikir ve önerilerde bulunuyor.

Kuzeyi, Educaturk olarak bu sene on birinci yılını idrak ettikleri fuarı 18 ilde düzenlediklerini dile getirirken bu sayıyı 20’li rakamlara çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor. Çok hızlı bir takvimle çalıştıklarını belirten Kuzeyi, bu fuarın son 58 günde 11. fuarları olduğunu belirtiyor. Fuar öncesi hazırlıklarından da bahseden Kuzeyi, fuar düzenleyecekleri illere önceden gidip, ilin valisinden il eğitim müdürüne kadar il yönetimi kadrolarından ayrı ayrı bilgi aldıklarını, liseleri tek tek gezip, tek tek sunum yaptıklarını ve fuarlarına davet ettiklerini dile getiriyor.

Educaturk Pazarlama Müdürü Kuzeyi, fuarlarını ziyaret eder her bir öğrenci hakkında veri tabanlarına sahip olduklarını iddia ediyor. Arka mutfağında iyi ve hızlı işleyen bir sisteme sahip oldukları inancında. Bu minvalde birincil amaçlarının, öğrenci ile üniversiteyi doğru yerde buluşturabilmek olduklarının altını çiziyor.

Ziyaretçi profilinde yer alan tüm öğrencilerin, okudukları lisenin ihtisas alanına giren hangi üniversitelerin yetkilileriyle hangi noktada buluşacaklarını bildiklerini söylüyor Kuzeyi.

Diğer yandan, benzer fuarlarla olan farklılıklarını ise şu şekilde dile getiriyor: “Öğrenciler sınav atmosferinde doğru tercih yapmakta zorlanıyorlar. Fakat bu aylarda, daha sınava vakit varken üniversitelerin de kendilerini tanıtma imkanı buluyor.” Fuar düzenleyecekleri illerin iklim koşullarını bile dikkate aldıklarını belirten Kuzeyi, örneğin Gaziantep’e Mart ayında değil, Aralık başında gitmenin hava durumu dolayısıyla daha uygun olduğunu söylüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen nadir fuarlardan biri olan Educaturk’ü düzenleyen Boyut Group, özel stant tasarımı ve uygulaması da yapabiliyor.