7. Uluslararası Doğalgaz Kongre ve Fuarı

7. Uluslararası Doğalgaz Kongre ve Fuarı, INGAS 2017, Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı.

20 ülkeden, 5 binin üzerinde katılımcıyla gerçekleşen INGAS 2017, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak‘ın açılış konuşmasıyla başladı. Kongrede alınan kararların, Türkiye’nin doğalgaz alanındaki stratejik pozisyonunu daha da güçlendireceğine yürekten inandığını belirten Albayrak, “Artık, satıcılardan ziyade alıcıların piyasayı domine ettiği bir yöne doğru gidiyoruz ve Türkiye bu piyasada daha aktif oluyor. Türkiye’nin elinde bulundurduğu alıcı gücüyle, gaz inşallah daha da ucuzlayacak. Şehirlerde hane halkı da sanayi de daha ucuz gaz kullanacak. Depolama alanında da büyük adımlar atıyoruz. Kasım veya Aralık ayı gibi ikinci yüzer LNG santralini devreye alıyoruz. Tuz Gölü’nün ikinci fazı 2019’da bitiyor. 2021-22’de yıllık 10 milyar metreküpün üzerinde depolamayla Türkiye enerjide başka bir yere gidiyor.” ifadelerini kullandı.

INGAS 2017’nin etkinlik sağlayıcısı HHB Fuarcılık‘ın Yönetim Kurulu Başkanı Şule Dadak Dayangaç, Event Türkiye‘nin sorularını cevapladı.

Kongre ve fuar öncesinde ne gibi hazırlıklar yaptınız?

“Dünyanın dört bir yanından, doğalgaz sektörün önemli temsilcilerini İstanbul’da bir araya getirmek için yurtiçi ve yurtdışında temaslarda bulunuldu. Bu proje için yaklaşık bir yıl boyunca İGDAŞ ile omuz omuza çalıştık. Sektörün uluslararası dernek ve kurumları ile iş birliğine girdik, önemli konuşmacıları kongreye davet ettik.

Dünyada doğalgaz sektörünün en saygın organizasyonlarından biri olarak kabul gören INGAS, 6 yıldır sadece kongre olarak organize edilmekteydi. INGAS 2017 ile birlikte kongreye eş zamanlı ilk fuar organize edildi. Amacımız, INGAS’ı dünyada, MICE endüstrisinde uluslararası bir marka yapmaktır.

INGAS, her zaman olduğu gibi bilgi ve deneyimin yanı sıra en yeni fikirlerin, buluşların ve öngörülerin paylaşıldığı uluslararası bir platform olmuştur. Bu anlamda gerekli desteklerini bizden esirgemeyen, sektörün önemli kurumlarıyla görüşmeler yapılmış ve ortak bir çalışma ortaya çıkarılmıştır.

Fuar olmasından ötürü Ekonomi Bakanlığı ilk kez INGAS’ ı destekleyerek, B2B görüşmelerde, yurt dışı ve yurt içi firmalarını bir araya getirmek için özel bağlantılar sağlanmıştır.

Önde gelen Medya sponsorlarımızla iş birliklerimiz sonunda yüksek oranda ses getirecek sunumlarımız halkımız ile paylaşılmıştır.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mevlüt Uysal‘ın, İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin‘in, GAZBİR Başkanı Sayın Yaşar Arslan‘ın katılımlarıyla bizi şereflendirdiği INGAS 2017 fuarı ve bundan sonra yapılacak fuarlarımız destek arz etmektedir.

Etkinliğe olan katılım nasıldı? Beklediğiniz katılım gerçekleşti mi?

“Yirmi farklı ülkeden 5000 yerli ve yabancı katılımcının fuar alanında bulunması bizi gururlandırdı. Beklediğimiz katılımdan çok daha fazlası gerçekleştiği gibi INGAS 2017’nin kongre ayağına ise görüş ve düşünceleriyle sektöre küresel ölçekte yön veren konuşmacılar damga vurdu.”

Etkinlik sonucunda genel olarak hisleriniz, görüşleriniz nelerdir?

“INGAS, ikili iş görüşmeleri uluslararası platformda organize edilmiştir. Bu platformda, yerli ve yabancı birçok firma için ciddi bir iş hacmi ortaya çıkmıştır. Türkiye’nin, ticari anlamda, enerjide merkez ülke stratejisi doğrultusunda büyük adımlar atılması söz konusudur. Bu desteği ülkemize vermiş olmaktan gurur duymaktayız. Fuarla birlikte, INGAS’a olan katılım daha da artmış olup uluslararası iş bağlantıları sağlanmıştır. Bu yıl INGAS’da, yurt içinden ve yurt dışından 5 binin üzerinde uzman ve sektör temsilcisini buluşturma hedefimizi gerçekleştirmenin haklı sevincini yaşamaktayız.”

 

KÜNYE

Sahne: Redline

Tasarımlar: Human Touch

Catering: Haliç Kongre Merkezi

Teknik: Pia Bilişim Hizmetleri

Çeviri: Bartu Çeviri

Halkla İlişkiler (PR): LOFT Ajans

Kayıt Sistemleri ve İnsan Kaynakları: FTS