ACE of M.I.C.E. Awards Jüri ve Finalist Toplantısı Gerçekleşti!

ACE of M.I.C.E. Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödülleri’nde finale kalan başvuru sahipleri, 8 Ocak tarihinde Fairmont Quasar İstanbul’da düzenlenen ACE of M.I.C.E. Awards Jüri Finalist Toplantısı’nda sunumlarını gerçekleştirdiler.

MICE sektörünün Oscar’ı olarak görülen ACE of M.I.C.E. Ödülleri‘nde finale kalan 40 firma, 67 projenin sunumunu, Fairmont Quasar İstanbul‘da düzenlenen Jüri ve Finalist Toplantısı’nda gerçekleştirdiler.

Turizm Medya Grubu ve TETKİD Başkanı Volkan Ataman‘ın konuşmasıyla başlayan Jüri Finalist Toplantısı, eş zamanlı düzenlenen 3 ayrı oturumla gün boyunca devam etti. Açılışta yaptığı konuşmayla tüm finalistlere başarılar dileyen Volkan Ataman, 81 kişilik dev jüriye de günün detaylarıyla ilgili bilgiler verdi. MICE sektörünün sürdürülebilir büyümesine yön vermek amacıyla gerçekleştirilen ACE of M.I.C.E. Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödülleri‘nin, sektörde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara mükemmele ulaşma arzusu aşıladığının altını çizen Ataman, konuşmasının ardından TETKİD Yönetim Kurulu Üyesi Bora Aksoylu‘yu sahneye davet etti.

Bora Aksoylu da finalistlere başarılar dileyerek başladığı konuşmasında, TETKİD’in sektör için ne gibi çalışmalar yaptığını ve yapacağını paylaştı. Aksoylu’nun ardından, ACE of M.I.C.E. Awards Jüri ve Finalist Toplantısı’nın organizasyonunu yürüten Tourismo Group Başkanı Cemal Kızıltan, konuşmasını gerçekleştirmek üzere sahneye çıktı. Ödüllerin sektör için gerçekten önemli bir görev üstlendiğini belirten Kızıltan, “Bugün finalistleri oylayacağız ama bence kazanan şimdiden belli; kazanan MICE sektörü olacak.” ifadelerini kullandı.

Cemal Kızıltan’ın ardından, Okan Üniversitesi Dekanı ve Jüri Onursal Başkanı Prof. Dr. Semih Baskan da finalistlere başarılar dileyerek başladığı konuşmasında, “Geçtiğimiz sene, tüm zorluklara rağmen bu sektörün güzel işler yapacağına inanıyordum ve bunu belirtmiştim. Az sonra bunun en güzel örneklerini beraber göreceğiz.” dedi.

Açılış seremonisinde son olarak sahneye çıkan T.C. İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, “ACE of M.I.C.E. ile 2018’e keyifle başlıyoruz. En iyileri seçeceğiz. Şubat ayında sektörün en önemli etkinliklerden bir tanesi olan ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines ile devam edeceğiz. Hepimiz için 2018’in daha huzurlu ve daha keyifli bir yıl olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

 

“Sektörümüz İçin Daha İyi Bir Organizasyon Yok”

Jüri ve Finalist Toplantısı’nın başlangıcından bitişine kadar, etkinlik alanında hem jüriler hem de finalistler ekibimizin sorularını yanıtladı.

Türk Ekspres firması Projeler Müdürü Ali Okan Avcı, ödül organizasyonun yapılmasının çok önemli olduğunun altını çizerken, “MICE sektöründeki büyümenin sürekliliği adına önemli bir organizasyon. Daha iyi işlerin yapılması için bu organizasyonun en iyi şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor.” dedi.

Uniq İstanbul Genel Müdürü Sonay Ahmet Yücel de sektör için çok önemli bir ödül organizasyonu olduğunu belirtirken, “Zor bir yıl geride kaldı ancak baktığımızda bu zor şartlarda bile çok güzel işler olduğunu görüyoruz. Umuyoruz bu ödül organizasyonu 2018 için daha iyi haberlerin önünü açar ve motivasyonu daha yükseklere çeker.” ifadelerini kullandı.

Renault Mais A.Ş.’nin Organizasyonlar ve Sosyal Sorumluluk Yöneticisi Aslıhan Şeremet ise ödül organizasyonun etkinlik sektörüne çok büyük fayda sağladığını söylerken, “Her geçen gün daha da büyüyerek daha fazla kişiyi kapsayarak devam etmesi gereken bir organizasyon. Hepimiz birbirimizi desteklemek zorundayız. Hep birlikte bu uyumu burada yakalamak çok güzel.” dedi.

Philip Morris Ulusal Satış Etkinlikleri Yöneticisi ve TETKİD Yönetim Kurulu Üyesi Emre Larlar, sektörün hiçbir zaman tam olarak dijitalleşmeyeceğinin ve temelinde insanın olacağının altını çizerken, “Sektörün merkezinin insan olması değişmeyecek. Sektörün insan odaklı olması sebebiyle bu tarz organizasyonların önemi daha da artmış oluyor. Ödüller, hepimizin birbirinden beslenmesini sağlıyor ki bu çok kritik. Hem yeni şeyler öğreniyorum hem de yeni networkler kuruluyor.” şeklinde konuştu.

Soho House İstanbul Satış Geliştirme Direktörü Semih Hazar ise çok heyecanlı olduğunu belirterek, “Sektörümüz için daha iyi bir organizasyon yok. Her sene de daha iyiye gidiyor. İki elim kanda olsa destekleyeceğim bir organizasyon diyebilirim. Bu yüzden bir parçası olduğum için çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

 

Gün Boyu Canlı Yayın ve Sürpriz Şovlar

Finalistler 3 ayrı oturumda sırayla sunumlarını gerçekleştirirken, gün boyu devam eden canlı yayınlarda da sunumlardan önce ve sonra heyecanlarını paylaştılar.

Finale kalan firmalardan CEO Event’in Genel Müdür Yardımcısı Zeki Yıldırım, “Öncelikle böyle bir organizasyonu düzenlediği için Turizm Medya Grubu’na teşekkür etmek gerekiyor. Sektörü kucaklamak zor bir iştir. Bunun ne kadar zahmetli bir iş olduğunu biliyoruz. Bütün yıl, zor koşullarda, kısıtlı zamanlarda çalışıyoruz. Elbette bunun taçlandırılması gerekiyor ve bunu da düşünen birilerinin olması bizleri çok mutlu ediyor. Desteklenmesi gereken bir organizasyon.” ifadelerini kullandı.

Tüm gün devam eden sunumlarda, her sene olduğu gibi bu sene de firmaların sürpriz şovları dikkat çekti. Sunumlarda fark yaratmak isteyen finalist firmalar, keyifli mizansenler oluşturdular.

Özellikle etkinlik firmaları, finale kalan projelerini jüriye daha iyi anlatabilmek adına deneyimsel olmaya özen gösterdiler. Bu çerçevede de ortaya keyifli görüntüler çıkarken, hem jüri üyeleri hem de tüm finalistler eğlenceli anlar yaşadı.