Alcooloco’nun Sihirli Elleri

Renkli kokteyler, özel tasarım bardaklar ve profesyonel bir tesiste işlenen birbirinden lezzetli karışımlar… Alcoholoco eğlencenin gökkuşağı olma yolunda sınır tanımıyor.

Kurumsal etkinliklerden düğünlere kadar uzanan geniş bir yelpazede bar ve catering hizmeti veren Alcoholoco’nun kurucuları Reyzi Pinhas ve Nafi Pinhas ile kokteyl sanatını masaya yatırdık. Şirketin bir diğer ortağı ve emektarı Uğur Karagöz’ün kulağını sohbetimiz sırasında bolca çınlattık.

Alcoholoco nasıl doğdu? Ne tarz işler yapar?

“12 yıl önce Türkiye’ye bar cateringi sektörünü kazandıracak ilk adımı attık.”

Reyzi Pinhas:
Alcoholoco Eğlence Hizmetleri, 2003 yılında Nafi Pinhas tarafından Türkiye’nin ilk bar catering ve bar servisi hizmeti verme amacıyla kuruldu. Alcoholoco Türkiye’de ve belki dünyada eşi olmayan bir konseptte aktiviteler sunan, profesyonel bir bar catering firması olarak faaliyetlerine devam ediyor. Alcoholoco özellikle son yıllarda kurumsal etkinliklerde daha fazla yer almaya başladı. Sürpriz bar şovları ve etkinliğe göre hazırlanan sunumlar ile birlikte kurumsal etkinliklere farklı bir heyecan katıyoruz.

Nafi Pinhas:
Biz Alcoholoco’yu inovatif bir bakış açısıyla ve bu paraleldeki hedeflerimiz doğrultusunda kurduk. Asıl motivasyonumuz biraz da özel davet ve organizasyonlardaki kasvetli ortamı eğlenceli bir hale getirmek. Bunu gerçekleştirmek için özel tasarladığımız kokteylerimizi renkli ve eğlenceli bir şekilde davetlilere sunuyoruz. Türkiye’de etkinlik sektörü büyüdükçe Alcoholoco olarak bizler de hizmet alanımızı geniş bir yelpazeye oturttuk.  2006 yılında Uğur Karagöz’ün de aramıza katılmasıyla birlikte bar catering alanında yaratıcı çözümler ile işlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz.

Farklı bir iş ve hızlı bir büyüme… Bu başarının arkasında yatan sır ne peki?

“İş aşkımızı ve heyecanımızı bir an olsun yitirmedik.”

Nafi Pinhas:
Doğru iş bölümü ve işimizi severek yapmamız, başarımızdaki temel maddelerden bir kaçı. Uğur Karagöz daha çok işin operasyon ayağı ile ilgileniyor. Pazarlamayı ve kalite kontrolü ise eşim (Reyzi Pinhas) ile birlikte yapıyoruz.

Reyzi Pinhas:
Başarının temel faktörlerinde birisi de istikrar. Biz ilk yıllarımızda yılda ortalama 15 iş yapıyorduk. Kısıtlı bir ekip ve sınırlı ekipmana rağmen yaptımzı işlerden positif sonuçlar almak için bir hayli çaba sarf ediyorduk. Hatta ilk kurulduğumuz zamanlarda aldığımız büyük işlerde evimizdeki malzemeleri dahi kullanmıştık. O zamanki heyecanımızı bir an olsun yitirmedik. Günde 15 etkinlik yaptığımız sezonlar da dahi müşterimizi ve hizmet verdiğimiz kitleleri memnun etmek için özverili bir şekilde operasyonlarımızı gerçekleştiriyorduk.

Kullandığınız ekipmanları özel mi tasarlıyorsunuz?

“Kokteyl ve shot’larda özel deporlarda muhafaza edilen  taze ürünleri kullanmaya dikkat ediyoruz .”

Nafi Pinhas:
Şu an oturduğumuz masayı da biz tasarladık desem… Alcoholoco kreatif fikirlerin uygulanabilirliğini seven bir şirket. Hizmet verdiğimiz ekipmanların birçoğunu kendi bünyemizde ya da dışarıdan profesyonel hizmet alarak tasarlıyoruz.

Reyzi Pinhas:
Bizim için önemli olan yenilik. Koktey ve shot bardaklarımızı yapacağımız işin konseptine göre tasarlıyoruz.  Örneğin bir düğünde yer alacaksak gelin ve damata özel bardaklar ayarlıyoruz ya da shot arabamızı düğüne özel şekillendiriyoruz. Ayrıca şirketimizde endüstriyel tasarımcı arkadaşlar da çalışıyor. Büyük organizasyonlarda barların özel tasarımlarını bu arkadaşlarımız yapıyor.  Kokteyl ve shot’larda özel deporlarda muhafaza edilen  taze ürünleri kullanmaya dikkat ediyoruz. Lezzet bizim için ince ayar ve kalite isteyen bir kavram.

Peki etkinliklerden önce çalışanlarınızı nasıl motive ediyorsunuz?

“Rahatlıkla söyleyebilirim ki Uğur Karagöz personel eğitimi ve motivasyonu konusunda çok başarılı.”

Nafi Pinhas:
Ben her etkinlikten önce kısa bir toplantı yaparım ve özellikle yönetici arkadaşlara disiplinin ve güleryüzün önemli olduğunu belirtirim. Çünkü eğlenceli bir iş yapıyoruz ve işin her anında enerjik olmamız gerekiyor. Rahatlıkla söyleyebilirim ki Uğur Karagöz personel eğitimi ve motivasyonu konusunda çok başarılı. Ayrıca Alcoholoco olarak genç arkadaşlarımıza iş fırsatı sunmaktan da büyük keyif alıyoruz.

Alkol dağıtmak mı yoksa alkolü sunmak mı? Alocoholoco hangi misyonu benimsiyor?

Reyzi Pinhas:
Biz yaptığımız iş çerçevesinde insanlara kontollü bir şekilde içecek sunuyoruz. Çünkü eğlencenin sırrı çok içmekte değil içerken etkinliğin de tadını çıkarabilmekte saklı. Bu yüzden sloganımızı “Eğlencenin Tadı” olarak belirledik.