Arkadyas: “Türkiye’de Think-Tank Vizyonu Yok…”

Arkadyas’ı bize anlatır mısınız?

Gizem Yücel

Gizem Yücel: Arkadyas, MICE sektörüne özel yazılımlar geliştiren bir Think-Tank firmasıdır. Bana göre, maalesef Türkiye’de Think-Tank vizyonu olmadığından, teknolojik ilerlemelerde dünyayla kıyasladığımızda geride kalıyoruz. Biz, Arkadyas olarak, dünyayla yarışıyoruz, bundan dolayı Ar-Ge bizim için en önemli şey.

Arkadyas’ın ekibini tanıyabilir miyiz?

Gizem Yücel&Ali Yücel: Ar-Ge, yazılım ve operasyon departmanlarımız var. Ar-Ge tarafında Ali Bey var, kimi isterse onu orada kullanıyor, yanına çekiyor hemen, kimin lazım olacağı belli olmadığı için! Yazılım tarafındaysa, yurtdışında çalışanlar ve Türkiye’de olanlar var. Eşi Portekiz olduğu için yurt dışında yaşayan ve 17 yıldır Arkadyas’ta çalışan Volkan var. İsveç’te Fred var, Gizem’in üniversite arkadaşı, Mysteria onundur mesela… 5 yıldır beraber çalışıyoruz, İstanbul’da hava belli bir derecenin altındayken gelebiliyor. 20 derece üstündeki havaya, cehennem atmosferi muamelesi yapıyor. İsveç diye ses etmiyoruz. Ediz, Bulgaristan Türkü, ailesi ile Bulgaristan’da yaşıyor ama biraz Türkiye’de biraz Bulgaristan’da diyebiliriz. Serhat var, Gizem’in kuzeni, aslında kendisi bir Fizikçi ve akademisyen. Bize fizikle ilgili güncel teorileri anlatır, fiziği Türkiye’de herkes Serhat gibi anlatsa belki de Türkiye’den çok fazla fizikçi çıkar çünkü herkesin anlayabileceği şekilde anlatıyor. Taygun, Front-end Developer olarak 6 yıldır bizimle çalışıyor, kurumsala isyan edip gelen çok kültürlü, bize sürekli kitap ve filmler öneren, sanat ve kültür kaynağımız. Junior yazılımcılardan Büşra’mız var, Serhat’la beraber çalışıyor. Fast food zincirlerinde güncel tüm oyuncak serilerini kendisinden takip edebilirsiniz. Çok iyi araba kullanır bu arada. Olcay en yenimiz. Davut, operasyonları o yönetir, o da 15 yıldır Arkadyas’ta. Soğukkanlılıkta üstüne tanımam, Allah vergisi bence. Duygu da 10 yıldır bizimle. Düzen, nizam, intizam olarak özetlenebilir. Operasyon ekibinde o da. Çağan da operasyon ekibinde, sürekli kocaman kulaklıkları takılıdır ve tatil planları yapar. Emre, küçük dev adam diyoruz, operasyon tarafında çalışıyor, ufak tefek ama dev işler yapabilen harika bir insan. Ayrıca, Antalya’ya taşındığı için artık bizimle değilse de sevgili Burak’ı da anmış olalım. Mertcan var, o da yazılımcılarımızın arasında yer alıyor. Son olarak Balkanlar’daki operasyonlarımızı yöneten Jiga da Gizem’in üniversite arkadaşlarından birinin çocukluk arkadaşı.

Ali Yücel

Baba-kız olarak birlikte çalışmak nasıl?

Ali Yücel: Baba kız olarak çalışmak, ürkütücü ve bir taraftan da çok eğlenceli. Aile olmak dışında, iş yerinde farklı bir profil çizmek bazen oldukça eğlenceli bir hal alıyor. Şirket içinde ve dışında yaptığımız toplantılarda, ortaya gerçekten eğlenceli anlar ve sahneler çıkıyor. “Baba” ve “Ali Bey” cümle içinde kullanılınca herkes şaşırıyor. Bazen çatışmalar ve keyifli itişip kakışmalar yaşanıyor tabii. Çok güzel bir şey söyleyeceğim, yıllar önce 15-16 yaşında genç bir delikanlıdan duymuştum, “Ailelerimizle birlikte büyüyoruz” demişti. Evet, çocuklar aileleriyle birlikte büyürken, aileler de çocuklarıyla birlikte eğitilerek ve öğrenerek büyüyor. Bunun getirdiği büyük bir keyif var ama küçük kavgalar da kaçınılmaz!

Gizem Yücel: Ama tabii, ben haklıyım hep! Şaka bir yana, gerçekten çok güzel beraber çalışmak. Ben memnunum hayatımdan. Patron yanımda sonuçta, çok da bir şey denmiyor…

Arkadyas’ı 3 kelimeyle tanımlar mısınız?

AY: Sürekli üreten, yenilik peşinde koşan, gerçek anlamda Ar-Ge’ye inanan…
GY: Yaratıcı, sürprizli, samimi…

Birbirinizi 3 kelimeyle tanımlar mısınız?

GY: Bugün Ali Bey için ne yaptın?
AY: Akıllı, sevimli, cadı…