Brandit MICE’ın er Alanında

Çağın Keskin genç ve başarılı bir işadamı. Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü’nden mezun. Gloria Jean’s zincirini Türkiye’ye getiren ekibin içinde yer almış. Ardından Bağdat Caddesi’nin önemli mekanlarından Carpe Diem Restaurant’a ortak olan Keskin, 2000 yılından beri Osman Baydar ile ortak kurduğu Brandit Group’u yönetiyor.

Brandit Group hakkında bilgi verir misiniz? Firmanız MICE sektörüne ne gibi hizmetler veriyor?
Brandit’i 2000 yılında Osman Baydar ile birlikte kurduk. O günlerde sektörel anlamda gördüğümüz eksikleri tamamlamak ve yanlış gördüklerimizi de kendi ajansımızda temize çekmek üzere müthiş bir özveri ve çalışma azmiyle 15. senemize ulaştık. Bugün Brandit Group çatısı altında Brandit dışında; etkinlik ajansımız 86400”, dijital ajansımız Endorphin, medikal ajansımız Brandit Medical, spor iletişimi ajansımız Sporthink ve eğlence sektöründe uzmanlaşmış ajansımız Entertain-it yer alıyor.  Brandit Group olarak yerli yabancı birbirinden değerli 50’yi aşkın markaya hizmet veriyoruz.

Brandit Group çatısı altında yer alan 86400” vasıtasıyla MICE sektörüyle ilgili iş ortaklarımızla, satış toplantısı, incentive organizasyonlar, indoor-outdoor aktiviteler gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Brandit’te çeşitli MICE şirketleri için tasarım ve uygulama çalışmaları da gerçekleştiriyoruz.

Türkiye’de MICE sektörünün gelişimi için sizce neler yapılması gerekiyor?
Bugün MICE Türkiye’nin en önemli iş kollarından biri haline geldi. Ülkemizin hem ekonomisine hem de tanıtımına katkısı her gün artarak sürüyor. Bu gelişimin en iyi şekilde desteklenip teşvik edilmesi gerektiği görüşündeyim. Türkiye’deki her türlü negatif gelişme doğal olarak MICE sektörünü de etkiliyor. Tüm alanlarda olduğu gibi öncelikle siyasi ve ekonomik gelişim çok önemli. Bu noktada zorlu bir süreçten geçiliyor. İkinci önemli konu ülkemizin yurtdışı nezdindeki itibarı ve dışarıdan Türkiye’ye bakış. Ülkemiz ne kadar çekim ve cazibe merkezi haline gelirse, ne kadar güçlü ve güvenli olursak sektör de aynı oranda gelişme ve atılım gösterecektir. Özelinde MICE sektörünün gelişebilmesi içinse öncelikle bu alanda hizmet veren firmaların hizmet alanı tanımlarının doğru yapılması ve belki de bir uzmanlık belgesi standartının oluşturulması üzerinde durmak gerekiyor. Böylece şu anda var olan ve sektörün adının kötüye çıkmasına yol açan kaçak ve kontrolsuz şirketlerin önüne geçerek sektörü hak ettiği seviyeye ulaştırmamız mümkün olacaktır. Her sektör için kontrolsüzlük ve haksız rekabet peşlerinden daha büyük problem olan itibarsızlaşmayı getirir. Bu tuzağa düşmemek için elbirliği ile hareket etmek şart.

Gerilla pazarlama son yıllarda etkin olarak bir çok marka tarafından kullanılmakta. Sizin de bu alanda uzman olduğunuzu biliyoruz. Bize Gerilla Pazarlama’dan bahseder misiniz? Etkileri geleneksel yöntemlere göre hangi ölçülerde daha kuvvetli?
Gerilla pazarlama 80’lerde akademik platformda ortaya atılan ve hızla kabul görerek sahaya inen bir yöntem. Özünde geleneksel pazarlama anlayışıyla gerilla pazarlamanın hedefleri aynı, ancak yöntemleri farklı. Gerilla pazarlama, mümkün olan en küçük bütçeyle geleneksel pazarlamanın ötesinde sonuçlara ulaşabilmek amacını taşıyor. Biz de çalıştığımız markalara bu tarz gerilla yöntemlerle değer kazandırmak ve ilgi çekmek konusunda çok proaktif ve ödüllü bir ekibe sahibiz. Ajansımızın bu yaklaşımı beraber çalıştığımız markalara önemli faydalar sağlıyor. Onların başarısı, bizim gurur kaynağımız oluyor.

Gün geçtikçe daha da bireyselleşen, kişinin özne olarak daha da önem arz ettiği bir iletişim dünyası içerisindeyiz. Çevremizdeki tüm teknolojileri ve içerikleri kendimize özel olarak şekillendirip yönetebilmek istiyoruz. Bu noktada gerilla pazarlamanın kişiye özel yaklaşımı, tüketiciye en beklemediği anda ve en fikir dolu biçimde yaklaşması bu disiplinin değerli noktası. Tüketici davranış biçimleri bu şekilde benmerkezci ilerlediği sürece de doğru düşünülmüş ve dikkat çekici çalışmalar her zaman genel geçer, büyük bütçeli, yığma mantığıyla yapılmış işlerden daha fazla beğeni ve ilgi toplayacak.

ACE of M.I.C.E. Fuarı ve ACE of M.I.C.E. Ödül Töreni’nin sektöre katkıları ile ilgili neler düşünüyorsunuz?
Fuarlar ve ödül törenleri her sektör için değerli oluşumlardır. Her sektörün kendi içindeki dinamikleri, gelişmeleri ve süreçleri takip edebilmesi, yeni ilişkilerin kurulması ve başarının ödüllendirilmesi sektörün enerji kaynaklarından biridir. MICE sektörü için de ACE of M.I.C.E. Fuarı ve ACE of M.I.C.E. Ödül Töreni’nin böyle bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Sektörün böyle bir oluşuma çok ihtiyaç duyduğu dönemlerden geçtik. Eksikliğini hissederek meslektaşlarımızla sohbetlerimizde yakınıyorduk. Çok doğru bir zamanda, müthiş bir vizyonerlik örneği göstererek başlanan bu çalışmaların her sene gelişerek ilerlemesini de büyük bir ilgi ve takdirle takip ediyorum.

Son olarak yeni girişiminiz Goya Restaurant hakkında bilgi verir misiniz?
Osman Baydar, Murat Tokuz ve Uğur Güven ile Entertain-it’i kurarken Türkiye eğlence sektörüne farklı bir vizyonla cesur adımlar atmak üzere yola çıktık. Entertain-it bir yılı aşkın bir süredir Türkiye’de birçok restaurant, bar, mağaza ve otele müzik danışmanlığı hizmeti vermekte. Aynı zamanda uluslararası standartlarda müzik organizasyonları düzenliyor. Hepimiz dünya çapında eğlence hayatının tüketicileriyiz. Goya’da da her bir ayrıntıyı özenle tasarlayarak uzun bir araştırma ve hazırlık sürecinin ardından kapılarımızı açtık.

Aslında benim adıma biraz da geçmişe dönüş oldu Goya… Türkiye’nin sanat, kültür, turizm ve eğlence ana başlıklarını sosyalleşme çerçevesine en iyi oturtmuş lokasyonu Karaköy’de yer alan bir restoran–café–bar kombinasyonu oluşturduk. “Goya” İstanbul yeme-içme hayatına yeni bir kimlik de kazandırıyor. Bu kimliğe “Fun Dining” adını verdik. İsminden de anlaşılacağı gibi mekan sadece kaliteli yemekleriyle değil, zengin kokteyl alternatifleri ve kaliteli müziğiyle de ön plana çıkıyor. Dünya mutfağının örneklerini Maksut Aşkar danışmanlığında kendi hikayesi ile sergileyen “Goya”, bar menüsünde de aynı haritayı izliyor. Müzik direktörlüğünü Murat Tokuz’un yaptığı mekan benzersiz DJ performansları sunuluyor.

Goya Restaurant Entertain-it’in gelecek birçok yatırımından ilki. Bu sektördeki yatırımlarımızı artırarak sürdürmeyi planlıyoruz.