Bursa Turizm Hedefine Kitlendi

Bursa’da turizmi 12 aya yaymak, turistin şehirde kalış süresini uzatmak, sorun ve çözüm önerilerini paylaşmak amacıyla 2. Turizm Zirvesi düzenlendi.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) iki gün boyunca 5 farklı salonda yapılan toplam 29 oturumdaki sunumlarda ve sözlü bildirilerde alanında uzman isimler bilgi paylaşımında bulundu. Bursa’nın tanıtım filmi ardından ve Hacivat ile Karagöz gösterisiyle başlayan programda, ayrıca konukların katılımıyla bir mini anket yapıldı.

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, yaptığı konuşmada turizm zirvesinin Bursa’ya büyük fayda sağlayacağını ifade etti. Turizmin her konu başlığında Bursa’nın altyapıya sahip olduğunu belirten Müezzinoğlu, önümüzdeki süreçte spor turizminin de Bursa’daki turizm başlıkları arasında yerini alacağını söyledi.

Müezzinoğlu’nun ardından sırasıyla söz alan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Haluk Dursun, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kuş Bursa şehrinin turizm potansiyeli ve bu potansiyeli nasıl kullanması gerektiği konusunda görüşlerini paylaştı.

Zirvede MICE sektörüne yönelik detaylı oturumlar da gerçekleşti. Zirveye konuşmacı olarak katılan TTB / Tıp Uzmanlık Dernekleri Kurucu Başkanı Prof. Dr. Semih Baskan, MPI Türkiye Başkanı İbrahim Keskin ve İstanbul Skal Yönetim Kurulu Üyesi Elif Balcı Fisunoğlu gibi MICE sektörünün tanınmış isimleri ‘Kongre Turizmi ve Destinasyon Pazarlaması’, ‘Kongre Turizminden Daha Fazla Pay Almak için Yapılması Gerekenler’, ‘Kongre Merkezlerinin Destinasyon Pazarlamasında Rolü ve Önemi’, ‘Toplantı ve Event Sektöründe Ulusal ve Uluslararası Beklentiler ve Gelişmeler’ gibi konu başlıklarında detaylı sunumlar yaptılar.

Skal Bursa Turizm Profesyonelleri Derneği Başkanı Vehbi Varlık, Türkiye’ye gelen yaklaşık 40 milyon turistten sadece 1,5 milyonunun Bursa’ya uğradığına dikkat çekerek şehir olarak konuyu ciddiye alarak çalıştıklarını anlattı.

Zirve Koordinatörü ve Burkon Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Eker ise, iki gün süren zirvede 5 ayrı salonda oturumların yapıldığını, 1000 kişinin katılım gösterdiğini, 106 konuşmacı ile 29 oturumun düzenlendiğini aktardı.

Künye Etkinlik Mekanı: Etkinlik Yönetim: Koordinasyon:
Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Burkon Bursa SKAL Kulübü
Teknik Destek:  Dekor: Transfer:
Pro-Ses Yenigün Plaza – BurkonUztur