Contemporary İstanbul 10.Yılını Rekor Ziyaretçi İle Tamamladı

Contemporary Istanbul 10. yılını rekor sanatsever ziyareti ile 15 Kasım Pazar günü kapattı. 16 bin 600 metrekarelik alanda gerçekleşen Contemporary Istanbul’u 12- 15 Kasım tarihleri ve 11 Kasım ön izleme günü de dâhil olmak üzere 84 bin sanatsever ziyaret etti. 

İstanbul Lütfi Kırdar ICEC ve İstanbul Kongre Merkezi’nde eş zamanlı olarak düzenlenen ve beş gün süresince İstanbul’u çağdaş sanatın merkezi haline getiren Contemporary Istanbul’da yer alan eserlerin toplam değeri 194 Milyon TL olarak açıklandı.

Dünyanın sayılı çağdaş sanat fuarlarından Contemporary Istanbul 10. Yılında 24 ülkeden, 64’ü yabancı toplam 102 çağdaş sanat galerisi ve 790 sanatçıyı ağırladı. Çağdaş sanatın en iyi örneklerinin bir araya geldiği fuarı 84 bin yabancı ve yerli koleksiyoner, profesyonel, akademisyen, uluslararası müze grupları ve sanatseverler ziyaret etti.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli fuarın 10. Yılı hakkında değerlendirmeler yaparak şunları söyledi: “Contemporary Istanbul 10. yaşında yine dünyanın farklı coğrafyalarından en iyi çağdaş sanat seçkilerini İstanbul ve sanatseverlerle bir araya getirdi. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi gördük. Gerçekleştirilen başarılı galeri ve eser seçkileri sayesinde bu yıl fuarı toplam 84 bin kişi ziyaret etti. Fuara katılan eserlerin yüzde 64’nin satışı gerçekleştirildi. İstanbul, dünyanın önde gelen sanat ve kültür merkezleri olan New York, Londra, Paris ve Berlin ile beraber anılıyor. Dünyayı saran globalleşmenin, ancak yerel değerlerin korunması ile mümkün olabilecek. Bu nedenle Türk Çağdaş Sanatının geleceği açısından uluslararası çağdaş sanat vizyonunun Contemporary Istanbul ile her yıl İstanbul’da bir araya gelmesi ciddi önem taşıyor.”

10. yılında da Contemporary Istanbul’un ana sponsorluğunu Akbank, ortak sponsorluğunu ise farklı bakış açılarıyla geliştirdiği yenilikçi ve öncü projeleri ile Ferko üstlendi.

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Suzan Sabancı Dinçer, “Akbank olarak, yıllardır kararlılıkla sürdürdüğümüz kültür-sanat projelerimizle sanatı geniş kitlelere ulaştırıyoruz. Türkiye’nin en önemli çağdaş sanat fuarı olan Contemporary Istanbul’u da ilk günden beri gönülden destekliyoruz,” dedi.

Ferko Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten ise Contemporary Istanbul ortak sponsorlukları hakkında, “Ortak sponsor olarak destek vermekten büyük onur duyduğumuz Contemporary Istanbul´un 10. yılında gördüğü ilgi bizleri de oldukça mutlu etti. Bu yıl hem yabancı galerilerin ve sanatçıların hem de koleksiyonerlerin ağırlığını hissettirdiği Contemporary Istanbul, güzel şehrimizi çağdaş sanatın merkezlerinden biri haline getiriyor,” dedi.

Contemporary Istanbul’un basın ve pazarlama ilişkilerinden sorumlu yöneticisi Hatice Utkan Özden, bu fuarın amacının uluslararası ve ulusal tüm çağdaş sanat galerilerini bir araya toplayıp, koleksiyonerlere ve sanatseverlere sunmak olarak açıklıyor. Fuarı gezen ziyaretçiler, buradan çıktığında belirli bir çağdaş sanat algısı ve bilgisiyle çıkabilmesini sağlamaya çalıştıklarının altını çiziyor. Contemporary İstanbul Dialogs programları çerçevesinde bu sene İran Sanatı, Yeni Medya Sanatındaki Yenilikleri tartışmaya açtıkları bir program yürüttüklerini söyleyen Özden, bu seneki Contemporary İstanbul fuarındaki bölümleri şöyle anlatıyor: “Plug-In bölümümüz, Contemporary İstanbul’un daha genç ve yenilikçi bölümüdür. Bu bölümde her zaman için yeni medya eserlerine yer verilir. Burada tablolardan ziyade bir sanat dalını sergilemeye çalışıyoruz.”

Contemporary Istanbul bu sene performans sanatını da ayrı bölümde ağırladı. Fuar alanında Sofa Otelin kendi alanında, Sofa Performansları yapıldı. Çok fazla bilinmeyen bu tarz performans sanatı, fuara farklı bir hava da katmış durumda.

Contemporary Istanbul fuarında bu yıl yapılan yeniliklerden biri Focus Tehran denilen İran’ın başkentine odaklanan, Tahran’ın önde gelen beş galerisinin katıldığı bir bölüm mevcut. Bunun dışında Paris ve Berlin galerileri öne çıkan galeriler arasında.

Contemporary Istanbul’un fuar alanı planlamasını yapan exworks’ün kurucusu Melih İsmail İnan, galerilerin ve sponsorların yerleşimlerini gerçekleştirdiklerini söyledi. Ayrıca Plug-In ve CI Editions bölümlerini tasarladıklarını belirtti.

Fuarın Basın ve PR çalışmalarını yürüten Manifesto’nun Marka Direktör Yardımcısı Merve Didişen, son bir ay kala çalışmaya başlamalarına rağmen yazılı ve görsel basında, çevrimiçi basında, internet ve sosyal medya platformlarında gerçekleştirdikleri çalışmalardan çok iyi geri dönüş aldıklarını söyledi.

[vtftable cols=”{0}0-1:e5fcfa;{/}{2}0-1:e5fcfa;{/}{4}0-1:e5fcfa;{/}” st=”bc:78adb6;bt:2;”]
{f121}Etkinlik Mekanı;;;{f121};nn;
{f120}İstanbul Lütfi Kırdar ICEC / ;;;{f120}İstanbul Kongre Merkezi;nn;
{f121}Etkinlik Sahibi;;;{f121}Fuar Stant Uygulama;nn;
{f120}Contemporary Istanbul;;;{f120}Sedef Grup;nn;
{f121}Stant Tasarım;;;{f121}PR;nn;
{f120}exworks;;;{f120}Manifesto;nn;
[/vtftable]