Deneyimsel Pazarlama 102: Ajans Deneyimi

20-22 Şubat 2019’da altıncısı gerçekleşecek olan ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines boyunca düzenlenecek Speakers’ Corner’ın en önemli başlıklarından bir tanesi Deneyimsel Pazarlama. 27. sayımızda başlattığımız dosya konusu serimize, deneyimsel pazarlamanın Türkiye’deki uygulamalarına ve bu uygulamaların etkinlik sektörünü nasıl değiştirdiğine ajans deneyimleri üzerinden odaklanarak devam ediyoruz…

Berna Akşit Yakuboğlu – FabricHouse Genel Müdürü: 

“İnsanoğlu üretmeye başladığı andan itibaren, farkında olarak ya da olmayarak pazarlama yapmakta. Pazarlama yöntemleri de insanoğlu gibi kendi içinde bir evrimleşme sürecinde. Bu süreç içerisinde de kendisine yeni unsurlar ekleyerek büyümekte. Bu unsurlardan biri de “Deneyimsel Pazarlama”. Müşteri merkezli bir anlayış̧ olan deneyimsel pazarlama, nihai tüketicinin tüm duyularına ulaşabilen, onları duygusal ve bilişsel anlamda etkileyerek satın alma hareketine iten tüm faaliyetleri kapsamaktadır. Buradan hareketle marka ve işletmelerin müşterilerinin karakterine, değerlerine, isteklerine, ihtiyaçlarına, üründen ve hizmetten beklentisine önem vererek, pazarlama stratejilerinde deneyimsel pazarlama anlayışına odaklanmaya başladıkları gerçeğini unutmamamız gerekiyor. Günümüzde rekabet avantajı sağlamak isteyen işletmeler/ markalar pazarlama stratejilerini oluştururken, tüketim esnasında müşterileri için farklı ve unutulmaz deneyim alternatifleri sunmaya, bunları geliştirmeye ve yönetmeye çalışıyorlar. Bu gerçekten hareketle, hizmet sektöründe faaliyet gösteren tüm firmaların oyunun içinde kalabilmesi için “deneyim”e odaklanarak vizyonunu, çalışma modellerini, iş gücünü ve altyapısını yeniden şekillendirmesi kaçınılmaz bir aksiyon haline geliyor. Bu değişim sürecinde sektördeki tedarik zincirini oluşturan tüm paydaşların da aynı bakış açısı ile alanını genişletip güçlendirmesi ve sektörü desteklemesi de muhakkak en önemli unsurlardan biri. FabricHouse olarak birçok farklı marka ve kuruma deneyimsel pazarlama odaklı etkinlikler düzenliyor ve ihtiyaçları doğrultusunda 360 derece entegre iletişim planları sunuyoruz. Bu noktada en önemli gücümüz; ekibimiz. Strateji, içerik, tasarım, operasyon gibi birçok farklı disiplinde uzmanlaşmış kadromuz ile marka / işletmeye özel projeler çalışıyor olmak en önemli fokusumuz. Yeni nesil pazarlama stratejilerinin olmazsa olmazı AR-GE, teknoloji ve inovasyon en önemli yatırımlarımızın başında geliyor. Süreç, markayı/ürünü/kurumu, hedef kitlesini, beklentilerini ve davranış modellerini tanımakla ve ihtiyaçları belirlemekle başlıyor. Yapılan analiz neticesinde belirlenen strateji, bizim en önemli yok haritamız oluyor. Strateji ekibi tarafından belirlenen yok haritası ise işlenmek üzere içerik ekibinin hayallerine dönüşüyor. Deneyimlenmemişin, gerçekleştirilmemiş hayallerin peşindeyiz… Bu nedenle sürekli hayal ediyor, sınırları zorluyor, araştırıyor, yeni teknolojileri takip etmekle kalmayıp, teknolojiyi üretiyoruz. Başarılı bir uygulama, operasyon ve müşteri memnuniyeti ile projeyi taçlandırmak ise en önemli motivasyonumuz.

ACE of M.I.C.E. Exhibition’ın ana başlıklarından birinin “Deneyimsel Pazarlama” olmasının, sektöre bu alanda ciddi bir farkındalık getireceğini ve aynı zamanda ivme yaratabilmek adına yönlendirici ve teşvik edici olacağını düşünüyorum. Özellikle başarıya ulaşmış örnek uygulamalar ve destekleyici teknolojilerin irdelenmesi, markaların pazarlama stratejilerine yeni bir bakış açısı getireceği gibi, bu alanda hizmet veren firmaların da kendi donanım ve yatırımlarını sorgulayıp yol haritalarını gözden geçirmeleri için önemli bir fırsat olacağı kanısındayım.”