Design Week 2017: Tasarımın Potansiyeli

Bu yıl 2.’si gerçekleştirilen Türkiye Tasarım Haftası, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenleniyor.

Tasarım ile tüm endüstrileri buluşturmak amacı ile gerçekleştirilen etkinliğin bu yılki teması ise ‘Tasarımın Potansiyeli’ oldu. T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hayata geçirilen Türkiye Tasarım Haftası‘nda, endüstriyel tasarım, moda, görsel iletişim tasarımı, mimari gibi birçok alanda dünyaca ünlü isimlerin panel ve konferanslarının yanı sıra tasarımcıların, yerli ve yabancı tasarım ofislerinin, sanatçıların, üniversitelerin, tasarım okullarının, tasarım platformlarının sergileri ve Türkiye Tasarım Haftası’nda özel hazırlanmış enstalasyonları yer alıyor.

Etkinliğin organizasyonunu üstlenen OutWork Alternative Media & Event Company‘nin sahibi Cengiz Ayyıldız, 2 aylık yoğun bir çalışmanın ardından keyifli bir etkinlik geçirdiklerinin altını çizerken, etkinlik alanında Event Türkiye‘nin sorularını yanıtladı.

Tasarım Haftası öncesinde ne gibi hazırlıklar yaptınız? Bu hazırlık süreci ne kadar devam etti?

“2 ay süren hazırlık periyodunda 5 gün sürecek ve içerisinde ulusal ve uluslararası sergileri, atölyeleri, ödül törenleri, konuşmacıları ve atölye programları ile dopdolu bir içerik hazırlamaya çalıştık. Çok yoğun bir hazırlık sürecini keyifli bir şekilde geçirdik. Çünkü isteyerek ve hedefleyerek kazandığımız bir konkurun akabinde çalışmaya başlamıştık. Daha önce tasarım etkinliklerimizden kazandığımız iletişim ağını ve tecrübesini Türkiye Tasarım Haftası hazırlık sürecinde etkin bir şekilde kullandığımızdan zor bir içerik programını sağlıklı bir şekilde hazırladık ve enerjimizi yaratıcı süreçlere harcamamıza imkân oluştu. Dolayısıyla hem içerik hem de kreatif anlamda zengin bir etkinlik kurgulayabildik.”

 Etkinlik nasıl geçiyor? Katılım (ziyaretçi) ne durumda ve beklentiniz nedir?

“Etkinlik sorunsuz ve keyifli geçiyor. Beklediğimizin üzerine bir ilgi ile karşı karşıyayız, şimdiden olumlu tepkiler ve tebrikler alıyoruz. Katılımcı sayımız ilk gün 7.000 civarındaydı, hafta boyunca 50.000 ziyaretçi gelmesini bekliyoruz. Önceden koordine ettiğimiz eğitim kurumları, üniversiteler, STK’lar, tasarım odaklı dernekler ve tasarım ofisleri gibi kurumların toplu ziyaretleri başladı.”

Etkinlik programından ve fuar alanından da biraz bahsedebilir misiniz? 

“Programımız oldukça yoğun ilerliyor. Yerli ve yabancı 101 Konuşmacı, 35 oturum ve sohbet gerçekleşecek. Fuar ve deneyim alanlarında ise 14 atölye çalışması, 19 ulusal ve uluslararası sergi ve enstalasyon, 5 üniversiteden ilk kez bir araya gelen sergiler bulunuyor. Alanda 12 tasarım odaklı marka standı ve tasarım odaklı üretim yapan marka ve tasarımcılara ait 500’den fazla tasarım/ürün seçkisi mevcut. Bu seneki konuk ülkemiz ise tasarım kültürüyle dikkat çeken Finlandiya.

İyi tasarım, yaşama işlevsellik ve heyecan katar. İyi tasarım, yarattığı katma değerle aynı zamanda önemli bir ekonomik güçtür. Dünyadan ve Türkiye’den dikkat çekici örnekler ve önde gelen tasarımcılarla T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen Design Week Turkey’de tasarımın yarattığı ekonomik, estetik, işlevsel potansiyeli keşfediyoruz. Tasarımı en uç noktaya taşıyabilecek yol haritalarını keşfe çıkıyoruz. Herkesi Türkiye’deki en kapsamlı tasarım etkinliklerinden birini keşfetmeye davet ediyoruz.”

“Proje içerisinde 12 farklı çözüm ortağı çalıştı ancak genel anlamda iki partner şirket olarak projeyi yürüttük. OutWork Event ve UV Creative.”

“Türkiye’nin Her Yerinden Tasarımcıları Bir Araya Getirmek Kolay Değil”

Design Week’e 4. kez katılan Artstone Panel Sistemleri’nden Genel Müdür Bilal Emre Türkgeldi, genç tasarımcıların sesini duyurması, Türkiye’de tasarımın önemini vurgulaması ve sektörde belli bir noktaya gelmiş firmaların yeni ürünlerini kamuya ulaştırması açısından Design Week’in çok önemli bir yeri olduğunun altını çizdi.

Artstone olarak bu yıl yalnızca stand sahibi olarak değil sponsor olarak da katıldıklarını belirten Türkgeldi, “Etkinlik oldukça renkli. Türkiye’nin her yerinden çeşitli tasarımcıları toplamak kolay değil. Biz de tasarımlarımızı burada sergiliyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye’de tasarımın önemini vurguluyor olması bakımından, genç tasarımcılara seslerini duyurma fırsatı tanıyor olması bakımından ve bizim gibi sektörde isim yapmış, kendi alanında kaliteli üretimlerde bulunan firmaların en yeni ürünlerini kamuya ulaştırması bakımından bu gibi organizasyonlara katılımın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Trend alanında çeşitli konseptlere uygun duvar panellerimiz kullanıldı. 2017 yılında Design Week Turkey’e sponsorluk da sağladık. Firma olarak yurt içi ve yurt dışında birçok fuar organizasyonuna katılmaktayız. Fakat Türkiye Tasarım Haftası etkinliği bunlardan bağımsız, kitle odaklı ve esasında tasarım odaklı olduğu için bu etkinliği önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Artstone standının gördüğü ilgiden de memnun olduklarını söyleyen Türkgeldi, “Bu tip etkinliklerde standımız ne kadar ilgi görürse o kadar iyi aslında. Görüşmelerimiz de oldukça tatmin edici. İnsanlar büyük ilgi gösteriyor ürünlerimize. Ürün serimize en son eklenen Heritage panelimizin önünde fotoğraf çektirmek istiyorlar; bunlar mutluluk verici şeyler. Etkinliğin son gününe kadar tüm ziyaretçilere en yenilikçi ürünlerimizi tanıtmak ve sorularını yanıtlamak üzere burada bulunacağız, herkesi bekliyoruz.” dedi.