ACE of M.I.C.E.’ta, Diji MICE Oturumu: “Dijital Vizyoner Olmak!”

Dünyaya açılan dijital liderler, Diji MICE oturumunda buluştu. ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines” fuarı kapsamında, sosyal medya alanında önemli isimleri ağırlayan, Diji MICE oturumunda; dijitalleşme konusu tartışıldı. Dijitalleşme nereye gidiyor ana başlığı altında ülke tanıtımında özellikle sosyal medyanın rolü üzerine fikirler sunuldu ve projeler anlatıldı. Moderatörlüğünü Idecon Kurucu ve Direktör, Gazeteci Yaprak Yapsan’ın yaptığı oturum yoğun ilgi gördü.

Yaprak Yapsan… New Castle Üniversitesi’nde “Marka Yönetimi” ve Viyana Üniversitesi’nde “Halkla İlişkiler ve Uluslararası Politika”, Marmara Üniversitesi “İletişim” Fakültesinde eğitim gördü. Idecon idea & congress adında bir ajans yönetiyor. Kagider üyesi, Ka-der üyesi ve TOÇEV gönüllüsü. En çok kendi öyküsünü yazan, 2 kız çocuğu, 1 kedi annesi, Galatasaraylı, bir beyaz yakalı girişimci…

Moderatör
Yaprak Yapsan

Mehmet Kırali… Kadraj, açı, ışık, derinlik, renk gibi fotoğraf için en önemli öğeleri fotoğraflarında gördüğümüz Mehmet Kırali Türkiye’de Instagram denildiğinde, akla ilk gelen önemli isimlerden. Sinema ile ilgileniyor ve uzun yıllardır endüstriyel tasarımla uğraşıyor.

Mehmet Kırali

Fotoğrafçı, Influencer

“Asıl hikaye üretimle ilgili”

“Dijitalleşmede sektör nereye gidiyor konusunda aslında Türkiye için yeni bir şey, bizim için de öyle, biz de bazen şaşıyoruz, bazen öngörüyoruz, ben bu çağı video çağı olarak görüyorum. Instagram’la başlayan sosyal medya çılgınlığı, bazen de herkesin yorulduğu, elinde telefonu ile hayatına devam ettiği bir durum. Video çağı olarak batığımızda zor ama aynı zamanda içerik olarak bakıldığında, çok daha güçlü bir içerik üretilebilen bir maraton. Asıl hikaye üretimle ilgili. Instagram amatör fotoğrafçıların kendilerini göstermeleri için olağanüstü bir platform. Çünkü sadece fotoğraflar konuşuyor. Türkiye’nin tanıtımı için milyonlar harcanıyor ya, Instagram sayesinde biz bunu çok daha doğrudan ve etkili bir şekilde yapıyoruz. Başka ülkelerdeki takipçilerimizden İstanbul’u görmeye gelen o kadar çok kişi oldu ki.”

Mehmet Kırali

 

Çiler Geçici… Uzun yıllar kurumsal görevler üstlendi. Bu görevler onu ruhen tatmin etmediği için başka şeylerin peşine düştü ve hayatını değiştirdi. Uzun yıllar Hayal Kahvesi’nin müzik direktörlüğünü yaptı. Hayatında müzik dinlemek ve fotoğraf çekmek önemli bir alanı kapsıyor. İstanbul’a onun objektifinden bakmak ise bizler için ayrı bir şans, biz onunla şehri sokak sokak tanırken, onun hayali ise bunu dünyanın bütün sokaklarında yapabilmek.

Çiler Geçici

Fotoğrafçı, , Influencer

Instagram’da önerilen kullanıcılar listesinde ilk sıralarda

Yabancı ülkelerden Instagram’da ülke tanıtımına ilişkin bakanlıklardan teklifler alıyoruz. 5 senedir bu çalışmaları yürütüyoruz. Turizm Bakanlığı’nın dünya genelinde Türkiye’nin tanıtımı için oluşturduğu çatı olan Turkey Home markası için de değerli çalışmalarımız devam ediyor. Ülkenin tanıtımı açısından önemli bir mecra olan sosyal medyanın tüm kanallarında da projelerimizi yürütmeyi sürdürüyoruz. Turkey Home ile yaptığımız projelere; “Gastro Hunt” “Fashion Hunt” ve “Lycian Way” örneklerini verebiliriz. Hepsi de çok keyif aldığımız projelerdi.  Instagram’da uzun yıllar önerilen kullanıcılar listesinde ilk sıralarda yer aldık. Fotoğraf çekmeyi ve bu alanda yeni projelerde yer almayı ve ülke tanıtımı için iyi işler yapmayı önemsiyorum.

Çiler Geçici

 

Bahar Akıncı… En çok okumak istediği bölümü bitirdi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Metin Yazarlılığı bölümünü okuduktan sonra uzun yıllar reklam yazarlılığı yaptı. Ardından Kreatif direktörlük ve sonrasında seyahat yazıları yazdı. 2008 yılında açtığı blog uluslararası bir yarışmada ikinci oldu ve bu başarı ile Hürriyet’ten teklif aldı, yazılarına devam ediyor, İzmir kent tanıtımı üzerine yaptığı çalışmaları anlattı. Lezzet yolculukları ile ülke ve kent tanıtımlarına dijital olarak önemli katkılar sunuyor

Bahar Akıncı

Yazar, Gazeteci, Influencer

İzmir için önemli bir projeye imza attı!

“İzmir için sosyal medya kapsamlı bir proje yazdım, adından hemen Mehmet ve Çiler’i aradım. Bu proje için bir araya gelmeliyiz dedim, buluştuk, projelendirdik fakat tek başına yola çıkmamızın hiçbir anlamı yoktu, yani bir şehir lideri ve bir sosyal sorumluluk liderini yanımıza almamız gerekiyordu, İzmir Büyükşehir Belediyesi bize katıldı. Çok güçlü bir işbirliği oldu, çok önemli alanlarında uzman pek çok isimle İzmir gezildi çok güzel fotoğraflar çekildi, insanları ilgi alanlarına göre sınıflandırdık. Nisan ayında 3 ayrı ekip geldi, 500 ile 1 milyon arasında takipçi sayısı olan ve fotoğraf çekimi konusunda uzman isimlerle bu projeyi yürüttük”

Bahar Akıncı

Dilek Yeğinsü… “Hayat dev bir orkestra ve ben de bir orkestra şefiyim” mottosuyla, “Üşengeç Şef” ismiyle, ağırlıkla AB sosyo-ekonomik sınıfa yönelik paylaşımlar yapan bir Sosyal Medya Influencer’ı ve LifeStyle Editör olan Dilek Yeğinsü, kendi web sitesi usengecsef.com haricinde, Pegasus Havayolları’nın aylık dergisi Pegasus Magazine’de de yazıyor. 

Dilek Yeğinsü

LifeStyle Editor, “Üşengenç Şef” Influencer

Dönüşümü doğru ölçümleyebilmenin faydaları

Diji MICE panelinde, Yeğinsü, etik değerler konusunda hassasiyetini dile getirirken, sırf bütçesi yüksek olduğu için, aslında hiç kullanmadığı ve inanmadığı bir markanın tanıtımında rol almayı hiçbir zaman kabul etmediğini ve sosyal medya hesaplarında ve web sitesinde, her zaman birbirine uyumlu segment ve markalara yer vermeye özen gösterdiği belirtti.  Sosyal medyada her türlü rakamsal değerin kolayca manipüle edilebilmesinden dolayı, takipçi ve beğeni sayısının çokluğundan, yani “kantite”den ziyade, “kalite”ye, yani etkileşime önem verilmesinin ve dönüşümü doğru ölçümleyebilmenin faydalarından bahsetti. Turizm gibi insana dokunan bir sektörde, aslında her bir markanın, kendi bünyesinde hizmet veren personelin en zayıf halkası kadar kuvvetli olduğunun hesaba katılarak, tek bir negatif deneyimle, bir markayı, hemen acımasızca eleştirmemek gerektiğine değindi. Geleceğin güçlü SEO ve mobil teknolojilerde olduğuna da değinen Dilek Yeğinsü, markaların en yeni arama motoru stratejilerini takip ederek, arama sonuçlarında en tepede çıkmasının ve web sitelerini mobile uyumlu ve güncel tutmalarının öneminin de altını çizdi.

Dilek Yeğinsü