“Dijital Evrim ile Endüstri 4.0” Bilişim Zirvesi Gerçekleşti

Bilişim Zirvesi’16 – ICT Summit etkinliği bu yıl “Dijital Evrim ile Endüstri 4.0” ana temasında ve “Kaçış Yok!” mottosu ile 22-23 Kasım tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Zirvenin açılışına katılan Başbakan Binali Yıldırım, sektöre ve Türkiye’nin bilişim sektöründe geldiği noktaya dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bilişim Zirvesi’nde “Dijital Evrim ile Endüstri 4.0” ana temasında, “No way out! (Kaçış yok)” mottosu ile Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla başladı. 2000 yılından bu yana iş dünyası, devlet, siyasiler, akademisyenler, girişimciler ve yatırımcıları bilişim dünyası profesyonelleriyle buluşturan Bilişim Zirvesi’16 – ICT Summit etkinliği bu yıl 22-23 Kasım tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Uluslararası kimliği, köklü, güçlü, özgün ve zengin içerikli yapısıyla alanındaki en önemli platform olan zirvede dijital evrimin yol haritası oluşturulurken, Endüstri 4.0 dalgasını yakalamanın ipuçları da konuşuldu. Açılış konuşmasında bilişim sektörüne ve Türkiye’nin bu alandaki atılımlarına dair önemli açıklamalarda bulunan Binalı Yıldırım şunları söyledi:

“Bugün içinde bulunduğumuz dönem Endüstri 4.0 sanayi devrimi olarak ifade ediliyor. Zamanın da bir ruhu var ve onu dost veya düşman edinmek bizim elimizde. Türk toplumunu bilgi toplumuna dönüştürme çabası bu sektörü daha da önemli kılıyor. Şu anda eğitimde, sağlıkta, tarımda 1700’ün üzerinde hizmet e-devlet üzerinden veriliyor. Bu sayede vatandaş devlet dairesi ile olan işlerini online çok rahat yapar hale geldi. Ülkemizi mobil internet ile tanıştırdıktan sonra her vatandaş için internet daha ulaşılabilir halde. Operatörlerin ulaşamadığı 1800’ün üzerinde yerleşim yerine devlet baz istasyonu kurdu. 2015 yılında 4.5 G lisans ihalesini gerçekleştirdik. Bundan sonra 5 G için hazırlıkları tamamlayacağız. 31 Mart 2016’yı 1 Nisan’a bağlayan gece Türkiye’nin 81 ilinde 4.5 G erişimi mümkün hale geldi. 2002 yılında 20 milyar olan sektör 90 milyara yükseldi ve dört katın üzerinde büyüdü.” dedi.

Etkinliğin Sahibi Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi Genel Müdürü Neslihan Aksum’la konuşma fırsatı bulduk, Aksum: “Bu yılki temamızı “Dijital Evrim ile Endüstri 4.0” ismiyle oturttuk. Çünkü birçok insanın konuştuğu gibi dijital bir devrim değil, devrim çoktan başladı ve bu evrilerek gelişmeye devam ediyor. 16. kez gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizin 2. günü olmasına rağmen salonlarımız ilgili ve doğru profilli insanlarla dolu.” dedi.

 

[vtftable st=”bc:bbbbbb;bt:1;”]
{f1}Etkinlik Sahibi;;;Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi;nn;
{f1}Etkinlik Mekanı;;;Haliç Kongre Merkezi;nn;
{f1}Etklinlik Yönetimi;;;Eventusta;nn;
{f1}Sahne-Dekor;;;Hypermind;nn;
{f1}Teknik;;;Pia Prodüksiyon;nn;
{f1}PR;;;Sade İletişim;nn;
{f1}Tasarım;;;Sade İletişim Tasarım;nn;
[/vtftable]