Dünya Mutfakları Sirha’da Sergilendi

Restoran, otel işletmeleri ve yiyecek içecek sektörünü buluşturan “Sirha İstanbul Fuarı”, 27-29 Kasım tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi´nde gerçekleşti.

  • Metro Pazarlama ve Marka İletişim Yöneticisi Funda Karaçil
  • GL Events Proje Yöneticisi Abel Michel Villemin
  • Sedef Grup Proje Yöneticisi Abdullah Çakmanus

Yiyecek, içecek, mutfak ve otel ekipmanları, masa üstü takımı, kahve, pastacılık, fırıncılık, gıda ve ekipmanları gibi alanlardan geniş bir katılımcı profilinin yer aldığı ve dünyaca ünlü şeflerin Türkiye ve uluslararası gastronomiyi tanıttıkları Sirha’yı, 10 binin üzerinde kişi ziyaret etti.

Şeflerin menülerini zenginleştirmeleri için eşsiz bir fırsat sağlayan fuar, yerli üreticilere de ürünlerini şeflere tanıtma platformu ve kaybolmuş ya da kaybolma tehlikesi altında olan yerel ürünleri de tanıtma fırsatı sundu.

Fuarda 8 stant ile yer alan Metro’nun Pazarlama ve Marka İletişim Yöneticisi Funda Karaçil, Sirha İstanbul Fuarı’na dair yaptığı açıklamada “Metro olarak Türkiye ve dünyada yiyecek-içecek sektörü açısından çok önemli olduğuna inandığımız Sirha’ya katılmaktan dolayı çok mutluyuz. Ekibimizle beraber burada sosyal medya standımızı hazırladık. Yerel değerlerin ön plana çıkarıldığı bu standımızı ürünleri simgeleyen ve sarıldıkça parlayan toplarla dekore ettik. Asıl amacımız yerel değerleri interaktif bir şekilde katılımcıların ilgisine sunmak ve onlara verdiğimiz değeri göstermek.” dedi.

Fuar alanının birçok noktasında dekor kurulumu gerçekleştiren Sedef Grup’un Proje Yöneticisi Abdullah Çakmanus ise fuarın operasyon ayağına dair “GL Events ile birlikte bu tarz büyük bir fuarda yer almaktan çok mutluyuz. Özel alt yapı ve dekor hizmeti konusunda fuara katılan birçok firmaya hizmet verdik. Bütün paket stant kurulumlarını Sedef Grup ekibi gerçekleştirdi. Metro stantlarının bir kısmını özel olarak tasarladık ki müşterimizden de bu konuda gayet güzel geri dönüşler aldık. Yine fuarda yer alan bir kaç markanın da standını sıfırdan tasarladık. 3 gün boyunca yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği bir fuar oldu. Umarım katılımcılar açısından da keyifli bir fuar olmuştur.” açıklamasında bulundu.

Fuarın ilk günü Hilton İstanbul Bosphorus Hotel’de; dünyaca ünlü şeflerin, dünyadan ve Türkiye’den gastronomi ve gıda sektörünün önde gelen firma ve ziyaretçilerin buluşacağı “Sirha Lyon 2015 Fuarı”nın tanıtım toplantısı da düzenlendi.

Sirha Fuarları Direktörü Marie- Odile Fondeur´un yöneticiliğini yaptığı basın toplantısına birçok basın mensubu katıldı. Fondeur açıklamasında “Dünya Gıda Hizmet/Food Service sektörünün en büyük etkinliği olan Sirha´ya bu yıl 3 bin katılımcı ve markanın katılması bekleniyor. 2015 buluşmasında, 11 sergi sektörü, 130 bin metrekareden fazla bir alanda ziyaretçilere büyük sürpriz ve yenilikler sunacak. Fuar, 24-28 Ocak tarihleri arasında Lyon’da gerçekleştirilecek. Toplam 18 yarışma olacak bunların 3 tanesi dünya çapında son derece prestijli ve uluslar arası yarışmalar. Ayrıca Dünya mutfağı zirvesinde geleceğe dair trendler gelecekte gastronomi dünyasının bekledikleri, mevcut ortam içerisinde sektörün nasıl büyüyebileceğinden bahsedilecek.” dedi

Toplantının ardından Sirha İstanbul Fuarı’nın koordinatörü olan GL Events Proje Yöneticisi Abel Michel Villemin ile konuştu.

Merhaba Abel Bey, Sirha’dan bahseder misiniz?
Sirha uluslararası arenada ün salmış büyük bir fuar. 30 yıl önce Lyon’da ilki gerçekleştirilen fuar günümüzde birçok şehirde gerçekleşiyor. Sirha klasik fuar anlayışının dışına çıkıp aktivitelerle katılımcıları ve ziyaretçileri interaktif bir ortamda ağırlıyor. Organizasyonun temel gayesi restaurantların ve otellerin ihtiyaçlarına cevap vermek, yiyecek-içecek anlamında onlara yeni çözümler sunmak.

Organizasyona ne kadar sürede hazırlandınız?
Geçen yıl Türkiye’de ilk Sirha fuarını gerçekleştirmiştik. O fuarın bitimiyle beraber bizler de hazırlıklara başladık ve yaklaşık 1 buçuk yıllık hazırlık sürecinin sonunda bu fuarı düzenledik.

Operasyon kaç kişiyle gerçekleşti?
Biz 3 kişilik bir etkinlik yönetim ekibi ve tedarikçilerimizle beraber bu fuarın operasyonunu yönettik. Fuarın genelinde sirkülasyonları da düşünecek olursak 100’den fazla arkadaşımızla güzel bir iş çıkardık diyebilirim.

Fuarda kaç katılımcı firma yer aldı? Kaç kişi ziyaret etti?
Sirha İstanbul Fuarı’nda 200’e yakın firma ve marka yer aldı. Bununla beraber tahminlerimizle birlikte 10 bin kişiye yakın bir ziyaret söz konusu. Keza İstanbul Kongre Merkezi’nin önemli bir popülasyon yoğunluğunun merkezinde yer alması bizim işimizi kolaylaştırdı. Çünkü biz insanları fuara değil fuarı insanların ayağına getirmek istedik. Umarım katılan herkes memnun olmuştur. Buradan öncelikle GL Events ve Serenas ekibi başta olmak üzere organizasyonda görev alan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.