Enerji zirvesinin ülke partneri İtalya!

İtalya’nın ülke  partnerliğindeki 5. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve  Fuarı, 19-21 Nisan’da İstanbul’da düzenlenecek.

Bölgenin en büyük enerji fuarı olma özelliğini taşıyan  5. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı (ISCG 2017)  İtalya‘nın ülke partnerliğinde gerçekleştirilecek.

Zirvenin organizasyon komitesinden yapılan açıklamaya göre, ISCG 2017,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının himayesinde, Enerji Piyasası  Düzenleme Kurumu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle 19-21 Nisan 2017  tarihlerinde İstanbul’da yapılacak.

Avrupa Parlamentosu’nun Avrupa Birliği ve Türkiye arasında başlatılan  üyelik müzakerelerini geçici olarak dondurma kararı almasının gündemde olduğu bu  dönemde, zirve, İtalya’nın partnerliğinde düzenlenecek.

‘MÜHENDİS KADINLAR’ paneli ilk kez yapılacak!

ISCG 2017’de katılımcıların tüm paydaşlarla bir arada olması,  sorularına cevap bulması, akıllı şebekeler ve akıllı şehirler hakkındaki son  yenilikleri öğrenmesi, örnek uygulamaları görmesi ve yatırım stratejilerini  belirlemesi için uluslararası bir platform sağlanması amaçlanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri, JaponyaFinlandiyaPolonyaİran,  Ürdün, Umman, KatarHindistan, Suudi arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri,  Bahreyn ve Kuveyt’ten heyetlerin katılımıyla organize edilecek delegasyonlarda  firmalarla ikili görüşmeler gerçekleştirilerek iş bağlantıları güçlendirilecek.

Diğer ülkelerden de heyet organize edilmesi konusunda çalışmaların  devam ettiği zirvede, ABD Virginia Tech ARI direktörü ve IEEE-PES 2016/2017  dönemi seçilmiş başkanı Prof. Dr. Saifur Rahman açılış konuşmasını yapacak.

Etkinlik kapsamında sadece üst yöneticilerin yer alacağı özel bir  panel de gerçekleştirilecek. Bu panele, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı  Ahmet Çalık, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Aksa Doğal Gaz  Dağıtım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan katılacak.

İtalya ve İsveç ülke panelleri, Akıllı Şehirlerde Kadın Liderler ve  Akıllı Şebekelerde Kadın Liderler gibi birçok önemli panelin de  gerçekleştirileceği zirvede, ilk defa “Mühendislikte Kadınlar” temalı panel  düzenlenecek. Panele, alanında uzman profesörlerle bilim kadınları konuşmacı  olarak katılacak.

Verimli ve kayıpsız enerji!

Akıllı şebekeler, enerjinin verimli ve kayıpsız kullanımını sağlarken,  çevre dostu olan yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanan enerji de sisteme  dahil edilebiliyor.

Türkiye’nin ilk defa Gaziantep ve karaman ile birlikte tanıştığı  “Akıllı Şehirler” konseptiyle şehir operasyonlarının daha verimli yapılması,  güvenliğin artması, kentte kolayca dolaşım, trafikte bekleme süresinin azalması,  daha temiz bir çevre, şehir bilgilerine kolayca ulaşılabilme, doğal afetlerden  daha az etkilenme, yakıt ve enerji tasarrufu yapılması sağlanıyor.