Etkinlik İşini Sanata Döken Marka: More Events

Kongre, toplantı ve etkinlik sektöründe en renkli işler şüphe yok ki festivaller, konserler ve yaratıcı çalışmalardır. Son yıllarda yaptıkları yaratıcı işlerle ön plana çıkan More Events’in Genel Direktörü Kerem Alemdar ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Hayatı boyunca birçok alanda iş yapan Kerem Bey’in en önemli özelliği sanatçı bir kimliğe sahip olması… İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunu olan Kerem Bey, etkinlik sektöründe yakaladığı başarının arkasında ETS Turizm’de geçirdiği 5 yılın önemli bir etken olduğunu belirtiyor. Konserler, takım aktiviteleri, özel lansmanlar derken sektörün en güçlü markalarından biri haline gelen More Events, Kerem Bey ve güçlü ekibi ile daha nice güzel işlere imza atacak gibi gözüküyor. More Events’in Moda’daki şık ofisinde bizi ağırlayan Kerem Bey’i soru yağmuruna tutuyoruz…

“2009 yılına kadar gerçekleştirdiğimiz işler bizim için önemli referans noktası oldu.”

Kerem Bey sizden More Events’in öyküsünü dinleyebilir miyiz?
More Events’in temeli More Gösteri Sanatları’nın kurulmasıyla atıldı diyebilirim. More Gösteri Sanatları ile koreografiler, sahne şovları ve kurumsal şirketlerin talepleri doğrultusunda yaratıcı çalışmalar yaptık. 2009 yılına kadar gerçekleştirdiğimiz işler bizim için önemli referans noktası oldu ve eğlence sektörünü tanımaya başladık… More Events’in kurulması ile ilk işimizi Akmerkez’de İstanbul Shopping Fest kapsamında gerçekleştirilen Candan Erçetin konseriyle yaptık.

Nasıl geçti ilk işiniz?
İlk işimizden beklediğimizin üzerinde bir pozitif dönüş aldık. Organizasyon sürecinde çok soğukkanlı ve disiplinli bir çalışma yürüttük. Ben bu başarının en önemli sebebi olarak iş vereni, sanatçıyı ve misafirleri memnun edebilmekten geçtiğini düşünüyorum. Bu memnuniyeti oluşturmak için bilgilerin doğru ve net şekilde verilmesinin çok önemli bir detay olduğu kanaatindeyim.

Daha sonrasında More Events nasıl bir ilerleme kaydetti?
2012 yılında Turkcell Genel Müdürlüğü’nün istemiş olduğu takım aktivitesi projesine çalışmaya başladık. Bu arada kendi içimizde gönüllü olarak çalıştığımız ve projesini hazırladığımız Engelli Gençlerle olan sosyal sorumluluk çalışmamızı bu proje ile birleştirdik. Ciddi bir motivasyonla gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik, Turkcell’in en başarılı şirket içi organizasyonlarından biri oldu. 4.500 Turkcell çalışanını bu projeye dahil etmek More Events için önemli bir dönüm noktasıdır. Biz bu etkinlik ile hem kendimize olan inancımızı tazeledik hem de ekibimizin yaratıcı gücüne daha fazla güvenmeye başladık. Özellikle kurumsal şirketlerin etkinliklerinde aradıkları farklılığı da bu tarz çalışmalarımız ile renklendirdik ve üretmeye devam ediyoruz…

“More Events ailesi hafta sonları gönüllü olarak Engelliler ile çalışmaktadır.”

Etkinliklerinizde Sosyal Sorumluluk projelerine yer veriyorsunuz, bunun sebebi nedir?
More Events ailesi hafta sonları gönüllü olarak Engelliler ile çalışmaktadır. Onlar için proje hazırlayıp uyguluyoruz. Örneğin; İşitme Engelliler ile tek perdelik Grease Müzikali yaptık. Ardından profesyonel dansçılar ile hazırlamış olduğumuz bir projemize Ziçev Vakfı işbirliği ile Zihinsel Engellilerden oluşan bir grup arkadaşımızı dahil ederek 20 dakikalık bir Halk oyunları showu sahneledik. İlk gösterilerini, INAS 7. Uluslararası Zihinsel Engelliler Dünya Basketbol Şampiyonası açılışını yaparak gerçekleştirdiler.
Biz, ajitasyondan uzak projeler ile engelli arkadaşlarımızın yeteneklerini gösterebilecekleri çalışmalarla onları sosyal hayata dahil etmek ve desteklemek üzere projeler hazırlamayı seviyoruz.

“Rahatlıkla söyleyebilirim ki More Events kadrosu göründüğünden daha fazlası…”

Ekibinizden biraz bahseder misiniz?
Ofis olarak 6 arkadaş ile işleri koordine ediyoruz. Büyük operasyonlarda 40’a yakın ekip arkadaşlarımız bize destek veriyor. Ekibimiz kendi alanlarında oldukça kondisyonu yüksek ve disiplinli kişilerden oluşuyor. Rahatlıkla söyleyebilirim ki More Events kadrosu göründüğünden daha fazlası…

Sizce bir operasyondaki başarı ölçeği nedir?
Toplantılarda müşterilerimize hayallerinin tümünü masaya dökmelerini istiyoruz. Klasiği aşmanın birincil şartı, hedefi imkansıza teğet geçirmektir. Sonucunda başarı dediğimiz kavram sıradanlığın dışına çıkarak müşteriyi ve katılımcıları memnun eden bir tanıma erişiyor.

“Sektör son yıllarda çok küçük ölçekli, sadece bir iş için kurulan firmalarla doldu.”

Peki MICE sektörü açısından düşünecek olursak ne gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz?
Bizim için en önemli sorun iş güvenliği… Yıllardır duymakta olduğumuz acı olaylar var. Sektör olarak bu gibi hızlı aşılabilir sorunların üstesinden gelebileceğimizi düşünüyorum. Diğer yandan MICE sektörünün birlik ve dayanışmayı yeterince sağlayamadığını söyleyebilirim. Bu gibi eksiklikler maalesef monotonlaşmayı ve kötü rekabeti tetikliyor. Sektör son yıllarda çok küçük ölçekli, sadece bir iş için kurulan firmalarla doldu. Bunun önüne geçmeli ve elbirliği ile sektörü standartlarına kavuşturmamız lazım.

Son olarak 2015’ten beklentilerinizi alabilir miyim?
Sektörel hareketlilik anlamında 2015’ten çok ümitliyim. Yapılan ve yapılacak olan tüm işlerin artık daha da renklenmesi ve bir karakterinin oluşması gerekiyor. Yabancı kurumsal şirketlerin ülkemizi tercih etmesini temenni ettiğim bir yıl 2015… Bunun içinde biz sektör olarak birlikteliğimizi vakit geçmeden hızlandırmak zorundayız. Umarım 2015 sadece sektörümüz için değil ülkemiz için de güzel bir yıl olur.