Etkinlik Ve Eğlence Sektörünün Vazgeçilmez Adresi: Tektekçi

Kısa sürede eğlence hayatının renkli markalarından biri haline gelen Tektekçi artık yeni markasıyla etkinlik sektörüne dokunuyor. Birbirinden farklı sunumları, lezzetli menüsü ve farklı konsept çalışmaları ile öne çıkan “Göçebe Tektekçi”yi etkinliklerde sıkça göreceğiz gibi… Tektekçi’nin kurucu ortağı Berti Palambo, Göçebe Tektekçi’yi M.I.C.E. Dergi’ye anlattı.

Merhaba Berti Bey, Tektekçi’nin kuruluş öyküsünü anlatır mısınız?
Gece hayatında, birçok kez shot’ların eğlenceyi doruk noktaya taşıdığına ve gecenin enerjisini bir anda yükselttiğine tanıklık etme şansım olmuştu. Tektekçi’yi kurmadan önce, o dönemlerde, “Bu eğlenceyi bütün geceye yayacak, sadece shot satan bir bar olsa; tüm ekibin enerjisi, insanları mutlu hissettirecek müzikler ve farklı içki sunum şekilleri de bu eğlenceye eşlik etse nasıl olur?” fikri kafamda canlandı. Ortağım da yaratıcı fikirleri olan biridir. Bir gün onunla sohbet ederken bu gözlemimden bahsettim. O da Osmanlı şerbetlerinden alkollü shot yapan rengarenk bir bar açmak istediğini belirtti. Hatta bu konuda birçok araştırma yaptığını da söyledi. Bu iki fikrin birleşmesiyle Tektekçi’yi 2011 yılının Kasım ayında hayata geçirdik.

Tektekçi kaç noktada kaç çalışan ile hizmet veriyor?
Kış sezonunda Beyoğlu, Bebek, Ankara ve İzmir’deki dört barımızda hizmet veriyoruz. Beyoğlu’nda aynı sokakta üç barımız bulunuyor. Çalışan sayımız mevsime göre değişiklik gösteriyor ancak genel olarak 100’ün üzerinde çalışanımız olduğunu söylemek mümkün.

2014 yaz sezonunda “Tektekçi Çeşme’de her yerde” konseptiyle yola çıkarak Çeşme’nin 4 farklı noktasında yer aldık. Alaçatı merkez ve Port Alaçatı’da iki barla aynı anda hizmet verdik. Türkiye’nin en güzel plajlarından biri olan Altınkum’da yer alan Ramo Beach’te Tektekçi Kumsalda’yı faaliyete geçirdik. 2014 yazında yeniden açılan Fly Inn Beach’te de iki farklı shot noktasıyla hizmet verdik.

Menülerinizi nasıl oluşturuyorsunuz? Tektekçi’nin menüsünde kaç çeşit kokteyl var?
Eğlenceli, işini çok seven, birbirine bağlı ve en önemlisi çalışırken eğlenebilen, aile gibi bir ekibiz. Misafirlerimizle aramızda sürekli bir sinerji kurarak nasıl eğlendiklerini gözlemler, servisten sunuma, müzikten kokteyl çeşitlerine, sunduğumuz eğlencenin her aşamasını geliştirmek için var gücümüzle çalışırız.

Kurduğumuz Ar-Ge üssünde profesyonel miksolojistler ve gıda uzmanları dur durak bilmeden mevsime uygun meyveler ve içeriklerle yeni tarifler geliştiriyor. Bu yeni tarifleri dostlarımızla tadıyoruz, her biri hakkında ayrı ayrı yorum yapıyoruz. Beğendiğimiz tarifleri menüye dahil ediyoruz.

Tektekçi’de herkes kendine göre bir lezzet bulabilir. Şu ana kadar 300’ü aşkın kokteyl tarifimiz oldu. Bu sayı her sezon artıyor. Herkesin “benim favorim” dediği bir lezzete varmak için seferberlik ilan etmiş gibi çalışıyoruz. Yenilik arayışımız hiç bitmez. Mevsime uygun taze meyve ve ürünlerle sürekli yeni kokteyl shot’lar yaratma amacındayız.

Son dönemde ‘Göçebe Tektekçi’ markası ile kongre, toplantı ve etkinlik sektöründe çok büyük hizmetler veriyorsunuz. Biraz Göçebe Tektekçi’den bahseder misiniz?
Tektekçi, ilk günden bu yana çok sıcakkanlı ve dinamik bir marka oldu ve misafirleriyle sürekli etkileşim kurdu. Göçebe Tektekçi de misafirlerin talebi üzerine Tektekçi’nin, sevenleriyle bar dışında bir araya gelmesi fikrinden yola çıkılarak kuruldu. Düğünler, lansmanlar, açılışlar, davetler gibi akla gelebilecek her türlü etkinlikte farklı sunumlarla shot servisi yapıyoruz. Tektekçi’nin artık klasikleşen eğlencesini bir adım daha ileri taşıdığımız söylenebilir. Etkinliklere uygun kostümler ve sunumlarla renkli shot’ları her türlü alana ve etkinliğe yine kendi dokunuşumuzu katarak taşıyoruz. Shot’larımızla ve ekibimizle etkinliklerin eğlencesini yükseltiyoruz.

Etkinliğin konseptine göre, her türlü etkinliğe uyum sağlayabilen farklı bar tiplerimiz var. Örneğin “Tektekçi Cocktail Lab” adını verdiğimiz bir kokteyl laboratuvarımız var. Bu laboratuvarda kokteylleri etkinlik esnasında görsel şovlar eşliğinde hazırlayabiliyoruz. Misafirlerimiz de içtikleri kokteyllerin hangi taze malzemeler ve hangi içkilerle hazırlandığını bizzat görebilmiş oluyor.

Verdiğiniz hizmet talebe göre mi değişiklik gösteriyor?
Evet, bize başvuran kuruluş veya şahıs öncelikle bize isteklerini en ince detayına kadar anlatıyor. Biz de kendisine istekleri doğrultusunda anahtar teslim servis yapıyoruz. Diledikleri takdirde dostlarıyla Tektekçi’nin barlarından birinde onları misafir edip tadım yaptırıyoruz. Böylece geniş kokteyl menümüzden servis edilecek shot’ları bizzat, kendi damak tatlarına göre seçebiliyorlar. Aynı şekilde Zeynep Tosun’un tasarladığı, Civan’dan, Sobremesa’dan ve Kravatistan’dan destek aldığımız çok kaliteli bir kostüm yelpazemiz de bulunuyor. Etkinliğin tipine göre kostüm ve sunum çeşitlerini de seçebiliyor etkinlik sahipleri.

Kokteyllerin hazırlanışından etkinliğin bitiş anına kadar ekibimiz özverili bir şekilde çalışıyor. Göçebe Tektekçi operasyon ekibimiz uzun yıllar çok önemli organizasyonlar gerçekleştirmiş, çok tecrübeli kişiler. Bu yüzden kurulumdan, sunuma kadar her anda profesyonelliğe çok önem veriyoruz.

Özellikle pazarlama alanında ve sosyal medyada çok güçlüsünüz. Bu başarının sırrı nedir sizce?

Tektekçi, sadece bir kişi tarafından yönetilen bir marka olmaktan çok kendi kişiliği, zevkleri ve eğlence anlayışı olan bir insan gibi. İlk günden beri ekipçe “Biz ne görmeyi, nasıl bir markayla karşılaşmayı tercih ederdik?” diye düşünüyoruz. Gerçeklikten şaşmıyoruz, doğru söylüyoruz, dinamizmi korumaya azami gayret gösteriyoruz ve sıcakkanlı iletişime inanıyoruz. Hal böyle olunca Tektekçi de “lovemark” olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yeni evli müdavimlerimizin evine düğün hediyesi olarak shot tepsisi gönderdiğimiz de oluyor, liçi aşeren hamile bir eski müşterimize liçi suyu verdiğimiz de; film setine deney tüpü götürdüğümüz de oluyor, telefonla bize hangi içkiyle nasıl bir kokteyl yapabileceğini soran misafirimize tarif verdiğimiz de…

Tektekçi marka olarak insanlarda sevinç uyandırmaya başladı. Tektekçi araçlarını yolda gördüğünde el sallayan, bize farklı yerlerde rastladığında sarılıp öpen, düğünlerde bizim de orada olduğumuzu görünce ne kadar sevindiğini ifade eden misafirlerimiz var. Bu konudaki en hoş operasyonlardan biri, onedio.com ile ortaklaşa yaptığımız ve aynı anda kırk reklam ajansına gittiğimiz #oneiçio sürpriz shot servisiydi.