”Etkinlik Yönetimine Yeni Bir Vizyon Getiriyoruz!”

Kadınların MICE sektöründeki gücü her geçen gün biraz daha artıyor. Özellikle etkinlik sektörüne kattıkları yaratıcı fikirler ile ön plana çıkan sektör profesyonelleri arasında çok özel bir ismi M.I.C.E. Dergi’ye konuk ettik. Empire Event’in Kurucusu Bengü Osmanağaoğlu ile şirketin kuruluş hikayesini ve neler yaptıklarını konuştuk…

“Üniversite eğitimimi “Otel Yönetimi” üzerine aldım.”
Merhaba Bengü Hanım sizi tanıyabilir miyiz? 
İnşaat ve turizm ile ilgilenen bir aileden geliyorum. Henüz lise yıllarında mesleki tercihler söz konusu olduğu zaman benim eğitim tercihim ve yolculuğumun akışı kafamda çok belirgindi. Bu doğrultuda üniversite eğitimimi “Otel Yönetimi” üzerine aldım ve böylece çok genç yaşta sektöre ilk adımımı atmış oldum. Bu nedenle planladığım meslek üzerine eğitim alabilmiş biri olarak kendimi eğitim konusunda çok şanslı hissediyorum.

“Empire Event için biriktirdiğim her tecrübenin inanılmaz önemli olduğunu düşünüyorum.”
Empire Event’in kuruluş hikayesini anlatır mısınız?
Aslında bu hikaye eğitim yıllarımda başladı ve çalışmış olduğum kurumlardaki tecrübelerimle de pekişip Empire Event’in tohumları atılmış oldu. Empire bir anda ortaya çıkmış bir oluşum değil; bana bu soruyu 15 yıl önce sormuş olsaydınız dahi ismi hariç Empire Event’i size aynen bugünkü haliyle anlatıyor olurdum. Hayatta her insanın çok net hedeflerinin olması gerektiğine inanan biri olarak Empire Event için biriktirdiğim her tecrübenin inanılmaz önemli olduğunu düşünüyorum. Eğer genel olarak hayatınızla ilgili hayal ve hedefleriniz olmaz ise hangi yöne gideceğiniz konusunda doğru karar vermek yerine çevresel etkenler ile oluşturduğunuz bir hayatı yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Uzun yıllar sonucunda edindiğim olumlu ve olumsuz tecrübeler sonucunda Y ve X kuşağın vizyon ve bakış açısına değer veren, alışılmışın dışında dinamik bir şirket yapısı kurguladım. Bu doğrultuda 2012 yılında Empire Event, sektöre çok hızlı giriş yapan bir şirket olarak yolculuğuna başladı.

Empire Event, MICE sektörü içerisinde ne gibi faaliyetlerde bulunuyor?
Empire Event gelişen sektör dinamiklerini takip eden ve değişen müşteri taleplerini bir adım önde olarak cevaplamak adına, MICE sektörünün tüm konu başlıklarını kapsar şekilde hizmet veriyor. Bizim ekip olarak konumlanışımız ve birikimimiz tam kapsamlı kreatif etkinlik yönetimi ajansı çatısı altında kurgulanıyor diyebilirim.

Empire Event Portföyündeki tüm markaların en ufak toplantılarından en önemli lansmanlarına, VIP katılımlı küçük ölçekli etkinliklerinden, yüksek katılım konsepti olan motivasyon toplantılarına kadar tüm yurt içi ve yurt dışı organizasyonlarında müşterilerinin çözüm ortağıdır.

“Bence sektörün en önemli problemi genç neslin etkinlik sektörüne kazandırılamıyor oluşudur.”
Sizin açınızdan sektörün ne gibi problemleri var ve nasıl çözülebilir?
Bence sektörün en önemli problemi genç neslin etkinlik sektörüne kazandırılamıyor oluşudur. Çalışma şartları ağır ve beklentinin çok yüksek olduğu çalışma modeli içerisinde bizden sonra gelen kuşağın sektörde kısa süreli hizmetlerde bulunduğunu gözlemliyorum. Geleneksel çalışma modellerinin dışında kalabilen, vizyon sahibi ve bireye birikim sağlayan dinamik şirket yapıları içerisinde özellikle X ve Y kuşağının yönetim de konumlanması gerektiğini düşünüyorum. Empire Event’i,  X ve Y kuşağı ekip arkadaşlarımdan kurgulamış olduğumdan ortaya çıkan farkları ve avantajları daha net görebiliyorum. Bu konudaki çözüm için yeni nesil şirket sahibi olan bizlerin sektör için özellikle üniversiteler ile birebir çalışmalar yapmalarının büyük katkı sağlayacağı kanaatindeyim.

Bengü Hanım sizce iyi bir creative çalışmanın en önemli aşamaları nelerdir? Kendi işlerinizden örnek verebilir misiniz? 
Biz Empire Event olarak bu konuda 3 aşamanın önemine ve doğruluğuna inanıyoruz. Öncelikle en önemli aşama, müşterisini iyi tanıyan, hizmet verdiği markaları doğru analiz eden bir bakış açısına sahip olmaktır. Çalışacağımız markayı ders çalışır gibi çalışıyoruz. Markayı tanıyor olmak yaratıcılığınızı ne yöne doğru kullanmanız konusunda önünüzü açan bir önemli bir etken oluyor. Daha sonra 2. aşamada bize gelen brief’leri yetersiz dahi olsa irdelemek ve doğru sorular ile ihtiyacımız olan bilgilere ulaşmak büyük bir önem arz ediyor. Bence yaratıcılık değişkendir ancak müşterinin takipçisinde varmaya çalıştığı algı ve ürün/mesaj asıldır. Bu kuralı önceliğinde tutan kreatif bir ekibin oluşturduğu çalışma bence mutlaka başarıya ulaşır. 3. aşamada ise çatısı doğru oluşturulan çalışma sonrasında; zaman, mekan ve kişi sayısı gibi değişkenlerle konsept çeşitlendirilip güçlendirilmelidir diye düşünüyoruz. Biz Empire olarak tüm kurgularımızda bu aşamalar üzerinden ilerliyoruz diyebilirim.

MICE sektörü açısından 2014 yılı sizce nasıl geçti?
Bizim için kesinlikle çok hareketli geçtiğini söyleyebilirim. 2014 yılı şirketlerin bence aynı yöntemler ile farklı sonuçlara ulaşmanın mümkün olmadığının anlaşıldığı bir yıl oldu. Bu nedenle önde gelen tüm şirketler farklı çözüm ortakları arayışına girerek geçmişteki çalışmalarının çok dışına çıktı diye düşünüyorum. Genel olarak şirketlerin etkinlik firmalarından sadece etkinlik beklemediği, bütünleşik pazarlamanın her adımına dokunacak fikirler ile ortak bir çalışma modeli oluşturulduğuna inanıyorum. Tüm bunlar 2014 yılını hepimiz için unutulmayacak bir yıl olarak hafızamıza kazıdı.

“Yeni ve farklı olan her uygulama, Empire Event olarak bizi inanılmaz heyecanlandırıyor.”
Etkinliklerinizde dijital ürünleri kullanıyor musunuz? Daha sık olarak hangilerini kullanırsınız? 
Biz etkinliğin akılda kalıcılığı ve hedef kitleye ulaşması için doğru konumlandırdığımız tüm dijital araçları kullanıyoruz diyebilirim. Çok genç bir ekibe sahip olduğumuz için trendleri takip etmek ve araştırmak bizim kendimize yaptığımız en güzel yatırım diye düşünüyorum. MICE sektörünü bu kadar hızlı geliştiren en önemli etkenlerden birinin, teknolojiyi yakından takip eden bizlerin ülkemizde uyguladığı projeler olduğu kanaatindeyim. Yeni ve farklı olan her uygulama, Empire Event olarak bizi inanılmaz heyecanlandırıyor her zaman.

Son olarak ne eklemek istersiniz?
2015 yılının sektörümüz açısından iyi bir yıl olmasını temenni ediyorum.