”fuaraktuel.com Fuarcılığımızın Aynasıdır”

fuaraktuel.com Genel Yayın Yönetmeni Saim Bozdemir ile Türkiye fuarcılık sektörü üzerine konuştuk.

Birkaç popüler fuar dışında fuarların ulusal medyada yer bulamadığını belirterek sözlerine başlayan fuaraktuel.com Genel Yayın Yönetmeni Saim Bozdemir şöyle devam etti:

“2000’li yıllardan sonra hızla büyüyen ve çeşitlenen fuarcılık sektörü ulusal ve uluslararası ticaretimize hayati katkılar sunuyor.  Bilinen ana sektörlerin dışında pek çok alt sektörde de bir veya daha fazla fuar art arda ortaya çıkıyor. Hızlı büyüme fuarcılık sektörünün hukuki ve fiziki pek çok sorunla karşılaşmasına sebep olduğu gibi bu fuarların tanıtımı ayrı bir başlık olarak karşımıza çıkıyor.”

Fuarcılık sektörünün medyası olarak ortaya çıkan ve geçtiğimiz günlerde 3. yayın yılını geride bırakan fuaraktuel.com genel yayın yönetmeni Saim Bozdemir dergimize yaptığı açıklamada, sektörün tanıtım ve iletişim eksikliğini gidermek için yola çıktıklarını söyledi. Yayın politikalarını, fuarcılık sektörü bileşenleri arasında iletişimi güçlendirmek, fuarlar konusunda katılımcı firmalara ve ziyaretçilere doyurucu bilgi sağlamak şeklinde özetleyen Bozdemir sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fuarcılık sektörü fuar alanı sahipleri, organizatörler, katılımcılar ve ziyaretçiler ile sektöre dekorasyon ve teknoloji kiralayan firmaları kapsayan bir yapıdan oluşmaktadır. Sektörün doğası gereği tüm bu bileşenlerin eşgüdümlü ve ahenkli çalışması ile başarılı bir fuardan söz etmek mümkün olabilmektedir. Yaklaşık 20 yıldan beri bu sektörle olan yakınlığımız bizlere bu iletişime katkıda bulunmayı hedefleyen bir medya oluşturma fikrini verdi. Sektör içi iletişim hedefine sonraki dönemlerde ziyaretçiyi hedef alan daha geniş bir yayın politikasını da dahil ettik. Bugün bu çalışmalarımızın yararlı sonuçlarını tüm açıklığı ile görüyoruz.”

Türk halkının ve sanayicisinin fuarları sevdiğini belirten Saim Bozdemir fuarcılığın temel sorunları ile alakalı şunları söyledi:

“Fuar organizasyonu yapan firmaların hemen her sektörde rekabetleri söz konusu. Rekabet kavramı pek çok sektörde yararlı bir olgu iken fuarcılık sektörünü küçülten bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Benzer konularda aynı yıl içinde birden fazla fuar olması her fuarın yeterli ilgi görmemesine, ulusal ve uluslararası ziyaretçi kaybına neden oluyor. Fuar alanlarının sayıca ve altyapı olarak yetersizliği de bir başka sorun. Devletimizin başarılı fuarları destekleyerek aynı konuda küçük fuarların oluşumuna izin vermemesi gerekir. Böylece sınırlı sayıdaki fuar alanlarımız daha etkin biçimde kullanılabilir. Rekabeti olumsuz etkilen bir başka unsur ise Avrupa´nın aksine fuar alanı sahiplerinin fuar organize eden yetkilendirilmiş firmalara sahip olmalarıdır. Bu durum haksız rekabete yol açmaktadır.

Fuar alanlarındaki sıkışık fuar takvimi fuarların tarihlerinin sürekli değişmesine neden olmaktadır. Bu durum fuarların imajını olumsuz etkilemektedir. Aynı sıkışıklık stant dekorasyon sektörünü de etkilemekte ve dekorasyon sektörü çağdaş fuar ülkelerinde tanınan sürelerin neredeyse yarısı kadarlık bir sürede çalışmalarını tamamlamak zorunda bırakılmaktadır. Bu durum iş kazalarına davetiye çıkarmaktadır.”

Bütün bunlara rağmen fuarcılığımızın geleceğinin parlak olduğunu söyleyen Bozdemir´e göre yabancı firmaların son dönemlerde Türkiye´de düzenlenen fuarlara ortak olmaları ya da satın almaları bu gelişmenin en büyük kanıtı. Ortadoğu´da fuar organize edebilme ortamının olmayışının bu bölgelere açılan son güvenli kapı olarak İstanbul´u çok değerli kıldığını belirten Bozdemir, fuaraktuel.com olarak bu dönemde fuarcılık sektörünün ve dolayısı ile ülkemizin daha ileriye gitmesi için iyi niyetli çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Saim Bozdemir fuaraktuel.com ile ilgili verdiği şu bilgilerle sözlerini tamamladı:

“Haber sitemizde fuar içeriği olmayan hiç bir habere yer vermiyoruz. Bu önemli. Gerçekleşmekte olan ve yakınlaşan fuarlarla ilgili aktüel haberler, güncel fuar takvimi, hiç bir yerde bulamayacağınız sektörel tartışma konuları, röportajlar, katılımcı firmaların fuar aktivitelerini içeren haberleri ve daha fazlasını sitemizde bulabilirsiniz.”