IBTM World Fuarı’nın Ardından: Yükseliyoruz!

Bu yıl 28-30 Kasım tarihleri arasında, İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilen IBTM World Fuarı, Türkiye toplantı ve kongre turizmine yönelik olumlu beklentilerle sonuçlandı.

Fuarda en büyük ülke standlarından biri konumunda olan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 425 m2’lik bir alanda kurulan Türkiye standı, fuar boyunca yüzlerce misafir ağırladı. Türkiye standında yer alan katılımcı kurum ve kuruluşlar tarafından 400’den fazla birebir görüşme gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen görüşmeler, kongre ve toplantı sektörü için yeniden canlanmanın ilk sinyalleri olarak öne çıktı.

 

33 Firma İle Temsil Edildik

İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Barselona Başkonsolosu Güçlü Kalafat ve Roma Kültür ve Tanıtma Ataşesi Zeynep Esin Selvi stant katılımcıları ile birebir görüşmeler yaparken, sektöre ilişkin son durum hakkında bilgiler aldılar.

Fuarda Türkiye; Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul, Antalya, İzmir Kongre ve Ziyaretçi Büroları, Türk Hava Yolları ve ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines’ın yanı sıra, 18 otel, 8 PCO/DMC ve 2 kongre merkezinden oluşan toplam 33 firma ve sektör kuruluşu ile temsil edildi. Katılımcı firmalar için oldukça olumlu geçen fuarın 2. gününde gerçekleştirilen ‘Networking Hour’da, elektro keman sanatçısı Güneş Özgeç’in performansı da ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgi ile takip edildi.

 

Yükseliyoruz!

Fuara ilişkin değerlendirmelerde bulunan ICVB Genel Müdürü Hicran Özbük, toplantı ve kongre turizminin önümüzdeki senelerde yükseliş trendinde olacağının altını çizerken, “IBTM World Fuarı, hem Türkiye, hem de İstanbul kongre sektörü açısından son derece umut vericiydi. Türkiye’ye karşı bakışın tekrar olumluya dönmeye başladığını gördük. İptal edilen kongreler dahi, tekrar gelmek için görüşmeler yaptılar. Tüm bunlar bize sektörümüzün, 2-3 yıl içinde tekrar yükseliş trendine gireceğini göstermiş oldu.” ifadelerini kullandı.