İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu’ndan Anlamlı Sempozyum!

İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu’nun 2015 yılından bu yana düzenlediği ve artık geleneksel hale gelen  “Ulusal Şişli Sempozyumu”nun 3.sü bu yıl 4-5 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu Esentepe Yerleşkesi’nde gerçekleşti.

Birbirinden değerli akademisyenleri, genç araştırmacıları ve konusunda uzman pek çok ismi bir araya getiren sempozyumun bu yılki teması “Kent, Çevre, Sağlık”tı. 20 sözlü, 3 poster bildirinin ve 3 seminerin yer aldığı bu renkli sempozyumda kent, çevre ve sağlık konularına dair sorunlar tartışıldı, durum değerlendirmeleri yapıldı ve çözüm önerileri sunuldu.

Türkiye’nin en genç yükseköğretim kurumlarından biri olan ve Eylül 2012’de eğitim-öğretim faaliyetine başlayan İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu’nun büyük bir özveriyle üç yıldır gerçekleştirdiği “Ulusal Şişli Sempozyumu” daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da akademik camiadan ve tüm katılımcılardan tam not aldı. Sempozyumun maddi ve manevi tüm sorumluluğunu tek başına üstlenen İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu, bu önemli organizasyonun geliştirilmesi ve daha büyük başarılara imza atması için çalışmaların sürdürüleceğinin altını çizdi.

İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ergin Gümüş’ün açılış konuşması ile başlayan III. Ulusal Şişli Sempozyumu, Prof. Dr. Yıldız Tümerdem’in “Metabolik Sendrom” konulu semineriyle devam etti. Tümerdem’in, çağımızın hastalığı obezite ve metabolizma kaynaklı diğer hastalıklar hakkındaki dinamik sunumu, dinleyicilerin beğenisini topladı. Prof. Dr. Ali Serdar Fak’ın “Akıllı Şehirler” konulu semineri, teknolojinin sağlık ve şehir kavramlarıyla buluşunca insan hayatını nasıl da kolaylaştırdığına eşsiz bir örnekti. Günümüzün vazgeçilmezlerinden olan teknolojinin radyoaktif etkisinin insan sağlığına zararlarını ele alan Prof. Dr. Süleyman Daşdağ’ın çarpıcı semineri de katılımcıların kendilerini sorgulamalarına yol açtı. İki gün süren sempozyumda bu önemli seminerlerin dışında hayvan haklarından, su hakkına; Tarlabaşı, Balat ve Marsilya’daki kentsel dönüşüm örneklerinden, afetlerde devlet yönetiminin sorumluluğuna; sağlık işletmelerinde imaj, itibar ve kaliteden, sağlıklı hayat ve kentleşmeye kadar pek çok farklı konuda ilgi çekici bildiriler sunuldu.

Uzun bir hazırlık süreci gerektiren sempozyumun eksiksiz işleyebilmesi için büyük çaba sarf eden Sempozyum Düzenleme Kurulu üyeleri Yrd. Doç. Dr. A. Ergin Gümüş, Yrd. Doç. Dr. M. Sedat Bekiroğlu, Yrd. Doç. Dr. Selin Sarılı, Yrd. Doç. Dr. Y. Özhan Türker, Öğr. Gör. A. Emre Erden, Öğr. Gör. Nihan Akça, Okt. Nesibe Yazgan Uslu, Okt. Burak Alkan, Okt. Fatih Yıldız ve Yazılım Uzmanı Serkan Tezçalışır, gelecek sempozyumların daha iyi olması için çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini vurguladılar.

Bu anlamlı bilgi şölenine kahve aralarındaki birbirinden leziz ikramlarıyla renk katan Öğr. Gör. A. Emre Erden ve Öğr. Gör. Evren Gümüş yönetimindeki İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencileri, tüm katılımcılardan takdir gördü.