Karnavalın Ana Vatanı Rio

 Rio Karnavalı dünyanın en büyük partisine dönüşmüş en çok kutlanan etkinliktir. Oruç tutma, tövbe etme ve dünyevi zevklerden uzak durma dönemi olan Paskalya öncesi perhizden bir hafta önce başlayan Karnaval her yıl Rio´ya bir milyondan fazla turist çeker. Rio boyunca oteller, gece kulüpleri, barlar ve restoranlardaki sokak partileri, fantezi Karnaval baloları ve durmayan partiler şehri durma noktasına getirir. Karnaval kutlamaları, Saturnalia olarak adlandırılan pagan kutlamasından İsa´nın dirilişini ana odak alan Roma Katolik Kilisesinin kutlamalarına kadar birçok değişim yaşamıştır.

1-Karnaval – Zamanda Geri Gitme
Karnaval her zaman insanların kederleri ve zorlukları unutmak üzere şarkı ve dans içinde boğularak bir araya geldiği iyileştirici bir etkiye sahip olmuştur. Maskeli balolar 1641´in başlarında Fransa ve Portekiz gibi Avrupa ülkelerinde düzenlenirdi, Karnaval Brezilya´da yaklaşık 1700´lü yıllarda Portekizli göçmenlerin birbirine çamur ve su attığı dostane sokak kavgalarına karıştığı zaman boy gösterdi. Etkinlik, özenle hazırlanmış kostüm geçitlerinin Rio sokaklarında göründüğü 1800´ler sırasında gelişmiş bir kutlamaya dönüştü. İtalyan bir büyükelçinin karısının, müzisyenler ve dansçılar ile maskeli bir balo şeklinde 1840 yılında ilk Rio Karnavalını düzenlediği söylenir. Etkinlik toplumun daha az imtiyazlı bölgelerinin, özellikle Rio´nun içi ve çevresindeki favelaların katılımıyla daha bir kutlamaya dönüştü. Bu kutlama etkinliklerinin davetlileri, dönemin iyi bilinen müzisyenleri tarafından çalınan polka ve vals ile eğlenirdi. Bu dönem sırasında popüler bir Karnaval etkinliği, bir Portekiz centilmeni olan Jose Nogueira tarafından organize edildi. Geçit davullar, tamburinler ve ıslıklar dahil olmak üzere bir enstrüman kalabalığı ile sokaklar boyunca ilerlerken, yereller kutlamaların coşkusuna katkıda bulunarak enstrüman olarak mutfak gereçleri ile katıldılar. Özenle yapılmış geçit arabaları ile askeri gruplar, 1890´ların sonu ile 1900´lerin başında geçitlerin ana odağı haline geldiler. İnsanlar, bugün blocolar olarak görüldüğü gibi, kendi kutlama stilleriyle katılarak, kendilerini kordonlar veya gruplar olarak organize ettiler. Rio Karnavalı 2015 sırasında şehir boyunca özenli kostümleri ve profesyonel samba müzisyenleri ile blocoları yakalayabilirsiniz.
2-Samba Zamanı
Rio Karnavalı 2015´de, sambanın zehirli ritimlerinde sallanmayı bekleyebilirsiniz. Portekizliler tarafından Brezilya´ya getirilen Afrikalı köleler tarafından geliştirilen samba, 1900´lerin başlarında Karnavalın ana odağı haline geldi. Müzikal eğilimli olarak bilinen köleler, sambanın ritimlerine göre ayarlanmış müzik, şarkı ve dans ile yeteneklerini gösterdiler. Köleliğin kalkmasıyla, samba, samba okullarının kurulmasını müjdeleyen Karnavalın özü haline geldi.
3-Sambadrome – Samba Okullarının Hararetle Yarıştığı Yer
1984´te açılan Sambadrome, Karnaval kutlamalarının kalbindedir. Modern mimarinin öncüsü olarak bilinen Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmıştır.
Rio Karnavalı 2015´de, 1928´de kurulan en eski samba okulu olan Mangueira ile samba yapmayı umabilirsiniz. Beija Flor, Salgueiro, Mocidade ve Grande Rio gibi samba okullarının büyük bir izleyici topluluğu vardır. Okullar Sambadrome´da düzenlenen ´gezegen üzerindeki en büyük parti´nin hazırlığı için yıl boyunca oldukça sıkı plan yapar. Dahası, samba geçidi için samba teması şarkısının, olağanüstü geçit arabalarının ve özenli ve yenilikçi kostümlerin yaratılmasına dahil olmuş her samba okulu üyesine atfedilen bir ödül olan, can atılan Şampiyonların Şampiyonu kupası için. Okullar, mest olmuş topluluğu gece boyunca ayakta tutan Rio Karnavalının 5 gecesinde Sambadrome´a egemen olur.
4-Samba Okulu Geçitleri – Karnaval Kutlamalarının Özü
Diğer büyük partiler gibi, Rio Karnavalı 2015 daha bile büyük olmayı vaat eder. Her samba okulu, 40 jüriden oluşan bir panelin puan verdiği şarkı, dans ve en yaratıcı kostümler yoluyla sergiledikleri bir tema hazırlar. En çok puan alan okul, Paskalya öncesi perhizin ilk Çarşamba günü duyurulan can atılan Şampiyonlar Şampiyonu unvanını kazanır. Samba okulundaki en iyi müzisyenler ve söz yazarları bir şarkı bestelerken, moda tasarımcılarından terzilere ve marangozlara kadar okulların binlerce üyesi temalarını sergilemek üzere tasarlanmış olağanüstü kostümler ve geçit arabaları hazırlar. Rio´dan erotik samba dansçılarını hayal edemeyeceğiniz kostümler içinde yakalayabilirsiniz.
5-Karnaval Haftası Sırasında Ne Oluyor?
Süslü kıyafet balolarından mütevazi sokak partilerine kadar, Rio´nun Karnaval haftası herkes için bir eğlence şekline sahiptir. Her zaman olduğu gibi, Rio Karnavalı 2015 Rio belediye başkanının Kral Momo veya Şişko Kral´a, gürültülü, herkes için özgür bir haftalık festivalin başlangıcını müjdeleyen taç giydirme seremonisi ile başlar. Her yıl, hayali figür bir gelenek olarak dikkatle seçilir. Kral Momo, şehri tüm kuralların kalktığı bir parti alanına dönüştürür. Bu, fakirlerin krallar, erkeklerin kadınlar gibi giyinme zamanıdır ve herkes monoton günlük varlıktan bir haftalığına kaçma fırsatını kullanır. Bir milyondan fazla kişi, Erişim veya Altın Grubunun kendi şovlarını ortaya koyması ile Sambadrome´da başlayan Rio Karnavalı 2015´e inmek ister.