“Mario Prassinos” ve “4. Jameel Ödülü” Sergileri 14 Ağustos’ta Sona Eriyor!

Pera Müzesi’nin düzenlediği “Mario Prassinos: Bir Sanatçının İzinde, İstanbul-Paris-İstanbul” ve “4. Jameel Ödülü” sergileri 14 Ağustos’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Sanatseverler, 20. yüzyılın bu özgün ve Türkiye için gizli kalmış sanatçısı Mario Prassinos hakkında detaylı bilgi edinme fırsatı bulurken, İngiltere’nin en köklü ve önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile paydaşı Art Jameel iş birliğiyle açılan “4. Jameel Ödülü” sergisinde ödül kapsamında finale kalan 11 sanatçının eserlerini görebilir.

Sergide aynı zamanda bu yıl ilk kez Victoria ve Albert Müzesi dışında bir müzede, İstanbul’da Pera Müzesi’nde düzenlenen törenle açıklanan ödülün kazananı sanatçı Ghulam Mohammad’ın Urdu diliyle yazılmış sözcükleri büyük bir emekle kesip, birbiri üzerine yerleştirdiği, İran mürekkebi, altın ve gümüş varakla süslediği girift harf kolajları yer alıyor. Eserleri, kolay okumaya, yoruma ve net metinsel bir anlama karşı koyan yoğun kurgular barındırıyor. Bu kurgular, kişinin dilinden “yoksun bırakılması”nın sonucu olan “parçalılık, kargaşa ve düzensizlik”e gönderme yapıyor.