MICE Grup Satış Dosyalarımızın İkinci Durağı: Marmara Bölgesi

Kongre, toplantı ve etkinlik sektörünün ülkemiz bazında en yoğun destinasyonu olan Marmara Bölgesi’ni mercek altına aldık. Toplantı otellerinin yöneticileri bölgenin MICE potansiyelini değerlendirdi.

Türkiye’nin MICE endüstrisi alanında dünyada bir marka olduğu tüm herkes tarafından biliniyor. Özellikle son yıllarda toplantı mekanlarının, kongre merkezlerinin ve toplantı otellerinin sayısındaki artış; altyapı ve tesisleşmedeki planlı ilerleme uluslararası kongre ve etkinliklerin ülkemizin ev sahipliğinde gerçekleşmesi noktasında önemli bir atılım. Türkiye MICE sektörünün başarılı ilerleyişinde lokomotif görevi yapan Marmara Bölgesi ise toplantı otelleriyle göz doldurmaya devam ediyor. Her yıl binlerce organizasyona ev sahipliği yapan bölge otelleri özellikle kaliteli hizmet ve teknolojik imkanları sayesinde etkinlik operasyonları açısından cazibe merkezi konumunda.

Peki bu denli önemli bir lokasyonda hizmet veren otellerin grup satış ve MICE departmanları nasıl bir yapıya ve işleyişe sahip? Diğer yandan zorlu geçen 2014 yılı otelleri nasıl etkiledi ve yeni yıldan beklentileri ne boyutta? Bu iki soru ışığında görüşlerine başvurduğumuz değerli otel yöneticileri büyük bir samimiyetle bizlere dönüş yaptı…

İsmail İnözü

Double Tree By Hilton İstanbul Old Town-Satış Pazarlama Direktörü

“Konaklamalı incentive gruplar bizler için her zaman öncelik oluşturuyor.”
Otelimiz, konumu ve yapısı itibariyle ana segmentlerimizi ağırlıklı münferit ve online satışlarımız oluşturmuş olsa da, grup ve özellikle MICE açısından hiç de küçümsenmeyecek bir potansiyele sahip. Grup satış ve MICE Departmanımız tek bir yapıda olmakla beraber, ekibimiz ağırlıklı olarak lokasyon açısından alternatif arayan firmalara çok iyi hitap ediyor. Bu sebeple konaklamalı incentive gruplar bizler için her zaman öncelik oluşturuyor.

“2015 yılı için ise aynı strateji ve kararlılıkla çalışmalarımıza devam edeceğiz.”
2014 yılı MICE bazında genel olarak beklentilerimizi karşıladı. Açıkçası son dönemde artan rekabet ortamı; incentive ya da toplantı organize etmek isteyen şirketler için farklı alternatifler oluşturmaya başlaması, tarihi yarımada bölgesi için bir artı teşkil ediyor. Dolayısıyla İstanbul’a hem gezmek hem de toplantı amaçlı gelen incentive gruplar; lokasyon, marka ve uygun alt yapı hizmetlerini aldıkları zaman otelimize daha pozitif yaklaşıyorlar.

2015 yılı için ise aynı strateji ve kararlılıkla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Açıkçası beklentilerimiz olumlu yönde gidiyor. Hem yurt içi hem de yurt dışı pazarda zincir bir otelin temsilcileri olarak yapacağımız global pazarlamanın etkilerinin başarıyı getireceği kanaatindeyiz.

Pınar Tezel

Crowne Plaza Harbiye-Satış Pazarlama Direktörü

“Bünyemizdeki tüm yetkili arkadaşlar iç ve dış satışı birlikte yürütüyor.” 
Grup Satış Departmanımız ve MICE Departmanımız iki ayrı koldan işliyor. Grup Satış Departmanımız; Grup & Satış Müdürü yönetiminde iki Grup&Satış Yetkilisi ile toplam 3 kişi olarak; MICE departmanımız ise Banket Satış Müdürü yönetiminde 1 Banket & Satış Yetkilisi ve toplantı salonlarından sorumlu Crowne Meeting Yetkilisi ile görev yapıyor. Crowne Plaza markaları MICE Departmanına verdiği önem sebebi ile etkinlik misafirlerine özel Crowne Meeting hizmetini yaratmıştır. Bünyemizdeki tüm yetkili arkadaşlar iç ve dış satışı birlikte yürütüyor. Dış satışlarımızı şehir içi, şehir dışı ve yurt dışı fuarlar ile destekliyoruz.

“2014 yılının MICE sektörü anlamında çok verimli ve başarılı bir yıl olmadığı düşüncesindeyim.”
2013 yılı 2. yarısı itibarı ile yaşanılan siyasi stratejilerin olumsuz etkileri turizme direk yansımıştır. Bu olumsuz yansıma; yurt içi ve yurt dışı bağlantılı tüm kongre, toplantı, seminer ve benzer büyük çaplı organizasyonlarda destinasyon değişikliği yarattı. Yurt dışından etkilenen yurt içi stratejileri, tarafımıza olumsuz bölge faktörleri olarak etki etti. Bu durum gerek Türkiye gerekse İstanbul’un kontrolsüz turizm politikasına neden oldu. Buna bağlı olarak 2014 yılının MICE sektörü anlamında çok verimli ve başarılı bir yıl olmadığı düşüncesindeyim. Ortadoğu ve Asya’nın Türkiye üzerindeki düşünce ve bakış açısı, bu pazarların leisure ve MICE anlamında 2015 yılı içinde artarak olumlu yönde etki yaratacağını düşünüyorum.

Banu Kırmaz 

Edition Hotel-Genel Müdür

“Toplantı amaçlı gelen misafirlerimizin otelimizde son derece keyifli zaman geçirdiğine dair geri bildirimler alıyoruz.”
Grup Satış departmanımız, işlerinde son derece tecrübeli arkadaşımızdan oluşuyor. Grup Satış, otelimizin belkemiğini olusturan bölümlerden biridir. Ekip arkadaşlarım gerek yurtdışı gerek yurtiçinden gelen taleplerle birebir ilgilenir ve operasyondan sorumlu arkadaşlarımızla koordineli olarak en üst düzeyde misafir memnuniyetini yakalayabilmek için çalışır. Butik hizmet veren ve lüks 5 yıldızlı otel kategorisinde yer alan otelimizde 1 adet Balo Salonu, özel dizayn edilen 4 adet stüdyo ve farklı konseptlerdeki organizasyonlar için sıkça tercih edilen Screening Room ve Drawing Room alanlarımız mevcut. Otelimizin toplantılı gruplar tarafından yoğun ilgi görmesinin en büyük sebeplerinin başında misafir odaklı hizmet anlayışımızın ve ayırt edilebilir servis kalitemizin olduğunu düşünüyorum. Ayrıca toplantı odalarımızın tümünün gün ışığı alması ve toplamda 78 adet misafir odamızın 35 metrekareden başlayan ferah iç alanları sayesinde toplantı amaçlı gelen misafirlerimizin otelimizde son derece keyifli zaman geçirdiğine dair geri bildirimler alıyoruz.

“2015 yılının verimli geçeceğini düşünüyorum ve ülkemiz açısından iyi bir turizm sezonu yaşanacağını ümit ediyorum.”
2014 yılı bir önceki yıla göre daha verimli geçmiş olsa da ne yazık ki beklentilerin altında kalan bir yıl oldu. Özellikle ekonomik kriz içinde bulunan İspanya, Yunanistan ve Portekiz gibi ülkelerin düşük fiyatlı alternatif paketleri, yurtdışı orjinli birçok işin bu bölgelere kaymasına sebep oldu. Türkiye’ye ait pastadan pay alan bir diğer ülke de Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Özellikle Dubai, yeni açılan otelleri ve sunduğu sınırsız hizmetleri ile birçok firmanın aklını çelmeyi başardı ve yükselen trende sahip ülkelerin başında yer aldı. Aldığımız ve almaya devam ettiğimiz taleplerden, 2015 yılının verimli geçeceğini düşünüyorum ve ülkemiz açısından iyi bir turizm sezonu yaşanacağını ümit ediyorum.

Yusuf Üstün

Lova Hotel&Spa-Satış ve Pazarlama Müdür

“İlimizin kongre merkezine sahip olması için elimizden geleni yapma konusunda büyük özen gösteriyoruz.”
Yalova’da bulunan şehrin tek 4 yıldızlı oteli Lova Hotel&Spa, şehir oteli ve SPA oteli olmanın yanı sıra şehrin ihtiyacı olan toplantı, kongre ve seminer organizasyonlarına da ev sahipliği yapıyor. Toplantı, kongre ve seminerlerin önemini bilen ve bu doğrultuda çalışmalarını titizlikle yürüten bir ekibe sahibiz. Ekibimiz; ilgili acenteler, firmalar ve kurumlarla sürekli iletişim içinde olmak, mevcut potansiyelden pay almak ve Yalova’da daha çok kongre ve seminer gruplarının ağırlanmasını sağlamak için çalışıyor. MICE organizasyonlarının başarısının detaylarda gizli olduğunu bilen satış&pazarlama ekibimiz ve otel içindeki operasyon birimlerimiz detaylara ve misafir memnuniyetine odaklanmış bir şekilde hizmetlerine devam ediyor. Tüm bu çalışmaları yürütürken bir taraftan Lova Hotel&Spa’nın başarısına odaklanıyor, diğer taraftan da Yalova’nın konumu gereği İstanbul, Bursa, Kocaeli illeri ortasında, her birine maksimum 45 dakika uzaklıkta büyük bir değer olan ilimizin kongre merkezine sahip olması için elimizden geleni yapma konusunda büyük özen gösteriyoruz.

“Dünyada ve Türkiye’de siyasi ve ekonomik istikrar devam ettikçe Türkiye, MICE turizminin parlayan yıldızı olmaya devam edecektir.” 
MICE, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de baş döndüren bir hızla gelişmeye devam ediyor. Son yıllarda hızla büyüyen konaklama sektörü, kongre turizminin de gelişmesine ve Türkiye’nin kongre turizminde önde gelen ülkelerden biri olmasına vesile oluyor. Dünyada ve Türkiye’de siyasi ve ekonomik istikrar devam ettikçe Türkiye, MICE turizminin parlayan yıldızı olmaya devam edecektir. Dolayısıyla toplantı düzenlenebilen 5 ve 4 yıldızlı oteller, etkinlik mekânları, organizasyon firmaları her geçen yıl gelişmeye ve başarılarına yeni başarılar eklemeye devam edecektir.

Siyasi ve ekonomik istikrar hem yurdumuzda ve hem de dünya çapında devam ettiği sürece 2015 yılına da olumlu bir bakış içerisinde olduğumuzu özellikle belirtmek isterim. Özellikle büyük şehirlerde düzenlenen ulusal ve uluslararası kongrelerin ve bu kongrelere temel teşkil eden organizasyonların Yalova ilimize ve dolayısıyla seminer ve kongre için alt yapısı mevcut olan Lova Hotel&Spa’ya olumlu bir şekilde yansıyacağına inanıyoruz.

Rıdvan Öztekin

Wow Hotel-Satış Müdürü

“Önümüzdeki yıla ilişkin yine birçok kongrenin İstanbul’da yapılması yönünde temaslarımız sürüyor “
2014 yılı, bizim beklentilerimiz doğrultusunda geçti ve bütçelediğimiz rakamı gerçekleştirdik. Doluluk ortalamamız da yüzde 85-87 gibi iyi bir rakamı yakaladık. Kongre turizmindeki deneyimimiz, profesyonelliğimiz ve sunmuş olduğumuz hizmetlerle sektör ortalamasının üzerinde pay aldığımızı söyleyebiliriz. Önümüzdeki yıla ilişkin yine birçok kongrenin İstanbul’da yapılması yönünde temaslarımız sürüyor. Bu kongreleri İstanbul’a taşımamız durumunda 2015 yılının bizim ve sektör için oldukça verimli geçeceğini ümit ediyoruz. Yeni pazarlara yönelerek kongre turizmindeki yükselişimizi sürdürmeyi hedeflerken dünyadaki turizm fuarlarına da katılıyoruz.

Hizmet kalitemizi daha da üst çıtalara taşıma gayesiyle geçtiğimiz yıl girdiğimiz renovasyon sürecini tamamlayarak tesisimiz yeniledik. Sahip olduğumuz tüm avantaj ve ayrıcalıklar yanı sıra yenilenen yüzümüz ile de sektördeki istikrarlı yükselişimizi sürdüreceğimiz verimli bir yıl geçireceğimizi düşünüyoruz.

Yelda Taluk Ülker

Mövenpick Hotels&Resort İstanbul-Satış Pazarlama Direktörü

“Gruplarda tekrarlılık oranımızı yükseltmis olmamız MICE alanında doğru ve güzel şeyler yaptığımızın teyidi niteliğindedir.”
MICE bölümünde 4 deneyimli personelimiz çalışıyor. Bu bölümün amiri Doğu Yaman Bey kendi ekip arkadaşlarını titizlikle seçiyor. Bu departmanın dinamizmine ve hızına ayak uyduramayan çok fazla kişi olmuştur ancak uzun emek sonucunda kendisi ekibini oturtmuş ve güvenli adımlarla hedeflerine yürüyor. MICE bölümüne bir talep geldiğinde standart bir teklif verilmesindense o grubun dinamiğine ve kuruma özel teklif ve sürprizler hazırlanması ve tabii ki 24 saat içerisinde cevaplandırılmasi önceliğimizdir. Gruplarda tekrarlılık oranımızı yükseltmis olmamız MICE alanında doğru ve güzel şeyler yaptığımızın teyidi niteliğindedir.

“Gezi olaylarından itibaren Amerika pazarı bizim tarafimızda uykuya dalmış hissi vermektedir ve uzun bir süre de uyanacağını düşünmüyorum.” 
2014 MICE açısından belli pazarlarda oldukca başarılıydı fakat Amerika pazarı için aynı şeyi söylemek çok kolay değil. Gezi olaylarından itibaren Amerika pazarı bizim tarafimızda uykuya dalmış hissi vermektedir ve uzun bir süre de uyanacağını düşünmüyorum. Avrupa, Asya ve Ortadoğu MICE talepleri konusunda Amerika’nın yaratmış olduğu boşluğu doldursa da fiyatlar hiç bir şekilde kıyaslanamaz. Çünkü Amerika’nın MICE fiyatları ve organizasyonları oldukça büyük boyutlardaydı.

2015 yılının birçok insan gibi iyi ve güzel geçeceğini düşünüyorum. Aslında iyimser olmanın birçok alanda yararını gördüm. Bu nedenle hem somut verilere dayanarak (2015 yılı için konfirme etmiş olduğumuz işler) hem de duygusal anlamda güzel bir yıl olacağını düşünüyorum. ACE of MICE Exhibiton etkinliğinizin enternasyonel anlamda diğer önemli fuarlar gibi bir platforma oturacağına inancım sonsuz ve birçok yeni otelin açılmasının yanı sıra Türkiye’ye yaratılan taleplerin de artışının sizlerin katkısıyla sağlanacağını düşünüyorum.

MICE segmenti aslında hiç de hafife alınmayacak kadar önemli bir segment olup İstanbul’da ikinci otelimizin açılışı ile bu segmentte Mövenpick olarak bizi daha da güçlü kılacaktır.

Yılmaz Çavdar

Almira Hotel

“Bir kongre için ortalama 8-10 acenteye teklifler gönderilerek opsiyon süreleri ile takip yapılıyor.”
Grup satış ve MICE departmanında 10 kişilik bir ekiple hizmet veriyoruz. MICE endüstrisinde talepler minimum bir ya da bir buçuk yıl önceden gelmeye başlıyor. Gelen taleplere hızlı dönüş yaparak, acenta ve firmalara salescall’lar düzenleyerek, sürekli iletişimle hedefimize ulaşma gayreti içerisindeyiz. Bir kongre için ortalama 8-10 acenteye teklifler gönderilerek opsiyon süreleri ile takip yapılıyor. İhaleye kalan acentelerle yoğun bir mail trafiği yaşıyoruz. Kazanan acente ve firma yetkilileriyle inspection yapılarak kontrat imzalanıyor.

“2015 yılı için konfirme olan iki tıp kongresi ve bir tıp sempozyumu heyecanla beklediğimiz organizasyonlardan sadece bir kaçıdır.”
Almira Hotel olarak toplantı ve kongre turizminde iddialıyız. Bursa destinasyonunda ideal bir lokasyondayız ve yüksek kalite konferans donanımına sahibiz. FSSC 22.000 Gıda Güvenliği Sistem Belgesi ve Hizmet Yeterlilik Belgeleri ile sağlıklı bir gastronominin tüm lezzetlerini sunuyoruz. 2009 senesi kongre istatistiklerine göre Türkiye genelinde en çok kongre yapılan otel sıralamasında da 3. olmuştuk. Sehirveotel.com sitesinin 2014 yılında Bursa Otelleri arasında yaptığı “Bursa’nın en iyi iş oteli” kategorisinde diğer otellere büyük bir fark atarak “en iyi” seçildik.  Şehrimiz de çok sayıda yeni açılan uluslararası zincir otellere rağmen geçmiş yıllarda (2009) gerçekleştirdiğimiz 12 adet tıp kongresiyle ve sunduğumuz kaliteli hizmetlerin karşılığını almaktayız. 2014 yılında gerçekleştirdiğimiz Sempozyum, Wedding Party, Outside Catering, Event ve yüzde 75’lik doluluk oranıyla rakiplerimizin önüne geçmiş bulunuyoruz. 2015 yılı için konfirme olan iki tıp kongresi ve bir tıp sempozyumu heyecanla beklediğimiz organizasyonlardan sadece bir kaçıdır. MICE departmanı olarak 2015’teki hedefimiz bir önceki yılın bütçesini geçip istikrarımızı korumaktır.

Arzu Turan

Radisson Blu Hotel Şişli -Satış Direktörü

“Bağlı bulunduğumuz zincirin yurt dışı satış ağı son derece kuvvetli ve bu ekipler otelimizi yurt dışında başarı ile pazarlıyor.”
Otelimizde grup satış departmanı yurt dışı ve yurt içi gruplar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Her iki bölümde 3 olmak üzere, bu segment için toplam kadromuz 6 kişiden oluşuyor. Yurt dışı grupların ağırlığı yüzde 60, yurt içi grupları ise bu segmente ait payın yüzde 40’ını oluşturuyor. Karlılık anlamında ise yurt dışı grupların karlılığa katkısı yüzde 70 oranında. Bağlı bulunduğumuz zincirin yurt dışı satış ağı son derece kuvvetli ve bu ekipler otelimizi yurt dışında başarı ile pazarlıyor. Lokomotif pazarlarımız ise Amerika, Almanya, İtalya ve İngiltere diyebiliriz.

 “2015 yılı pazarlama bütçemizin en büyük payını, yurt dışı MICE etkinliklerine ayırdık.”
Otelimiz 2014 yılı Şubat ayında açıldı. Daha çok yeni bir ürün bizimkisi. Ancak şunu söyleyebilirim ki 2014 yılında MICE segmenti otelimizin omurgasını oluşturdu. Bizim tahmin ettiğimizin çok ötesinde bir ilgi ile karşılaştık. Bunda, oelin altyapısının gruplar için çok uygun olmasının büyük katkısı var tabii ki. Otelimizde 1 tanesi 700 kişilik Balo Salonu olmak üzere 18 adet irili ufaklı toplantı salonu bulunuyor. Gruplar genellikle en az 4-5 ay, hatta bazen 1-1,5 yıl öncesinden konfirme olur. Bu nedenle açılış senemiz için çok fazla grup öngörmedik. Fakat tahminlerimiz bizi yanılttı. Bu nedenle 2015 yılı pazarlama bütçemizin en büyük payını, yurt dışı MICE etkinliklerine ayırdık. 2015 için önemli ölçüde yüksek paydalı konfirme gruplarımız var. Çeşitli pazarlama faaliyetleri ile bu sayının büyük oranda artacağına inanıyoruz.

Alparslan Adıyaman

Raffles İstanbul Zorlu Center-Satış Müdürü

“Raffles Istanbul Zorlu Center satış ekibi olarak, hem yurt içi hem de yurtdışındaki MICE organizasyonlarını yakından takip ediyoruz.”
Satış Departmanı içerisinde otelimizin gelirlerini arttırma konusunda önemli bir sorumluluğumuz var. Raffles Istanbul Zorlu Center satış ekibi olarak, hem yurt içi hem de yurtdışındaki MICE organizasyonlarını yakından takip ediyoruz. Her pazar ve her sektör için farklı stratejiler izliyoruz. Aslında bu segment için sunduğumuz en önemli hizmetlerden biri, misafirlerimize grup olarak gelmiş olsalar da, bireysel bir hizmet sunarak kenti daha iyi algılamalarını ve Raffles otellerinin “duygusal lüks” kavramını deneyimlemelerini sağlamak. Dünyada da bu alanda trend, toplantı için seyahat eden konukların da lokal deneyimler yaşaması yönünde.

“2015 beklentilerin bir önceki seneye nazaran daha yüksekte tutulduğu ve bu doğrultuda yapılan yatırımların arttığı günler bizi bekliyor.”
Dünya genelinde yaşanan ve bölgemizi de etkileyen ekonomik ve siyasi gelişmeler nedeniyle 2014 MICE sektörü için zor bir yıl olmasına karşın yeni açılmış bir otel olarak, önemli organizasyonlara ev sahipliği yaptık. Bunda kendine ait özel girişi ve geniş fuayeleri olan 1200 kişilik son teknoloji ile donatılmış balo salonumuzun ve toplantı odalarımızın büyük etkisi oldu. 2015’te de bizim için bu trendin devam edeceğini düşünüyorum. 2015 beklentilerin bir önceki seneye nazaran daha yüksekte tutulduğu ve bu doğrultuda yapılan yatırımların arttığı günler bizi bekliyor.

Burçak Atak

Asia Princess Hotels-Satış Pazarlama Direktörü

“MICE departmanının işleyiş ve yapısı grup satıştan bağımsız ve oldukça detay arz ediyor.” 
Princess Hotels İstanbul bünyesindeki tüm otellerimizin satışı merkezden yönetiliyor. Bütünleşik pazarlama prensibinde olan bizler sektördeki yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Global ekonominin önemli dinamiklerinden biri olan MICE’ın dünyadaki hızlı yükselişi izlendiğinde, ülkemizde ve sektör oyuncusu otellerimizde de ayrı bir başlıkta değerlendirilmesi kaçınılmaz. Biz yeniden yapılanma sürecinde “Corparate” ve “Travel Trade” olarak ayırmış bulunduğumuz görev tanımlarına yenisini ekledik: “MICE”. MICE departmanının işleyiş ve yapısı grup satıştan bağımsız ve oldukça detay arz ediyor. Bu iki birim paralelde birlikte çalışmakla beraber, dikeyde 3. parti firmalar ile yapılan işbirlikleri ile aslında bağımsız iş görüyor.

“Bugün gelecek takvimimizi uzun vadeden orta vadeye gerilemiş olarak görebiliyoruz.”
2014 yılının ülkemizdeki ekonomik ve politik olgular sebebiyle bir önceki yıla göre sekteye uğradığını düşünüyorum. Bugün gelecek takvimimizi uzun vadeden orta vadeye gerilemiş olarak görebiliyoruz. Bu durumun önüne geçebilmek için bakanlık nezdinde, MICE stratejisi geliştirecek bir birime ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Etkinlik mekanı ihtiyacına yönelik çalışmalar, proje bazında olsa dahi mevcut. Ancak tüm sektör oyuncularını kapsayan –oteller, acenteler, mekanlar, ulaşım v.s.-  detaylı bir planlama eksiği göze çarpıyor.

Kaan Tulga

Shangri-La Bosphorus Istanbul-Satış Direktörü

“Shangri-La Bosphorus Istanbul satış ekibi davet ve toplantıların etkileyici ve başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için misafirlerimize en etkili desteği ve hizmeti sunuyor.”
Shangri-La Bosphorus Istanbul, maksimum 1000 katılımcı kapasiteli iki Balo Salonu ve  dokuz toplantı odası ve geniş fuaye alanı ile uluslararası toplantılar, sosyal davetler ve diplomatik gruplara son teknoloji ile en üst seviyede hizmet sunuyor. Grup Satış Departmanımızın alanındaki tecrübesi ve güçlü iletişim yetenekleri sayesinde Shangri-La Bosphorus Istanbul çok önemli davetlere ve toplantılara ev sahipliği yapıyor. Misafirlerimize ihtiyaçları doğrultusunda özel hazırlanmış teklifin iletilmesinden, toplantının finaline kadar geçen süreçte misafirlerimizi memnun etmek üzere, en ince ayrıntılara inen bir hizmet sunuluyor. Grup Satış Departmanımız kontrat aşamasını tamamladıktan sonra davet müdürlerimiz çıkış sürecine kadar grubumuzun tüm ihtiyaçlarından sorumludur. Shangri-La Bosphorus Istanbul satış ekibi davet ve toplantıların etkileyici ve başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için misafirlerimize en etkili desteği ve hizmeti sunuyor.

“2015 yılında daha fazla organizasyona ev sahipliği yapmayı planlıyoruz.”
Toplantı ve Kongre Sektöründe İstanbul her geçen yıl daha fazla ilgi çekiyor. Ziyaret edilen uluslararası fuarlarda otelciler olarak bu ilgiyi yakından hissediyoruz. 2014 yılı toplantı ve kongre açısından başarılı bir yıldı. 2015 yılında daha fazla organizasyona ev sahipliği yapmayı planlıyoruz. Shangri-La Bosphorus Istanbul ailesi olarak sunduğumuz kişiselleştirilmiş ve misafir memnuniyeti odaklı servis ile turizm sektörüne katkıda bulunmak bize gurur veriyor.

Tuba Duvan 

Sheraton İstanbul Ataköy Hotel-Satış Direktörü

“MICE gruplarının operasyonu, teklif aşamasından grubun gerçekleşip otelden çıkış süresine kadar titizlikle takip edilerek yürütülüyor.”
Oda satışımızın lokomotifini oluşturan MICE segmenti konaklamaya ek olarak toplantı gelirlerine de katkı sağlaması nedeniyle gün geçtikçe gereksinimini ve önemini arttırıyor. Günümüzde münferit veya sadece konaklamalı gruplarla hedeflenen bütçeleri yakalama dönemi yerine büyük gelir çeşitliliği yaratan MICE segmenti vazgeçilmez olmuştur. Sheraton Ataköy olarak bölgemizde artan rekabet koşulları nedeniyle grup ekibimiz benim ve segment müdürü önderliğinde iç ve dış pazarlardan gelen her teklif takip edilerek değerlendiriliyor. MICE gruplarının operasyonu, teklif aşamasından grubun gerçekleşip otelden çıkış süresine kadar titizlikle takip edilerek yürütülüyor. Her gerçekleşen grup ekibi ile bütünlük sağlanarak otelimizden misafirlerinin memnun ayrılmalarını sağlıyoruz. Taleplerin düzenli ve kontrollü olabilmesi için  her ekip kendi grubunu ilk teklif aşamasından fatura kesim aşamasına kadar  takip ederek sonlandırıyor. Bu vesile ile tüm operasyonun daha düzenli ve hazırlıklı olması sağlanıyor.

“2015 önemli sektör toplantıları ülkemizin kongre, toplantı ve turizm imkanlarını ve sektörel bilgisini ve tecrübesini gözler önüne sereceği önemli etkinlikler olacak.” 
Son 10 yılda ciddi gelişme gösteren kongre, toplantı ve etkinlik sektörü (MICE), bugün dünyada ve Türkiye’de çok önemli bir sektör olarak değerlendiriliyor. Dünya ülkeler kongre sıralamasına bakıldığında Amerika 759 kongre ile 1. sırada yer alırken Türkiye ise 159 kongre ile 23. sırada yer alıyor. MICE dünyada büyük bir sektör. Türkiye’de de büyüyen bir sektör olmasından dolayı dünya pazarında çok fazla önem kazanıyor. Dünya genelinde turizm gelirinin yüzde 30’u MICE’dan geliyor. Türkiye’nin de bu oranın içinde olduğunu düşünürsek şunu söyleyebiliriz: Türkiye’deki turizm gelirinin 30 milyar dolar olduğu kabul edilirse MICE sektörünün getirdiği gelire 8 milyar dolar diyebiliriz. 2015 önemli sektör toplantıları ülkemizin kongre, toplantı ve turizm imkanlarını ve sektörel bilgisini ve tecrübesini gözler önüne sereceği önemli etkinlikler olacak. Bizim açımızdan İstanbul’da düzenlenen kongrelerin ve etkinliklerin başarı ile neticelenmiş olması her durumda ve koşulda sektörü en olumlu etkileyen faktördür. Sektörün kendi kontrolü dışında cereyan eden siyasi, ekonomik, tabi afetler ve benzeri faktörlerin yarattığı krizden geri dönüşün en önemli kriteri, destinasyonun repütasyonunun sağlamlığı, küresel networklerimiz, uzun soluklu işbirliklerimiz ve en önemlisi yaptığımız işin kalitesidir.

Bertuğ Arif Korular

Ramada İstanbul Taksim -Satış Pazarlama Direktörü

“Satış departmanların da hızlı geri dönüşlerin önemi büyük ve bizlerde bu özelliğimizin faydalarını gün geçtikçe hissediyoruz.”
Ramada İstanbul Taksim Satış Ekibi olarak çok kısa bir süre önce bir araya geldik ve altı ay içerisinde kurmuş olduğumuz ekibimizi sektöre henüz başlamış arkadaşlarımız ile tecrübeli arkadaşlarımızın harmanlanması ile oluşturduk. Otelimizin bulunduğu bölge, oda kapasitemiz ve operasyonumuzun işleyişi göz önünde bulundurularak satış ekibimizi esnek, iş tanımı keskin çizgiler ile ayrılmamış bir şekilde oluşturmaya gayret gösterdik.  Satış personelinin vaktinin büyük bir bölümü otel dışarısında geçmesi sebebi ile tüm personelin grup satışları ile ilgileniyor olması bizlerin çok daha hızlı hareket etmesini sağlıyor. Satış departmanların da hızlı geri dönüşlerin önemi büyük ve bizlerde bu özelliğimizin faydalarını gün geçtikçe hissediyoruz.

“Ülkemizin çok daha zorlu şartlarda bile turizm sektörünün sarsılmadığını bilmek önümüzdeki yıllara umutla bakmamı sağlıyor.” 
Taksim bölgesi otelcileri için 2014 yılı, 2013 yılının yarattığı olumsuz izlenimlerin açtığı yaraları sarmak ile geçti. Birçok incentive grup ve kongre henüz daha 2014 yılına girmeden sekteye uğradı. Ancak 01 Haziran tarihi 2014 yılının bir dönüm noktası oldu. Olumsuz havanın sebebi olan Gezi Olayları’nın yıl dönümünde herhangi bir olayın yaşanmaması, sadece yabancı grupların değil aynı zamanda yurt içi şirketlerin de bölgemize güveninin artmasını sağladı ve yılın ikinci yarısı oldukça verimliydi. İlk bakıldığında 2015 yılı 2014 yılına oran ile daha şanslı gibi gözüküyor. En azından bir önceki yılın olumsuzluklarını taşımıyor. Ancak Ortadoğu ve Rusya’da yaşanan sıkıntıların çemberinin ve şiddetinin genişlemesi birçok dünya ülkesi vatandaşının İstanbul´a ön yargılı yaklaşmasına sebep oluyor. Ayrıca İstanbul’da otel arzının da fazlasıyla artmış olması 2015 yılının sıkıntılı geçeceğini işaret ediyor. Ancak sektöre gönül vermiş bir turizmci olarak ülkemizin çok daha zorlu şartlarda bile turizm sektörünün sarsılmadığını bilmek önümüzdeki yıllara umutla bakmamı

Seda İbişoğlu Durak

Elite World İstanbul Oteli-Satış ve Pazarlama Müdürü

“Grup departmanında çalışan arkadaşlarımız operasyonun kadar her aşamasında aktiftir.”
Grup Satış Departmanımız satış ekibinin bel kemiği konumundadır ve rezervasyon ve banket departmanı ile paralel hareket ettiği gibi onların çalışmalarına da etkin yön veren konumundadır. Grup departmanında çalışan arkadaşlarımız bir grubun teklifinin verilmesi ile başlayan süreci, kontrat yapılması, sistem üzerinde tanımlanması, operasyonu ve faturalandırmasına kadar her aşamasında aktiftir.

“Elite World Istanbul Otel olarak beklentimiz 2015 yılında daha fazla MICE grup konaklatmak yönündedir.”
2014 yılı MICE sektörü için son dakika konfirmeleriyle ve zorlu geçmiştir. 2015 yılında konfirmelerin uzun vadelere yayılmış olacağı öngörülse de rekabet koşulları göz önünde bulundurulduğunda yine kolay geçmeyecektir. Elite World Istanbul Otel olarak beklentimiz 2015 yılında daha fazla MICE grup konaklatmak yönündedir.

Nayiri Özbardakçı

Renaissance Polat İstanbul Hotel & Renaissance İstanbul Bosphorus Hotel -Grup ve Kongre Satış Müdürü  

“Yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılarak hem otelimizin hem de destinasyonumuzun tanıtımına da oldukça başarılı bir şekilde katkı sağlıyoruz.”
Otelimizin Grup Satış ve MICE Departmanı Grup ve Kongre Satış olarak tek bir departman altında toplanmıştır. Grup ve Kongre Satış Departmanımızdaki operasyon gruplara verilen ilk teklif aşamasından başlayarak, oteli tanıtma gezisi, kontrat, grup detaylarının otel içinde dağılımı, operasyon öncesi yapılan toplantı, operasyon süresince lojistik destek, operasyon sonrası değerlendirme toplantısı ve memnuniyet ölçümünü  kapsar. Hedefimiz otelimizin kapasitesi ve doluluğu ile orantılı olarak prestijli gruplara ev sahipliği yapabilmektir. Yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılarak hem otelimizin hem de destinasyonumuzun tanıtımına da oldukça başarılı bir şekilde katkı sağlıyoruz.

“İstanbul tartışmasız bir mücevher ve dünya turizm vitrininde hak ettiği yerini en kısa zamanda alacaktır.”
Otel arzındaki kontrolsüz ve plansız artış da fiyat dengelerini değiştirmiş olup düşük sezonda belirsiz bir duruma sebep oldu. Ülkemize veya şehrimize gelen turist ve kongre katılımcı sayısının artış oranı ile otel oda artış oranları birbirlerine paralel olarak artmadıkları için  fiyat dengelerindeki bu karmaşa bizim gibi uluslararası zincir olan 5 yıldızlı otelleri etkilemiştir. Buna istinaden otellerdeki ortalama oda fiyatlarında 2013 yılına kıyasla büyük bir düşüş yaşanmıştır. 2015 yılında ise bu artan oda arzını karşılayabilmek için İstanbul’un tanıtımına daha fazla ağırlık verilmesi gerekiyor. Özellikle İstanbul’un uluslararası popülaritesini  arttırarak büyük organizasyonları, spor aktivitelerini, kongreleri ülkemize çekebilmeliyiz. Bu anlamda İstanbul’u  gerek oteller gerek acenteler olarak tüm paydaşlarıyla yurt dışındaki fuarlarda çok doğru ve efektif bir şekilde tanıtmalıyız. İstanbul tartışmasız bir mücevher ve dünya turizm vitrininde hak ettiği yerini en kısa zamanda alacaktır.

Onur Güngördü

Mövenpick İstanbul Golden Horn -Grup Satış Pazarlama Direktörü

“Ekibimiz sektörün öncüleri ile beraber güç birliği yaparak bölgesel değer katan projeler içinde yer almaya özen gösteriyor.”
Satış ofisimiz, dünya genelinde turizm gelirinin yüzde 30’unun MICE tarafından geldiğinin farkında. Ekibimiz sektörün öncüleri ile beraber güç birliği yaparak bölgesel değer katan projeler içinde yer almaya özen gösteriyor. Satış ekibimiz kongre, toplantı ve etkinliklerin operasyonu ve satışında yüksek verimlilik ilkesine bağlı kalarak hizmet veriyor.

“2015 ve sonraki yılar içinde gerçekleşecek kongre ve organizasyonların sektörümüzü ziyadesiyle memnun edeceğini düşünüyorum.”
2014 yılının sektör rakamlarına bakıldığında, MICE segmentinin çevresel ve global ekonomik faktörlerden dolayı hedeflerine istenilen düzeyde ulaşamadığı ancak önümüzdeki yıllarda kendisini toparlayacak çalışmaların sektör profesyonelleri tarafından yapıldığını görüyoruz. 2015 ve sonraki yılar içinde gerçekleşecek kongre ve organizasyonların sektörümüzü ziyadesiyle memnun edeceğini düşünüyorum.