MICE Sektörünün Profesyonel ve Yenilikçi Firması: Arkadyas

32 yıl boyunca birçok etkinliğe ve kongreye hizmet vermiş olan ve sektörün en profesyonel ve yenilikçi firmalarından biri olan Arkadyas’ın İş Geliştirme Koordinatörü Gizem Yücel’le keyifli bir sohbet gerçekleştirdik…

Bize kendinizden ve iş hayatınızdan bahseder misiniz?

Hollanda’da Computer Science okuduktan sonra Türkiye’ye döndüm. Yüksek lisans ve doktorayı Bahçeşehir Üniversitesi’nde tamamladım. Profesyonel yaşamımda ise Google’da çalıştıktan sonra, Türkiye’nin önde gelen e-ticaret firmalarında pazarlama müdürü olarak çalıştım. Yabancı yatırım şirketlerine Türkiye’deki internet yatırımlarında danışmanlık yaptım. Çok sayıda üniversite ve kuruluşta ders, konferans verdim. Ayrıca, birkaç kuruluş ve üniversitede start-up jüriliği ve danışmanlığı yaptım. Bir süre sonra, “Aile şirketinde çalışmak varken, bu deneyimi neden dışarıda kullanıyorsun?” diye soran, fikirlerine saygı duyduğum kişilere cevap veremediğimi fark ettim. Bu noktada duygusal bir karar aldığım düşünülebilir. Aksine Arkadyas’a profesyonel gözle bakınca, kararımın ne kadar yerinde olduğunu her geçen gün daha fazla fark ediyorum. 32 yıl, patentli donanım ve yazılımlar, sektörün önemli firmalarının birçoğunun çalışmayı tercih ettiği bir firma olması, AR-GE departmanı olması ve belki de en önemlisi huzurlu bir ortama sahip olması… Nasıl desem? Kimileri şanslı doğar.

_mg_8469-copy

Firmanızın yapısından bahseder misiniz? İş bölümü ve operasyon kısımları nasıl ilerliyor?

Arkadyas, 3 departmandan meydana geliyor. Yazılım, AR-GE ve MICE teknik destek. Şirket kurucusu Ali Yücel, ekibe katılmamla beraber, AR-GE bölümünü kurdu. MICE sektörüne özel yazılım ve donanım projeleri geliştiriyorlar. Bunların bir kısmı yurtdışında benzer firmalarla ortak yürütülen çalışmalar. O bölümde aslen matematikçi olan Ali Yücel’in yanı sıra, fizikçi ve yazılımcı arkadaşlarımız da yer alıyor. Oldukça eğlenceliler. Yazılım ve teknik destek ise omuz omuza çalışıyor. Örneğin, digiCon kullanılan bir kongrede, kongre planlayıcısı firma, bizden ayrıca donanım da istiyor genellikle. Kendi geliştirdiğimiz donanımlarla, organizasyonların teknolojik yönünü de güçlendiriyoruz ve sürekli yenilikler sunuyoruz.

Firmanız MICE sektörüne ne tür hizmetler sunuyor?

Sektörün ilk ve yeniliklerde öncü bilişim firması olarak, 32 yıl boyunca binlerce kongre ve etkinliğe hizmet verdik. Organizasyonlara getirdiğimiz yenilikler hep konuşulmuştur. Hizmetlerimizi tek cümleyle özetlersem, “Herhangi bir çaptaki etkinliğin, ihtiyaç duyacağı tüm yazılım ve donanımı sunan bir teknoloji firmasıdır” denebilir. Çalışmalarına ortalama 1 yıl önce başlanan bir kongrenin ilk andan itibaren tüm kayıt konaklama bilgilerini 100% güvenle saklayabileceği bir sistem digiCon. Bizi bu noktada ayrı bir yere taşıdığını fark ettiğimiz, ancak bizim için zaten standart olan bir özellik, etkinliğin datasının sadece ve sadece planlayıcı firma tarafından erişilebilir olması. Anahtarı sadece sizde olan bir oda (digiCon’daki data) düşünün. Bu oda bize ait bir evde (server’da) olsa dahî, biz bile bu bilgiye erişemiyoruz. Üstelik, datanın her gün otomatik yedeklendiğini, kaza veya artniyetle silinse bile geri getirebildiğini de belirtmekte fayda var. Karasal bağlantıya ek olarak, uydu desteği de kullanıyoruz. Yani, datası bizde olanların içi hep rahattır. digiCon ile kayıt-konaklama datası oluşturulmasının yanı sıra, aklınıza gelebilecek tüm konularla ilgili bilgilere/raporlara ulaşılabilir. Katılımcı hangi uçakla geliyor, havaalanından onu kim ve hangi araç alacak, sponsorları hangi firmalar, organizasyonun depo alanına hangi ürünler geldi ve çıktı, katılımcılar promosyon ürünlerini aldı mı, stant alanlarına ve sponsorlara hangi katılımcılar uğradı, vb. yüzlerce sorunun cevabını eş zamanlı takip etmek mümkün. Planlayıcı firma, kiminle masaya oturursa otursun, ona doğru data ile 100% destek olacak bir programdır digiCon.

Gördünüz mü? Tek ürünümüzü anlatmak bile ne kadar sürdü. Diğerlerinden biraz daha kısa bahsedeyim. Misterya, Türkiye’nin yanı sıra, yurtdışında da yoğun ilgi görüyor. AR-GE ekibinin sürekli modül eklediği bir platform. Misterya, herhangi bir etkinliğin ihtiyacı olabilecek 45 farklı fonksiyonu barındıran interaktif bir mobil uygulama platformu. Biz bir ürün çıkarıyorsak, bunun gerçekten özel olması gerektiğine inanıyoruz. Yani bir etkinliğin sitesini olduğu gibi uygulamanın içine yerleştirmek, kimse için bir anlam ifade etmiyor. Uygulamalar daha çok bir yenilik ve oyun alanı. Katılımcıların telefonlarını keypad’e dönüştüren, bunun için hiçbir ek ayar istemeyen bir uygulamadan bahsediyorum. Ya da mikrofon trafiğinin olmadığı, katılımcıların sorularını yazılı sordukları ve konuşmacının istediği soruları özgürce seçerek, konuşmanın seyrinden ödün vermek zorunda kalmadığı bir uygulama. Tabii bunlar dışında aklınıza gelebilecek tüm standart ve standart dışı modüller de mevcut. En önemlisi, Misterya ile oluşturulan uygulamalarda, istediğiniz an istediğiniz içeriği değiştirebilirsiniz. Konuşmacı değişikliğinden, menüleri değiştirmeye kadar… Aklınıza gelen içeriklerin tamamı, dakikalar içinde değiştirilebilir.

_mg_8475-copy

Bunun dışında kayıt desk’lerinin çalışkan robotu İKOS, yurtdışında da oldukça ses getiren ve algılama alan genişliği ve tek antenle %100 doğru okuma garantisi verdiğimiz doğruluğu ile R.F.I.D. altyapılı kapı teknolojisi SmartGate ve abstract yönetim sistemi digiAbstract ön plandaki hizmetlerimiz. Ayrıca kongre, etkinlik ve derneklere özel ve Google ile uyumlu websiteleri, canlı yayın, donanım desteği de sağlıyoruz.

_mg_5544-copy

Türkiye MICE sektörünün gelişimini nasıl görüyorsunuz? Sektörün daha ileriye gitmesi için neler yapılmalı?


MICE sektörü, Türkiye’nin amiral gemilerinden biri hâline gelebilir. Avrupa’da birçok şehirde bulundum, bir kısmında bir süre yaşadım. Her ülkede 2-3 şehir vardır ön plana çıkabilecek. Bizim neredeyse bütün şehirlerimizin inanılmaz bir tarih zenginliği var. Bunların her biri MICE için çekici noktalara dönüştürülebilir. Dernekleşme ve yurtdışına açılmak için birlikte çalışmalar yapmak gerekiyor. Bizim ülkece problemimiz şu; çok güzel işler yapıyoruz ancak dil bilen insanımız çok az. Dil bilmek dediysem, gerçekten bilmek tabii. Yaşadığım için biliyorum, Avrupa’da ve Amerika’da bizim kadar detay düşünen insan çok az. Ülkemiz bizi böyle düşünecek şekilde yoğuruyor. Bunu bir fırsat olarak görmeliyiz.

 

Firmanızın projelerinden bahseder misiniz?

Dünyaya açılan tüm Türk markalarına gururla bakmışımdır. Arkadyas’ı da hak ettiği noktaya getirmeyi hedefliyoruz. Bunun dışında AR-GE tarafını soruyorsanız, inanın şu an gidip sorsam eminim, “Gizem şunu düşündük. Nasıl sence?” deyip anlatmaya başlayacaklar. Yurtdışındaki dostlarımızla sürdürdüğümüz birkaç yeni projemiz var. Yakında hepsini MICE sektörüne gururla sunacağız.