MICE Sektörünün Vazgeçilmez Destinasyonu: İngiltere

Uluslararası Kongre ve Konvansiyon Birliği (ICCA)’nın 2013 yılı Kongre ve İstatistik Raporu’na göre dünya sıralamasında toplamda 525 toplantıyla beşinci sırada yer alan İngiltere’nin MICE pazarını uzmanların görüşleri ışığında değerlendirdik. 

Kongre, toplantı ve etkinlik sektöründe gün geçtikçe artan etkisiyle Türkiye’nin ve dünyanın ilgisini çeken İngiltere, 2013 yılı ICCA Kongre ve İstatistik Raporu’na göre dünyada beşinci sıradayken Avrupa’da dördüncü sırada. Önemli ve büyük organizasyonlardan birçoğuna ev sahipliği yapan İngiltere’nin en gözde şehirleri arasında Londra, Manchester, Birmingham ve Oxford bulunuyor.
Tarihi, kaleleri, sarayları, kraliyet ailesi, değişik tatları ve değişik telaffuzlarıyla Avrupa’nın ziyaret edilmesi gereken destinasyonlarından biri olan ve yıldızı gün geçtikçe parlayan İngiltere, MICE (Meeting, Incentive, Congress, Event) sektöründe etkisini hem Türkiye’de hem de dünyada fazlasıyla hissettiriyor.

MICE Sektörü İçin Neden İngiltere?

Gün Geçtikçe Gelişen Toplantı Sektörü Ekonomisi
Uluslararası Toplantı Profesyonelleri (MPI)’ın geçtiğimiz yıl yayınladığı Birleşik Krallık Ekonomik Etki Araştırması, İngiltere’deki toplantı endüstrisinin değeri İngiltere’nin Gayrisafi Yurtiçi Hasılatı (GDP)’sine göre 58.4 milyar pound. 515.423 insanı içinde bulunduran ve İngiltere genel ekonomisinin 16ıncı en büyük işvereni olan toplantı endüstrisi, vergilere 21.1 milyar pound katkıda bulunuyor. Toplantı organizatörleri her yıl ortalama 147 etkinlik düzenliyor ve bu etkinliklerden toplamda 11 milyar pound kazanıyorlar.

İngiltere’de gerçekleşen etkinlik hacmi, 2014’ün ilk yarısında yüzde 2.5 artarken, 2013 yılının değerleriyle karşılaştırıldığında İngiltere’de Nisan ayında gerçekleşen etkinliklerde yüzde 23 artış görünüyor.

Ulaşım Kolaylığı
Birçok otoyol ağı, metro ulaşımı ve raylı sistemi olan İngiltere’nin en büyük otoyol ağı Londra’dan Newcastle’a kadar uzanıyor. Ülkenin en uzun ve modern iki metro ağı London Underground ve Tyne and Wear Metro, Londra ve Newcastle şehirlerinde bulunuyor. 1825’te yapılan ve dünyadaki en eski raylı sistem ulaşımına sahip İngiltere’de 16.000 km ray hattı bulunuyor. Ülkenin en büyük havaalanları arasında, uluslararası yolcu sayısı ölçümüne göre dünyanın en meşgul havalimanı olan Londra’daki Heathrow Havaalanı, Manchester Havaalanı, Londra Stansted Havaalanı, Luton Havaalanı ve Birmingham Havaalanı var. Bir ada ülkesi olan İngiltere’den Hollanda, Belçika ve İrlanda’ya feribot hizmeti de bulunuyor.

Oteller ve Etkinlik Mekanları
5 yıldızlı otel yatırımları artarak devam eden İngiltere’de yapımı devam eden oteller bittiğinde ortalama her 10 günde 1 yeni bir otel hizmete girmiş olacak ve toplamda 29.900 oda hizmete girecek. Son 10 yılda toplam 100.000 otel odasının hizmete açıldığı İngiltere’de otel müşterilerinin toplamda yaptıkları konaklama harcaması 113 milyar pound. Ülkenin en iyi 10 ticari oteli arasında Claridge’s, Mandarin Oriental, The Savoy, The Connaught, The Ritz, The Dorchester, Corinthia Otel, Brown’s Ootel, Four Seasons Otel Park Lane ve Bulgari otelleri bulunuyor.

2014 yılında İngiltere’de bulunan etkinlik mekanları ortalama yüzde 34 doluluk oranı gösterirken, etkinliklerin yüzde 36’si büyük çapta etkinliklerden oluşuyor. Ülkeye yurtdışından gelen etkinlikler her yıl ortalama 1.4 milyar pound gelir getiriyor. Gerçekleşen ortalama etkinlik uzunluğu 2 günü bulurken toplamda kullanılan etkinlik mekanı sayısı ise 10.127 civarında. Etkinliklerin yüzde 81’ini kurumsal şirketler gerçekleştirirken yalnızca yüzde 6.3’ünü birlikler gerçekleştiriyor.

Kültürel Zenginlik
Yüzyıllardır süregelen Kraliyet Ailesi geleneği bulunan İngiltere’nin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında kaleleri bulunuyor. En iyi bilinen ortaçağ kaleleri arasında Londra Kulesi, Warwick Kalesi, Durham Kalesi ve Windsor Kalesi bulunuyor.

Yalnızca tarihiyle değil geleneksel yemekleriyle de dünyaca üne sahip İngiltere’nin 5 çayı kültürü ve Sunday Roast adı verilen Pazar günleri çıkan et yemekleri mutlaka denenmesi gerekenler arasında.
The Beatles, Led Zeppelin, Pink Floyd, Elton John, Queen, Rod Stewart ve The Rolling Stones gibi dünyaca ünlü sanatçıları yetiştirmiş ülkede gerçekleşen popüler müzik festivalleri arasında Glastonbury, V Festivali, Reading ve Leeds festivalleri var.
Ülkenin mutlaka görülmesi gereken sanat mekanları arasında Londra’daki dünyaca ünlü konser mekanı Royal Albert Hall, dünyanın en büyük müzelerinden biri olan British Museum, dünyanın en büyük araştırma kütüphanesi olan British Library ve sanat galerisi National Gallery bulunuyor.

2014’te İngiltere’ye 16 Milyon Ziyaret
Resmi rakamlara göre, 2014 yılının ilk 6 ayında İngiltere toplamda 16.41 milyon kere ziyaret edildi. 2013 yılının aynı dönemindeki rakamlarla karşılaştırıldığında ziyaretçi sayısındaki artış yüzde 8’e denk geliyor. 2014 yılında yabancı turistlerin İngiltere’de harcadığı rakam ise 8.92 milyar pound.

Otellerin Karı Yüzde 14.4 Artacak
2015 yılına dair öngörüler ise İngiltere’de bulunan otellerin uygun oda sayısı başı toplam kazancının 6.5 artış göstereceğini söylüyor. Bölgesel İngiltere otellerindeki uygun oda sayısı başı toplam karın ise yüzde 14.4 artması bekleniyor.

3 Büyük Etkinlik
İngiltere dünyanın en önemli etkinliklerinden üç tanesine ev sahipliği yapıyor; The Meetings Show, World Travel Market (WTM) ve Toplantı ve Incentive Seyahati (M&IT) Endüstri Ödülleri. Her yıl düzenlenen The Meetings Show fuarında hosted buyer programı, eğitim oturumları ve etkinlikten bir gün önce düzenlenen Birlik Toplantıları Konferansı’nı gerçekleşiyor. M&IT Endüstri Ödülleri ise her yıl etkinlik endüstrisinden öne çıkan isimlere 19 farklı kategoride veriliyor. Her yıl Londra’da gerçekleşen World Travel Market fuarı, tüm dünyadan ve Birleşik Krallık’ın tamamından gelen seyahat profesyonellerini ve destinasyonları global seyahat ticareti yapmaları için bir araya getiriyor.

İngiltere CEO’larının Maaş Ortalaması 100.000 Pound’a Dayandı
Birleşik Krallık’taki etkinlik profesyonelleriyle gerçekleştirilen araştırmaya göre İngiltere’de bulunan konferans satış direktörlerinin ortalama maaşı 100.000 pound’u buluyor. CEO’ların yüzde 80’i bu rakama ortalama 10 yıl çalışarak ulaşırken yalnızca yüzde 4’lük bir bölümü 4 sene çalışma sonucu bu rakama ulaşabiliyor.

Meetings Industry Meeting Needs (Toplantı Sektörü Toplantı İhtiyaçları)
Meetings Industry Meeting Needs (MIMN), İngiltere konferans ve etkinlik sektörünün öne çıkan isimleri tarafından kurulmuş bir yardım derneği. Derneğin amacı etkinlik sektörüyle alakalı maddi ve manevi ihtiyaç gerektiren durumlarla ilgili ekstra bir katkıya gerek olmadan fon toplamak. Derneğin gerçekleştirdiği birkaç yardım şu şekilde: Etiyopya’da gerçekleştirilen 30 yüz ameliyatı, Zamibya’da bulunan bir köye temiz su götürülmesi ve Rwanda Konvansiyon Bürosu desteğiyle Rwanda’lı kadınlara çanta üretim girişimi desteği. *

İngiltere’nin 4 MICE Şehri

LONDRA

İngiltere’nin ve dünyanın en önemli etkinlik destinasyonlarından biri olan Londra, Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliği (ICCA)’nın 2013 yılı Kongre İstatistik Raporu’na göre dünya sıralamasında 166 toplantıyla yedinci olurken Avrupa sıralamasında altıncı sırada yer alıyor. Toplamda 723 tane otele sahip şehir, yenilenmiş konvansiyon merkezleri ve dünya standartlarındaki otelleriyle toplantı ve etkinlik sektörünün en gözde şehirleri arasında gösteriliyor.

Londra bu sene bir kere daha Amerikan Express Toplantı ve Etkinlik Global Toplantı Tahminleri tarafından Avrupa’nın en iyi etkinlik şehri seçildi. Amerikan Express, yaptıkları seçimde Londra’nın kolay ulaşımının, zengin kültür ve tarihinin, teknoloji, medikal, sanat ve finans endüstrilerindeki gelişiminin ve zengin sayıda mekan sahibi oluşunun önemine vurgu yaparken Londra’nın toplantı organizatörleri için iyi bir seçim olduğunu da belirtti.

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen Avrupa Karaciğer Araştırmaları Birliği (EASL) toplatısında 10.000 katılımcı bulundurarak rekor delege sayısına ulaşan Londra’da gerçekleşen uluslararası kongre sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Londra’daki Önemli Kongre ve Toplantı Merkezleri 

ExCeL Londra Konvansiyon ve Fuar Merkezi 
Ödüllü ve uluslararası bir konvansiyon merkezi olan ExCeL Londra, Uluslararası Konvansiyon Merkezi’ni de içinde bulunduran 1.000.000 metrekarelik esnek etkinlik alanına sahip.

2016 yılında ExCeL’de gerçekleşecek 3 büyük etkinlik arasında Avrupa Solunum Topluluğu, Euroanaesthesia ve Romatizma Karşıtı Avrupa Ligi (EULAR) bulunuyor.

Business Design Centre 
Londra’nın en özel ve en stil sahibi etkinlik mekanı olarak kabul edilen Business Design Centre, 100.000 metrekarelik etkinlik alanına sahip.

MANCHESTER

İngiltere’nin en beğenilen ve en heyecan veren ikinci konferans destinasyonu olan Manchester, Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliği (ICCA)’nın 2013 yılı Kongre İstatistik Raporu’na göre dünya sıralamasında şehirde gerçekleştirilen 34 toplantıyla 68. sırada yer alıyor. Geniş fuar, konvansiyon ve etkinlik alanlarına sahip konvansiyon şehrinin aynı zamanda alışveriş mekanları, gece hayatı ve lüks restoranları mevcut. Birleşik Krallık’ta bulunan en geniş altıncı şehir olan Manchester, tüm ülkelerdeki en önemli alışveriş noktası olarak gösteriliyor. Ayrıca, ülkenin 2014 yılı en iyi ticari otel listesinde Manchester’da bulunan The Lowry Otel de bulunuyor.

Manchester Central 
Manchester şehir merkezinde bulunan ve eski Manchester Uluslararası Konferans Merkezi ve GMEX Fuar Merkezi’nin birleşmesiyle oluşmuş bu sıradışı konvansiyon kompleksinin toplamda 10.000 metrekarelik etkinlik alanı bulunuyor.

OXFORD 

12.yüzyıldan beri İngiltere’nin üst tabakasını kültürel, politik ve yönetim alanında eğiten Oxford, Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliği (ICCA)’nın 2013 yılı Kongre İstatistik Raporu’na göre dünya sıralamasında şehirde gerçekleştirilen 19 toplantıyla yüz yirmi altıncı sırada yer alıyor. 97 adet özel etkinlik mekanı bulunan şehirde özel etkinliklere ve mekanlara verilen önem oldukça büyük.

The King’s Centre
Etkinlikler, konferanslar, toplantılar ve tüm diğer resmi etkinlikler için uygun olan özel etkinlik merkezi King’s Centre’in toplamda 9000 metrekarelik etkinlik alanı bulunuyor.

BİRMİNGHAM 

Modern ve yüksek teknolojiye sahip duruşu ve binalarıyla Birmingham, Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliği (ICCA)’nın 2013 yılı Kongre İstatistik Raporu’na göre dünya sıralamasında şehirde gerçekleştirilen 18 toplantıyla yüz otuz altıncı sırada yer alıyor. Birleşmiş Krallık’ın büyük ve dünya çapındaki festivallerinin birçoğuna ev sahipliği yapan şehirde toplamda 169 adet özel etkinlik mekanı bulunuyor.

Birleşik Krallık’ın en güvenilir toplantı ve etkinlik şehri seçilen Birmingham, toplantı ve etkinlik sektörünün yüzde 38’ini elinde bulunduruyor. İngiltere’nin Londra’dan sonra gelen en çok delege kapasitesine sahip şehre her sene ortalama 23.500 delege geliyor. Birmingham’da bulunan Resorts World Birmingham’ın bir parçası olacak ve içinde bir eğlence kompleksi bulunduracak Vox Konferans Merkezi, 2015 yılının yaz aylarında açılacak.

The ICC Birmingham
İngiltere’nin en büyük etkinlik alanlarından biri olan ve Birmingham’ın en önemli etkinlik mekanı olan Uluslararası Konvansiyon Merkezi (ICC)’nin 80.000 metrekarelik etkinlik alanı bulunuyor.

Uzman Görüşleri
Kongre, toplantı ve etkinlik profesyonelleri, MICE sektörünün penceresinden  İngiltere ve Türkiye’nin durumunu değerlendirdi.

“Ülkemizi iyi tanıtırsak, toplantı planlama ve organizasyonlara ev sahipliği yapma noktasında ne kadar iyi olduğumuzu da gösterebiliriz.”

Nesrin Güley – Türk Hava Yolları Grup&Kongre Şefi 
İngiltere, organizasyon konusunda uluslararası kabul görmüş ve büyük profesyonellik ile çalışan bir ülke. İngiliz organizatörleri nasıl Türkiye’ye yönlendiririz, Türkiye’yi onlara nasıl anlatırız iyi düşünmemiz gerekiyor. ICCA gibi, birçok sektör profesyonelini bir araya getiren toplantıların ülkemize kazandırılması bu anlamda çok önemli. Uluslararası sektör temsilcilerini ülkemizde ağırlamak, hem  ülkemizi iyi tanıtma, hem de toplantı planlama ve organizasyonlara ev sahipliği yapma noktasında da ne kadar iyi olduğumuzu gösterebileceğimiz önemli bir fırsat. Buna ek olarak, katıldığımız uluslararası fuarlarda bize yöneltilen sorulardan biri Bodrum’un Suriye’ye ne kadar yakın olduğuydu. Ülkemize ve bölgemize dair bu tür yanlış algıları da değiştirebilirsek, uluslararası toplantı sektöründe başarılı olacağımızı düşünüyorum.

“İngiltere kendini MICE konusunda Avrupa’daki diğer tüm ülkelerden daha güçlü hissediyor diyebiliriz.”

David Hackett – Meetings Guru
Uzun bir dönemdir İngiltere’deki kurumsal firmalar bütçelerinden kısıtlamalar yapıyordu ancak yeni dönemde İngiltere artık büyük etkinlikler yapmaya cesaret ediyor. Çoğu şirketin daha görünür olmaya isteği var. Uzun süredir toplantıya ayırdıkları bütçeyi kısıtlıyorlardı ancak şimdi özgün olmaya kararlı görünüyorlar. Pazara geri döndüler ve daha büyük etkinlikler yapıyorlar. Bu tür şeylerin pazarı değiştireceğine inanıyorum çünkü İngiltere’de bulunan kongre merkezlerinin çoğunluğu herhangi bir türde etkinliğe ev sahipliği yapabilecek kapasiteye sahip. İngiltere kendini MICE konusunda Avrupa’daki diğer tüm ülkelerden daha güçlü hissediyor diyebiliriz. İngiltere, özellikle kongre, etkinlik ve toplantı sektörü alanında eski güzel günlerine geri dönebilecek bir ülke. Gerçek şu ki; market kendini güvende hissediyor ve market kendini güvende hissettiği için toplantı sektörü de marketin bir parçası olmaya başlayacak.

“Türkiye’nin sektördeki grafiği günden güne artış gösteriyor.”

Jon Bradshaw – Meetology 
İngiltere şu anda Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip. Toplantı endüstrisi içinde şu anda iki büyük şova sahip ve ben bunun çok iyi bir işaret olduğunu düşünüyorum. Türkiye’yi tanımayan sokaktaki ortalama insan için Türk Hava Yolları’nın Manchester United’la yaptığı anlaşmanın çok etkili olduğunu düşünüyorum. Bu noktada en önemli olan şey insanları Türkiye’ye getirmek ve burada gerçekleşen bir toplantının nasıl olduğunu onlara yaşatmak. Türkiye’nin imajının iyi olduğunu düşünüyorum ancak Türkiye insanların ilk tercihi değil. Bu zamanla değişecek bir durum çünkü Türkiye’nin sektördeki grafiği günden güne artış gösteriyor.

“İngiltere’deki kongre ve toplantı birlikleri yıllık ortalama 54 milyar pound para harcıyor.”

Ross Barker – CAT Yayınları – Uluslararası Satış Müdürü 
İngiltere pazarı çok güçlü. Önümüzdeki yıllarda özellikle kongre, toplantı ve etkinlik sektörünün pazarda daha da güçleneceğini öngörüyorum. Şu anda İngiltere’deki kongre ve toplantı birlikleri yıllık ortalama 54 milyar pound para harcıyor. Sessiz gelişmesine rağmen çok güçlü ve dayanıklı bir sektörün içindeyiz. İstanbul’un uluslararası arenada bu konuda çok iyi bir performans gösterdiğini ve çok fazla fırsatı olduğunu düşünüyorum. Eğer devlet ve doğru profesyoneller kongre dünyasını desteklerse Türkiye sektör içinde çok iyi yerlere gelecek.

 

“İngiltere’den büyük şirketler İstanbul’a gelmek istiyor ve geliyor çünkü İstanbul dünyanın en dikkat çeken konferans destinasyonlarından biri.”

Allan Norbury – CAT Yayınları – Editör
Teknoloji, delegeniz her nerede olursa olsun size onunla iletişime geçme şansını sağlıyor. Yeni uygulamalar katılımcılara her an ulaşımı ve online konferansları mümkün kılıyor. Bunlar İngiltere’de ve dünyada yükselen en önemli trendler. Biz İstanbul’da geçen sene ne olduğuna dair birkaç haber yaptık. Konferans endsütrisi o dönem yüzünden sıkıntı çekti. İngiltere’den büyük şirketler İstanbul’a gelmek istiyor ve geliyor çünkü İstanbul dünyanın en dikkat çeken konferans destinasyonlarından biri