Oyunseverler Gaming İstanbul’da Buluştu!

Bu yıl 3. kez düzenlenen Gaming İstanbul Fuarı yoğun ilgi görürken, katılımcılar ilk günden itibaren İstanbul Kongre Merkezi – ICC’nin önünde kuyruklar oluşturdu.

İstanbul Kongre Merkezi’nde 1-4 Şubat tarihleri arasında üçüncü kez gerçekleşen, Türkiye’nin tek uluslararası dijital eğlence ve oyun fuarı olan Gaming İstanbul, geçen seneye göre yüzde 35 artan katılım ile bir kez daha bölgedeki oyun dünyasının ilgi odağı oldu. Gaming İstanbul, 2017 yılında 83 bini geçen ziyaret sayısı ile yabancı basın tarafından “kendi klasmanında dünyanın ilk beş fuarından biri” olarak gösterilmişti.

Gaming İstanbul’da dört gün boyunca yeni oyunlar tanıtıldı, YouTube ve Twitch gibi sosyal ağlarda oyun yayını yapan internet ünlüleri sevenleriyle buluştu, ödüllü turnuvalar ile başarılı oyuncular ödüllendirildi ve ‘cosplay’ yarışması ile sevdikleri karakterin kılığına giren gençler yarıştı. Fuarın son günü düzenlenen ‘cosplay’ yarışmasında 10 bin TL değerindeki ödüller dağıtıldı.

 

“Avrupa ile Asya Arasında Bir Köprü Oluşturmak İstedik”

Fuar alanında sorularımızı yanıtlayan, Gaming İstanbul Fuarı’nın Direktörü Cevher Eryürek, fuarı oluştururken Avrupa ile Asya arasında bir oyun köprüsü oluşturmayı amaçladıklarının altını çizerken, “Dünyada birkaç tane büyük oyun fuarı var. Avrupa’da ve ABD’deki örneklerin yanında Uzak Doğu’daki organizasyonlar da önemli. Avrupa’daki fuarlardan farklı olarak MENA Bölgesi’ni de özellikle önemsiyoruz. Rusya’dan, İran’dan ve çevre ülkelerden firmalar fuarımıza geliyorlar. Kendimiz de oyuncu olduğumuz için sevdiğimiz oyunların yaratıcı firmalarını da getirmeye gayret ediyoruz. Ubisoft ve Blizzard gibi firmalar ilk senelerde başka firmaların stantlarında küçük yerler alırken artık kendi stantlarını alıyorlar. Bu da bizim için büyük bir başarı. İlerleyen yıllarda da bu büyük oyun firmalarının İstanbul’da bulunmasını ve henüz piyasaya sürülmeyen oyunların da ilk olarak fuarımızda beğeniye sunulmasını amaçlıyoruz.” dedi.

Fuara 100’ün üzerinde firma katılımı gerçekleştiğini belirten Eryürek, “İlk sene 40 bin civarında ziyaretçi ağırlarken ikinci sene bu rakam 2’ye katlandı ve 80 bin üzerinde ziyaretçi ağırladık. Bu sene de katılım hayli yüksek ve fuar alanının girişlerinde kuyruklar oluştu. Oldukça yoğun bir ilgi var.” ifadelerini kullandı.