Öznur Beyat: “İlk Senemizde Gururlandığımız İşler Yaptık”

Belek’te yaptığı yatırımla MICE alanında ciddi bir ivme kazanan Granada Luxury Hotels’in Satış ve Pazarlama Direktörü Öznur Beyat ile MICE sektörünü ve Granada Luxury Hotels’in Belek’teki ilk senesini konuştuk.

Granada Luxury Resort Spa’nın Satış ve Pazarlama Direktörü Öznur Beyat ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik…

Sizi tanıyalım… Kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

20 yıldır turizm sektöründeyim. Manisa Akhisar doğumluyum. Mersin Üniversitesi Turizm ve Otelcilik mezunuyum. Ayrıca Moskova  Devlet Üniversitesi,  Pushkin İnstitute’da Rus Dili eğitimi aldım. İngilizce, Rusça ve Almanca dillerini biliyorum. Granada Otelleri’nde de 6. sezonumu geride bıraktım ve 7. sezonumuza giriyoruz.

 

Granada Luxury Belek nasıl bir yılı geride bıraktı?

Alanya’daki otelimiz zaten çok talep gören bir tesis. Belek otelimizle birlikte yeni bir döneme girmiş olduk. MICE sektörüne yeniden bir adım atmış olduk. Belek tesisimizle artık Antalya’nın ve hatta Türkiye’nin en büyük kongre merkezi ve toplantı salonlarına sahibiz. Bu avantajı da kalite ve iyi ekiple birleştirince, çok güzel işler ortaya koymuş ve ilk yılımızda oldukça gururlandığımız bir dönemi geride bırakmış olduk. FIFEX Fuar ve Kongresi Granada Luxury Belek’te yapıldı. Yine Uluslararası Hentbol Federasyonu’nun (IHF) 36. Kongresi’ne ev sahipliği yaptık. İki etkinlik de gerçekten çok büyük etkinlikler. IHF Kongresi’ne yaklaşık 189 ülkeden üst düzey bürokratlar katıldı. Bunlar dışında Türkiye’de birçok bankanın organizasyonları otelimizde gerçekleşti. İlk senemiz için çok özel işler yaptık. Önümüzdeki dönemde büyük bir tıp kongresi yapacağız. Hedefimiz, uluslararası kongrelere çokça ev sahipliği yapmak.

 

Türkiye MICE sektörü için neler söyleyebilirsiniz?

Son 2 yılki yaşadıklarımız uluslararası kongrelerin ülkemizde gerçekleştirilebilmesi konusunda sorunlar yarattı. Ancak 2017 sonlarında hareketlilik ile birlikte 2018 için umutlarımız yüksek. Biz de otel olarak çok fazla pazarla çalışıyoruz. Sadece Avrupa, Rusya gibi bir değerlendirmemiz yok. Dünyanın her yeriyle çalışmaya gayret ediyoruz ve her coğrafyadan insan ağırlıyoruz.

Uluslararası kongreler için Antalya’ya mutlaka direkt uçuş seferlerinin başlaması gerekiyor. Direkt uçuşların olmaması, MICE sektörü için çok önemli bir sorun teşkil ediyor. Yurt dışından gelen misafirler, dünyanın bir ucundan saatlerce uçuşun ardından İstanbul’a iniyor ve oradan tekrar Antalya’ya geçmek zorunda kalıyor. Bu durumu, yıllardır belirtiyor ve çok ciddiye alınması gereken bir sorun olarak görüyorum.

 

ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines ve ACE of M.I.C.E. Awards için görüşlerinizi alabilir miyiz?

ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines’a geçen yıl 2. kez katılmıştık. Ayrıca çok doğru bir reklam çalışması da gerçekleştirdik. Çok iyi verim aldığımız, nokta atışı olarak değerlendirebileceğimiz bir çalışmaydı. Bu sene de katılıyoruz ve katılmaya da devam edeceğiz.

ACE of M.I.C.E. Ödülleri’nde geçtiğimiz sene jüri üyesiydim. Ödül verme şerefini de yaşamış oldum. Sektör için çok önemli bir organizasyon olduğunu düşünüyorum.

 

İş hayatı dışında neler yapmaktan hoşlanırsınız?

Sektörümüzde maalesef belli bir çalışma saati yok. Gerçekten çok yoğun dönemlerimiz oluyor. Huzur dolu anlar yaşamaya çalışıyorum. Gerçekten sakin bir ortamda kitap okumaktan çok büyük keyif alıyorum. Bunun dışında tabi sinema filmlerini de takip etmeye çalışıyorum. Dediğim gibi çok fazla hobiye sahip olabileceğimiz bir mesleğe sahip değiliz.

 

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben teşekkür ederim. Son olarak 2018’in ve bundan sonraki yılların tüm turizm camiasına hayırlı ve bol kazançlı olmasını diliyorum.