Pera Palace Hotel Jumeirah’tan 2. İstanbul Kara Hafta

Dünyanın en lüks tarihi otellerinden Pera Palace Hotel Jumeirah, 1933 yılında İstanbul’a gelip Pera Palace Hotel Jumeirah’da konaklayan ve konusu Türkiye’de geçen 2 kitap yazan ünlü Belçikalı yazar Georges Simenon anısına 2. Kara Hafta İstanbul Festivali’ni düzenledi.

Geçtiğimiz yıl Agatha Christie’nin 125. yaş günü çerçevesinde gerçekleştirilen festival, önümüzdeki yıllarda yine Pera Palace Hotel Jumeirah ve İstanbul’da konaklayan ünlü yazarların ismiyle yaşatılmaya devam edilecek.

_mg_4160-copy

Köklü geçmişi kadar, kültür ve sanat hayatına katkılarıyla da ön plana çıkan Pera Palace Hotel Jumeirah’da 1-3 Aralık 2016 tarihlerinde düzenlediği festivalde; Dünyaca ünlü Britanyalı yazar Philip Kerr, Tibor Fischer, Sam Wilson, David Walton gibi polisiye alanında uluslararası üne sahip yazarların yanı sıra; Sevin Okyay, Elçin Poyrazlar, Suphi Varım gibi önemli Türk yazarları ve Türkiye’nin ilk polisiye dergisi 221B de katılım gösterdi.

_mg_4173-copy
Pınar Kartal Timer

Etkinlik esnasında Pera Palace Hotel Jumeirah Genel Müdürü Pınar Kartal Timer’le kısa bir konuşma şansı yakaladık ve kendisinden düzenlemiş oldukları bu farklı kültür sanat etkinliği ile alakalı görüş aldık, Timer: “Öncelikle, ülkemizin ve dünyanın güzel şeylere ihtiyacı olduğu söylemek istiyorum. Pera Palas olarak, açıldığı günden bugüne 125 yıldan beri kültüre ve sanata destekleri olmuş bir kurum. Biz de tekrar açıldığımız 2010 yılından beri sürekli olarak kültür ve sanat ile alakalı aktiviteler yapıyoruz ki insanların hem güzel şeylerle kafaları dolsun, hem daha güzel şeyler yapmak için bir amaçları olsun. Kara Hafta Festivali geçen sene Agatha Christie’nin 125. yaş günü etkinlikleriyle ilgili olarak ortaya çıktı. Farklı bir şey yapmak istedik, hiç yapılmamış bir şeyi denemek istedik, böylece de ortaya Kara Hafta Festivali çıktı. Bu sene yine Pera Palas’ın tarihinden yola çıkarak programı düzenledik ve Georges Simenon 1933 yılında İstanbul’da Pera Palas’ta konaklamış konusu İstanbul’da geçen 2 kitap yazmış. Bu sene Kara Hafta Festivalini Georges Simenon ‘a ithaf ettik. Geçen yıl 6 olan panel sayımız bu sene 9 panel olarak genişledi ve artı olarak bir de tiyatro oyunuz oldu “Aşk Köpekliktir” Ahmet Ümit’in bir oyunu. Tüm etkinliklerimiz ücretsiz, tamamen insanları günlük hayattan kopartıp edebiyatla hoş vakit geçirmelerini sağlamayı amaç edindik.” dedi.

 

[vtftable st=”bc:bbbbbb;bt:1;”]
{f1}Etkinlik Mekanı;;; Pera Palace Hotel Jumeirah;nn;
{f1}Etkinlik Sahibi;;; Pera Palace Hotel Jumeirah;nn;
{f1}Teknik Destek Organizasyon;;; Bitek;nn;
{f1}Ana Sponsor;;;Denizbank;nn;
[/vtftable]