P&G Olimpiyatlar Sergisi için İstanbul’da!

Türkiye’nin ilk Olimpiyat Sergisi, Olimpiyat Oyunları’nın global sponsoru P&G ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) iş birliğiyle İstanbul’da açıldı. Akasya Acıbadem AVM’nin Kuzey Giriş alanında kapılarını açan ve ücretsiz olarak gezilebilen P&G Olimpiyatlar Sergisi, geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz efsane boksör Muhammed Ali’nin imzalı boks eldivenlerine ev sahipliği yapıyor. P&G Olimpiyatlar Sergisi, 31 Ağustos’a kadar açık kalacak.

Olimpiyat Oyunları’nın 2010 yılından bu yana global sponsoru olan P&G, “Teşekkürler Anne” kampanyası kapsamında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) desteği ile P&G Olimpiyatlar Sergisi projesini hayata geçirdi. Türkiye’nin farklı illerini ziyaret ederek Rio 2016 öncesinde Olimpiyat heyecanını yaşatan P&G Olimpiyatlar Sergisi, efsane boksör Muhammed Ali’nin Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin merkezi Lozan’dan özel olarak getirilen boks eldivenin yanında Olimpiyatlar tarihine damgasını vuran birçok özel parçayı içeriyor.

P&G Olimpiyatlar Sergisi’nde sporseverler ile buluşan Muhammed Ali’nin boks eldiveni, üzerinde taşıdığı Muhammed Ali ve Joe Frazier imzası ile ziyaretçileri, iki ezeli rakip arasında 8 Mart 1971’de oynanan unutulmaz boks maçına götürecek. Dünya Şampiyonu ezeli rakipleri karşı karşıya getiren maç, yüzyılın boks maçı olarak biliniyor.

P&G Olimpiyatlar Sergisi’nin bir diğer özel parçası ise Michael Jordan’ın Barselona 1992 Olimpiyat Oyunları’nda giydiği ve sonrasında imzaladığı ayakkabısı. ABD Basketbol Milli Takımı, Barselona Olimpiyatları’nda “Rüya Takım” yakıştırmasını kazandı ve Michael Jordan, “basketbolun majestesi” lakabı ile ünlenmeye başladı.

P&G Türkiye ve Kafkasya Markalar Direktörü Onur Yaprak, sergiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“P&G olarak Olimpiyat Oyunları sponsorluğumuz kapsamında yürüttüğümüz Teşekkürler Anne kampanyasını yaygınlaştırmak ve Olimpiyat ruhunu herkese yaşatmak için P&G Olimpiyatlar Sergisi açtık. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi desteğiyle hayata geçirdiğimiz P&G Olimpiyatlar Sergisi önce Anadolu’yu gezdi. Çocukların ve gençlerin sporu ve spor tarihini daha yakından tanımalarına katkı sağlamak için açılan P&G Olimpiyatlar Sergisi, 10 Haziran’da İstanbul Akasya Acıbadem’de kapılarını açtı. “Çocuğuna spor yaptıran her anne, bir Olimpik annedir” felsefesi ile hareket eden P&G, Olimpiyatlar Sergisi’ni ziyaret edecek anne ve çocukların spor dolu eğlenceli dakikalar geçirebilmesi için özel alanlar da hazırladı. Mesela Naim Süleymanoğlu’nun 1988 yılında Seul’da kırdığı Olimpiyat rekorunun deneyimlenebileceği bir alan var. Basketbol alanında ziyaretçiler attıkları şutları ağır çekimde izleyebiliyor. P&G Olimpiyatlar Sergisi, 5-21 Ağustos tarihleri arasında Brezilya’da düzenlenecek Rio 2016 Olimpiyat Oyunları heyecanını Türkiye’de yaşatmak için 31 Ağustos’a kadar açık kalacak.”

Kazandığı 6 Olimpiyat madalyası ile Türk güreş tarihinin simge ismi haline gelmiş olan Yaşar Doğu, Olimpiyatlarda giydiği mayo ve madalyası ile P&G Olimpiyatlar Sergisi’nde yer alıyor. TMOK arşivinden başka özel parçaları da içeren sergi alanında, ayrıca Naim Süleymanoğlu’nun 1988 yılında Seul’da kırdığı dünya halter rekorunu deneyimlemek mümkün. P&G Olimpiyatlar Sergisi, ABD’li yüzücü Mark Spitz’in madalyası ve 1931 Olimpiyat meşalesi gibi Olimpiyat Oyunları tarihinde çok özel yere sahip birçok özel parçayı içeriyor.