Satrançta 2018 Türkiye Kupası Sahibini Buldu

Türkiye Satranç Federasyonu(TSF) tarafından Antalya’da düzenlenen 2018 Türkiye Kupası’nda, 11 tur süren zorlu mücadelenin ardından FM (FIDE Ustası) Fethi Apaydın şampiyon oldu.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü satranç takımının ikinci kaptanı da olan Fethi Apaydın iki aydır yoğun bir şekilde kupaya hazırlandığını söyleyerek, “Uzun yıllardır sürdürdüğüm antrenörlük kariyerimin ve aktif sporculuğa verdiğim 7 yıl aranın ardından şampiyonluk yaşamak muhteşem bir duygu.” dedi.

Kadın sporcular kategorisinde ise Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bölümü öğrencisi olan Handenur Şahin zirvede yer alırken, “Bir sonraki yıl hedefim genel kategoride ilk 15’e girmek. Kıran kırana geçen ve her yıl zorluk derecesi artan bu yarışta mücadele etmekten keyif alıyorum.” şeklinde konuştu.

 

“Satranç İnsani Değerlerimizi Güçlendiren Bir Spor Dalı”

TSF Başkanı Gülkız Tulay ise Türkiye Kupası’nda 7 yaşından 79 yaşına kadar 388 sporcunun kıyasıya mücadele ettiğini belirtirken, “Türkiye Şampiyonalarında kırdığımız rekorların yanı sıra sporcularımızın centilmenliği, engelli sporcularımızın katılımı ve başarısı da bizi memnun etti. Satranç sporu engel tanımıyor ve sporcularımızın centilmenliği ile birlikte örnek davranışları Türkiye’nin gelecek nesilleri için umutlarımızı arttırıyor. Satranç sporunda yaşadığımız güzelliklerin tüm ülkeye dalga dalga yayılmasını ve bu güzelliklerin çocuklarımıza örnek olmasını arzu ediyoruz. Türkiye Kupası’nda 8 gün boyunca 7 yaşındaki en küçük sporcumuz Hasan Emre Kış’tan 79 yaşındaki en büyük sporcumuz Kadir Duran’a kadar herkes büyük bir centilmenlikle yarıştı. Satranç, insani değerlerimizi güçlendiren özel bir spor dalı.” ifadelerini kullandı.

 

7 Yaşından 79 Yaşına Kadar 388 Sporcu

Türkiye Kupası’nda 7 yaşından 79 yaşına kadar Türkiye dört bir yanından katılan ustalar şampiyonluk mücadelesi verdiler. Antalya’nın Kemer ilçesinde düzenlenen Türkiye Kupası’na 78 ilden 388 sporcu katıldı. Toplam 40 bin TL para ödülünün dağıtıldığı Türkiye Kupası’nı FM Fethi Apaydın kazanırken, IM (Uluslararası Usta) Ufuk Sezen Arat ikinci, GM (Büyükusta) Kıvanç Haznedaroğlu ise üçüncü oldu. Kadın sporcular kategorisinde lider Handenur Şahin olurken, 2’nci Buse Naz Koçyiğit ve 3’üncü İpek Aslı Yassıbağ oldu. 50 yaş üstü sporcular kategorisinde birinci IM Turhan Yılmaz, ikinci Turhan Korkmaz ve 3’üncü Selami Gözübüyükoğlu oldu.

 

En Başarılı İl İzmir

Türkiye Kupası’nda iller sıralamasında liderliği ise 78 il arasından İzmir göğüsledi. İzmir’i Antalya ve Mersin takip etti. Türkiye Kupası final sıralamasının ilk altısında yer alan FM Fethi Apaydın, IM Ufuk Sezen Arat, GM Kıvanç Haznedaroğlu, IM Mert Yılmazyerli, IM Ege Köksal ve FM Diyap Büyükaşık 2018 Türkiye Şampiyonası’nda yarışma hakkı da elde ettiler. Türkiye Kupasında derece sıralamasına göre ilk 20’ye giren sporculara ve kategori ödülü kazanan sporculara da para ödülü dağıtıldı.