Sigorta Sektörünün Yükselen Markası: AXA

AXA Sigorta Pazarlamadan Sorumlu Müdür Yardımcısı Erhan Toprak ile sigorta sektörü ve pazarlama kavramı üzerine konuştuk. 

Merhaba Erhan Bey, kendinizden bahseder misiniz?
1999 yılı Büyükşehir Hüseyin Yıldız Anadolu Lisesi, 2004 Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. 2005 yılından beri AXA SİGORTA’ta pazarlama biriminde görev alıyorum. AXA SİGORTA’daki kariyerimden önce 5 yıllık bir turizm sektörü geçmişim oldu. Turizm acentesinde, o zamanlar MICE kavramının yeni yeni oturduğu dönemde kongre toplantı organizasyonlarında bulundum. Yoğun bir dönemdi. Bu süreçte turizm acentesi, müşteri, otel bacaklarını yakinen tanıma fırsatım oldu. Edindiğim tecrübeyle mevcut işimde de aynı sorumlulukta devam etmekteyim.

Axa Sigorta´nın kurumsal yapısını  vizyon ve hedefleriniz ışığında anlatır mısınız?
AXA SİGORTA, Türkiye’nin 5 yıldır Türkiye’nin en beğenilen sigorta şirketi unvanına sahip, 6 yıldır da sektörün en çok prim üreten firması konumundadır. 700’e yakın çalışanı, güçlü dağıtım kanalları ve müşteri odaklı yaklaşımıyla sektöründe başarılı ve öncü konumdadır.

Sigorta şirketleri nasıl bir pazarlama yöntemiyle daha başarılı sonuçlar alabilir sizce?
Ülkemizdeki sigorta bilinci maalesef diğer gelişmiş ülkelere göre geri plandadır. Burada tüketicinin aldığı ürünü bilmemesi, hangi şirketle hangi koşullarda çalıştığı detayına sahip olmaması, eksiklik olarak gözüken bir gelişim alanıdır. Dağıtım kanallarında acentelerin hakim olduğu sigorta sektörümüzde önümüzdeki yıllarda dijital sigortacılığın da söz sahibi olacağı düşüncesindeyim. AXA SİGORTA olarak bizler satış pazarlama stratejilerimizi acenteler yani dağıtım kanalları üzerinden yürütmekteyiz.

Kurum olarak bünyenizde ne tarz etkinlikler yapıyorsunuz? Yıllık değerlendirme toplantıları, özel davetler gibi etkinliklerinizde profesyonel bir etkinlik yönetim firmasıyla mı çalışıyorsunuz?
AXA SİGORTA olarak sene içerisine irili ufaklı 15 civarı organizasyona imza atmaktayız. Bunlardan en büyüğü geleneksel olarak her yıl düzenlediğimiz ve bu yıl da 12.sini gerçekleştirdiğimiz Acenteler toplantımızdır. Sene içerisinde çeşitli kampanyalar sonucunda da ayrı zamanlarda acentelerimizle yurtdışı ve yurtiçi gezilerimiz olmaktadır.
Yine acentelerimize yönelik sıralı bölge toplantılarımız ve belirli dönemlerde olmak üzere kokteyllerle etkinlik süreçlerimizi tamamlamaktayız. Bu organizasyonlarımızda çoğunlukla turizm etkinlik partnerlerimizle çalışmaktayız. Bazı ufak çaplı toplantılarımızı direk biz de düzenleyebiliyoruz.

2014 yılı sigortacılık sektörü açısından nasıl geçti size göre?
2014 yılı geçmiş yıllarda olduğu gibi rekabetçi geçti diyebilirim. Ekonomik nedenlerle dalgalanmaların çok yaşandığı ve önümüzdeki süreçte de bu tarz etkilenmelerin olacağı düşüncesindeyim.

Geleceğe yönelik ne gibi projeleriniz var firma olarak?
Etkinlik yönetimi adına, mevcutta yapmış olduğumuz başarılı organizasyonlarımıza devam ederek dağıtım kanalı motivasyonumuzu en üst düzeyde tutma amacındayız. Şirketimize en uygun etkinlik yönetimini, yenilikleri takip ederek, gelişen teknolojiye ayak uydurarak sürdürmek niyetindeyiz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Teşekkürler.