Sumaira Kamran Isaacs: ”Dünya Birlikleri Türkiye Pazarının Peşinde”

MCI Global (IMEA) Bölge Müdürü Sumaira Kamran Isaacs, mikrofonlarımıza MCI’ın çalışma prensibini anlattı.

MCI, 1987 yılından beri şirket ve birliklere hedef kitlelerine ulaşmaları konusunda destek veriyor. Bugüne kadar Avrupa, Amerika, Asya-Pasifik, Hindistan, Orta Doğu ve Afrika’da 30’dan fazla ülkede 60 ofisi vasıtasıyla 4 bin 500 projeye imza atmış bir kuruluş.

MCI’ın Hindistan-Orta Doğu-Africa bölgesinin yöneticisi olarak çalışan Pakistan asıllı Sumaira Kamran Isaacs, Turizm Medya Grubu Yönetici Ortağı Burak Sezer Sertçetin ve Ace of M.I.C.E. Fuar Direktörü Beyza Akşit’le yaptıkları toplantı öncesi eventturkiye.com ve M.I.C.E. Dergi adına kısa da olsa bir söyleşi yapma imkanı bulduk.

MCI’ın daha çok uluslararası dernek ve birliklerle çalıştığı belirten Isaacs, önceliklerinin bu oluşumların küreselleşme yolunda önemli adımlar atmaları olduğunu söylüyor. Bu konuda toplantılar düzenlemekle kalmayıp, strateji oluşturma ve bu stratejileri hayata geçirme noktasına kadar her aşamada görev aldıklarının altını çiziyor.

Birlikte çalıştıkları derneklerin üye kazanmaları konusunda da destek veren MCI, derneklere hizmet veren bir PCO, bir DMC ya da bir etkinlik planlamacısı kimliğine bürünebiliyor. IMEA Bölge Müdürü Isaacs, sponsor bulma ve anlaşma aşamalarında da derneklerin yanı başında olduklarını da irdeliyor.

“Derneklerle çalışmaya başladığımızda, onların ortakları, danışmanları olarak çok uzun dönemlerde iş ilişkilerini götürüyoruz. Stratejik ortakları oluyoruz. Onların öncelikleri bizim önceliğimiz oluyor. Konferanslardan, sponsorluk anlaşmalarına kadar yanlarındayız,” diyor Isaacs.

Yabancı dernek ve birliklerin Türkiye MICE pazarına nasıl baktıkları noktasındaki sorumuza, “Amerikan dernekleri de Avrupalı dernekler de diğer pazarlara girmek için çaba sarf ediyorlar. Biz, çalıştığımız kurumları girdikleri ülkede lokalize olmalarına da yardımcı oluyoruz. Yayınlarını yerel dillere çeviriyoruz mesela. Bütün bu dernekler için Türkiye çok ilgi çekici bir pazar. Büyüklüğünden olsun, nüfusunun kalabalık olmasından olsun… Tabii ki kültürel açıdan farklı bir yapıya sahip. Biz de burada devreye girip, Türk pazarını anlamalarına yardımcı oluyoruz. Hindistan pazarı, Afrika pazarına girdiklerine çok memnun oldular. İslam ülkeleri içinde olduğu, lokasyonunun statejik öneme sahip olmasından ötürü, Türkiye kritik derecede önemli bizim için,” şeklinde cevap veriyor.

“Türkiye pazarına girmek istiyorsanız, bu fuara katılmaz zorundasınız.”

Turizm Medya Grubu’nun düzenlediği ACE of M.I.C.E  fuarıyla ilgili olarak olumlu düşüncelerini ifade eden Sumaira Kamran Isaacs, ilk defa geçen sene İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan ACE of M.I.C.E. Fuarına katıldığını ve ilk tecrübe  olmasına rağmen eksiksiz bir çalışma olduğunu söylüyor. “ACE of M.I.C.E. Exhibition 2015’i programımın yoğunluğundan dolayı kaçırdım ama önümüzdeki sene mutlaka geleceğim. Ve emin olun, görüştüğüm tüm global sektör profesyonellerine, Türkiye pazarına girmek istiyorsanız, bu fuara katılmanız gerekiyor, şeklinde telkinde bulunuyorum,” diyor Isaacs.

ACE of M.I.C.E. Exhibition 2016, önümüzdeki yıl 16-18 Mart tarihlerinde İstanbul  Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’na aynı anda düzenlenecek.