Sürmeli İstanbul Zamana Ayak Uyduruyor

Sürmeli İstanbul Otelinin 10 yıllık genel müdürü olması yanında İstanbul Üniversitesinde kısmi dersler de veren Bayram Birnican ile otelcilik ve MICE sektörünün otelcilik ve turizm üzerine etkileri ağırlıklı bir söyleşi gerçekleştirdik.

Merhaba Bayram Bey, bize kendinizden ve iş hayatınızdan bahseder misiniz?
Çok uzun yıllardır turizm sektöründeyim. Uludağ Üniversitesi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik bölümü mezunuyum. O yıllarda üniversitelerimizde Turizm bölümüne çok kısıtlı oranda yer veriliyordu. Uludağ Üniversitesi’nin bu bölümü açmasıyla, turizmi çok sevdiğim için, Almanya’daki mühendislik eğitimimi yarıda bırakıp Türkiye’ye döndüm. 1983 yılında Türkiye’nin ilk Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik öğrencileri olarak bölümden mezun olduk. Hem öğrencilik yıllarımda, hem de mezun olduktan sonra bir süre Harbiye Divan Otel’de, dönemin çok değerli yöneticileriyle çalışma fırsatım oldu. Sonraki yıllarda Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun restorasyon projelerinde Çelik Gülersoy’la yaklaşık 5-6 senelik bir çalışmam oldu. 1995 yılı itibariyle Sürmeli Otelleri Grubu’nda görev yapmaya başladım. Sürmeli Otelleri Satış Pazarlama Direktörlüğü görevimden sonra 10 seneye yakın bir zamandır Sürmeli İstanbul Otel’in Genel Müdürlüğü’nü yapıyorum. İstanbul Üniversitesi’nde kısmi dersler vermek gibi, üniversitelerde bazı görevler verildiği dönemler de oluyor, eğitim kurumlarıyla yaptığım bu tür görevlere de vakit ayırmaktan keyif alıyorum.

Sürmeli İstanbul Otel hakkında bizi bilgilendirir misiniz? Oteliniz MICE sektörüne ne tür hizmetler sunuyor?
Sürmeli İstanbul Otel 30. yaşına yaklaşıyor. Otelimizin kurulduğu gün ile bugünün ihtiyaçları ve misafir talepleri büyük farklılıklar içeriyor. Bu yeni ihtiyaçlar dolayısıyla son 5 senedir mevcut otel yapısını, bugünün ihtiyaçlarını karşılayabilecek tarzda ciddi bir renovasyon sürecinden geçiriyoruz. Bu renovasyon programı, otelin lobisini, tüm dış cephesini, SPA’sını ve yeni kategori business odalarını kapsıyor. Özellikle iş dünyasına biraz daha özel alan yaratmak, kendilerini biraz daha farklı hissettirmek ve ihtiyaçlarını azami seviyede karşılayabilmek adına, odalarda yaptığımız değişikliklerin yanı sıra toplantı kapasitelerinde de artış sağladık. Toplantı kapasitesi anlamında ciddi bir eksiğimiz vardı. Bu eksiği tamamlamak adına, lobinin altında bulunan bir katı tamamen toplantı katı olarak yeni baştan kurguladık. Bu katımızda toplam 7 adet toplantı salonumuz var, bu salonların en küçüğü 15 kişilik, en büyüğünde ise 150 kişiye kadar farklı düzenler kurabiliyoruz. Birbiriyle kombine edebildiğimiz salonlar var. Bu salonlarımızı son derece modern toplantı ekipmanları ve iletişim imkanlarıyla donattık. Bu toplantı katımızda bir de business center’ımız var. Toplantı katındaki misafirlerimizin olası ihtiyaçlarını burada oluşturduğumuz bu merkezle karşılamaya çalışıyoruz. Bunun dışında 2 adet balo salonumuz var, biri 300, diğeri 400 kişi kapasiteli. Tüm bunların yanı sıra 3 toplantı salonumuz daha var, yani toplamda 13 farklı büyüklükte toplantı salonuyla iş dünyasının taleplerini azami seviyede karşılamaya çalışıyoruz.

Elbette sadece salon yapmak yeterli değil, biraz daha farklılaşabilmek adına toplantı katımızda toplantı asistanları istihdam ediyoruz. Tüm toplantı süresince, o toplantı salonunda misafirlerimize her konuda yardımcı olan toplantı asistanlarımız, misafirlerimizin her türlü ihtiyaçları için hızlı ve pratik çözümler üretebiliyorlar. Bunun yanı sıra, bizi diğer otellerden ayıran önemli özelliklerden bir diğeri; bu salonlarla beraber verdiğimiz yiyecek içecek hizmetleri ve mutfağımız. Mutfağımızda ve toplantı katında sunduğumuz yiyeceklerimizde daha özgün olmaya çalışıyoruz. Bize özgü yemekler yapan çok iyi bir mutfak kadromuz var, bu konuda oldukça güzel geri dönüşler alıyoruz.

Tecrübeleriniz ışığında ülkemizdeki MICE sektörünün gelişimini nasıl görüyorsunuz? Sektörün gelişmesi için sizce neler yapılmalı?
İstanbul son yıllarda MICE sektöründe ciddi bir ivme kazandı, sektör oldukça güzel yerlere geliyor. Bu tabii ki birçok faktörün bir araya gelmesiyle oluşan bir sonuç. Sadece, belli işletmelerin bu konudaki kapasitesini veya hizmet seviyesini artırmasıyla bu mümkün değil. Gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında bu konuyla ilgili profesyonel platformda son dönemde yapılan çalışmalar çok güzel sonuçlar verdi. Bunun yanı sıra İstanbul’un kazandığı ivme de bu noktada çok önemli. İstanbul, uluslararası kongreler ve özellikle birçok incentive operasyonda çok önemli oranda tercih ediliyor. Bunlar, sektörün önde gelen isimlerinin, Türkiye Otelciler Birliği’nin ve ICVB’nin  çalışmalarının; ACE of M.I.C.E. ile İstanbul’un uluslararası arenada gündeme gelmiş olmasının sonuçları elbette. Hem otel kapasitelerinin yeterliliği, hem teknik olarak buna hazır olmamız, gerek servisler, gerekse PCO’lar ve diğer tamamlayıcıların daha kaliteli hizmet verebiliyor olması, karar vericileri olumlu anlamda etkiliyor.

Dünyada pastadan ciddi oranda pay alan şehirler var. Bizim de bu oranı artırmak için iletişimi artırmamız, kapasitemizi ve ürünlerimizi bu arenada daha çok göstermemiz gerekiyor.

ACE of M.I.C.E. Exhibition ve Ödülleri’nin sektöre katkısıyla ilgili neler söylemek istersiniz?
Otelciler olarak son derece gururla bahsedebileceğimiz bir organizasyon olan ACE of M.I.C.E.’ı çok başarılı buluyorum, büyük bir açığı kapatıyor. MICE sektörünün kapasitesini gözler önüne seren bu platform ulusal ve uluslararası profesyonelleri de birleştiriyor. Her geçen yıl birtakım etkili düzenlemeler ve iyileştirmeler yapıldığını gözlemliyoruz ve beğeniyoruz. Fuar alanında özellikle bu sene katılımcılar için yapılan düzenlemeler çok başarılıydı, randevulu görüşmeler çok verimli geçti.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
İstanbul’da özellikle bu sene turist profili anlamında ciddi bir değişiklik oldu ve bu durum sektör profesyonelleri olarak bizleri kaygılandırıyor. Özellikle yıllardır beslendiğimiz Avrupa pazarının düşüşe geçmiş olması ve turist sayılarının azalmış olması bizleri tedirgin ediyor ve devam eden süreçte yeni pazarlar aramamız ihtiyacını gündeme getiriyor. Yeni pazarlar oluşturulması konusunda sektör birliklerinin ve profesyonellerinin bir araya gelip daha etkili tanıtımlar hazırlanması yönünde çalışması gerekiyor.