Taşımacılığın Tecrübeli İsmi: Akyüz Nakliyat

Taşımacılık sektöründe 56 yılı geride bırakan ve MICE taşımacılığındaki kalitesiyle kendini kanıtlayan Akyüz Nakliyat´ın Lojistik Sorumlusu Esat Akyüz´le iş hayatına dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Merhaba Esat Bey, sizi tanıyabilir miyiz?
1984 yılında İstanbul’da doğdum.  İstanbul Ticaret Üniversitesi Lojistik bölümü mezunuyum. Ticaretle uğraşan bir aileden geldiğim için çalışma hayatına erken başladım. “Akyüz Nakliyat’la birlikte ben de büyüdüm.” diyebilirim kısaca. Kendimi geliştirmek adına Divan Oteli ve Doğan Holding şirketlerinde de çalışma fırsatı buldum. Şu an birçok firmanın lojistik anlamında çözüm ortağıyım. Evliyim ve bir kızım var.

Akyüz Nakliyat hakkında bizi bilgilendirir misiniz, firmanız ne zaman kuruldu, bugünkü noktaya nasıl geldi? 
Şirketimiz 1959 yılında Akyüz Kardeşler Kolektif Şirketi olarak Remzi Akyüz tarafından Taksim’de kuruldu. Şirketimiz ilk olarak parça eşya, yazlık, sinema dekorları taşıdı. Telefonla nakliyecilik sistemini ilk kullanan firmayız. 1993 yılına gelindiğinde, ünvanımızı Akyüz Tur Nakliyat Ltd. Şti. olarak değiştirdik ve sayısız kurumsal firmanın çözüm ortağı olduk. Günümüzde ise ağabeylerim Bülent Akyüz ve Ahmet Ali Akyüz ile birlikte teknolojiye ve yeniliklere açık olarak daha kaliteli hizmeti verebilmenin yarışındayız.  Akyüz Tur Nakliyat, büyük taşıma filosu ve yarım asırlık tartışmasız tecrübesiyle sektörde büyük mesafeler kat etti ve bugün sektörün lider çözüm ortaklığını yürütüyor.

Ne tür faaliyetlerde bulunuyorsunuz?
Sunduğumuz hizmetler turizm taşımacılığı, kongre ve organizasyon taşımacılığı, fuar stantları taşımacılığı, sahne ve dekor taşımacılığı, ses ve ışık sistemleri taşımacılığı, dağıtım ve promosyon, ofis taşımacılığı ve depolama hizmetleri. Kısaca müşterilerimizin taşıma ile ilgili tüm sorunlarını taşıyoruz.

Kongre ve turizm taşımacılığının önemi hakkında bilgi verir misiniz?
Öncelikle zaman çok önemli. Akyüz Nakliyat; bünyesinde bulunan eğitimli, tecrübeli ve uzman kadrosu ile güvenle hizmet veriyor. Amacımız, bu konuda en kaliteli hizmeti en kısa sürede sunabilmek. Müşterinin belirlediği gün ve saatte, belirlediği adreslerden, belirlediği malzemeler zimmetlenerek alınır ve kongre alanında turizm acentesi ile temasa geçilerek organizasyonun gerektirdiği şartlarda, müşterimizi temsil ettiğimizin farkındalığı ile planlanan şekilde kurulum ve malzemelerinizin taşınma işlemi gerçekleştirilir. Kurulum bittiğinde müşteriden onay alınarak ve gelişmeler rapor edilerek turizm acentesine ya da sorumlu görevliye imza karşılığı teslim edilir. Aynı şekilde organizasyon bitiminde yine müşteriden onay alınarak, bize bildirilen saat ve günde toplama işlemi başlar ve kurulumdan önceki şekline getirilen kalan malzemeler belirlenen adrese zimmet karşılığı teslim edilir. Akyüz Nakliyat; şehir içi ve şehir dışı tüm fuar ve kongre organizasyonlarında eğitimli, tecrübeli ve uzman kadrosu ile müşterisinin yanında yer alarak, iş motivasyonunda ortak olma bilinci ile hizmeti hedefler.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Kuralların olmadığı ve rekabetin çok sert olduğu bir piyasada yaşıyoruz. Bugün çözüm ortağı olduğumuz birçok firma ile müşteri memnuniyetini her zaman ön plana çıkardık. Sektörde birçok bilinçsiz firma olduğu için çeşitli mağduriyetler yaşanıyor, özellikle araçların varış noktalarına geç gitmesi, yasak yakıt alımından doğan araç arızaları, taşınan malzemelerin hasar görmesi ve bilinçsiz personel başlıca sorunlardan. Bazı firmaların, bütçeleri düşük olduğu için bu tip firmalara tek seferliğine iş vermesi, kendileri açısından telafi edilemez mağduriyetler doğurmakla beraber, taşımacılık sektörünü de derinden etkiliyor.

Sektöründe öncü olma niteliğini sürekli koruyan firmamız, tüm taşımacılık alanlarında örnek bir performans sergiliyor. İşin risklerini minimuma indirerek güvenliği ön planda tutan firmamızın hedefleri içinde “21. yüzyılda Türkiye’nin en iyi taşıma hizmeti veren firması olmak” yer alıyor.

Firmamız her üç ayda bir bakım ve trafik kontrolü yapılan araç filosu ve  deneyimli personeliyle bugüne kadar 5 milyon kilometre yol kat etti. Taşımacılık için kullandığımız araçların önemli bir bölümünde araç takip (GPRS) sistemi, kapalı kasa asansör (lift) bulunmaktadır ve özel otoparkımızda yer alıyor.Küçük, orta ve büyük araçlardan oluşan yeni bir araç filomuz var. Araçlarımızın tümü, kazalarda oluşacak hasarlara karşı sigortalı. Şoförlerimiz alanlarının uzmanı profesyonellerden oluşuyor,  tamamının SSK ve ferdi kaza sigortaları bulunuyor.