TETKİD Değerler Komitesi Toplantısı Gerçekleştirildi

TETKİD (Türkiye Etkinlik, Toplantı ve Kongre Sektörü Yöneticileri Derneği) Değerler Komitesi Toplantısı, 6 Kasım tarihinde Avantgarde Hotel Levent’te gerçekleştirildi.

Etkinlik, toplantı ve kongre sektörünü bir çatı altında toplayan TETKİD, sektörün etik kriterlerini belirleme misyonunu da üstlenirken, bu misyon çerçevesinde gerçekleştirilen Değerler Komitesi Toplantısı’yla çalışmalarına devam etti.

Toplantının açılış konuşmasında, TETKİD’in ana hedefinin Türkiye MICE sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirerek tam kapsamlı bir birlik olmak ve sektörün yasasının çıkartılmasının sağlanması olduğunun altını çizen Dernek Başkanı Volkan Ataman, “MICE sektörünün tanımının, standartlarının ve hizmet satın alma kriterlerinin sektör paydaşlarıyla beraber belirlenmesi çok önemli. Paydaşlar arasındaki ilişkilerin sağlıklı devam etmesi ve sektördeki rekabetin etik kurallar çerçevesinde sürdürülmesinin sağlanması da bizim için çok kritik. Bizler, TETKİD olarak meslek standartlarının yükseltilmesine liderlik etmek amacındayız.” dedi. Uluslararası kongre ve etkinliklerin Türkiye’ye gelmesini sağlamanın da derneğin ana hedefleri arasında olduğunu belirten Ataman, “Mesleğe yeni katılacak iş gücüne, gerek marka tarafında gerekse etkinlik firmaları ve tedarikçileri bazında eğitim sunmayı hedefliyoruz. Üyelerimizi mesleki, sosyal, ekonomik ve yasal konulardaki güncel gelişmelerden haberdar etmek; düzenleyeceğimiz seminer ve oturumlar ile dünyadaki yeniliklerin, trendlerin ve etkinlik teknolojilerinin takibini sağlamak da oldukça önemli.” ifadelerini kullandı.

Değerler Komitesi Başkanı Yusuf Kemal Kunter, komitenin sektörün temel yapısını oluşturacağına dikkat çekerken, “Maddi ve manevi olarak, değerleri ikiye ayırıyoruz. Telif hakları, satın alma kriterleri, insan kaynakları gibi noktalar maddi değerler olarak karşımıza çıkıyor. Manevi değerler dediğimizde de en önemli nokta olarak karşımıza etik kriterler çıkıyor. Biz dernek olarak etik kriterleri oluşturacağız. Bu sektörü yukarılara taşımak için yola çıkmış, hedefleri yüksek bir dernek olarak karşınızdayız.” ifadelerini kullandı.

TETKİD Yönetim Kurulu ve Eğitim Komitesi Üyesi Gökçe Dayı, sektörde eğitim kriterlerinin belirlenerek yapılan işlerin kalitesinin arttırılmasının sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Dayı, “Biz sektörde bir eğitim açığının olduğunu düşünüyoruz. Sizler da bunun farkındasınızdır. Bu noktada yapılan işler kalite sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor. Böyle bir durumda eğitim kriterlerinin belirlenmesi çok kritik. Sektörü, eğitim çalışmalarıyla yükseltebilmenin çalışmalarını yapacağız.” dedi.

Yeşil Etkinlikler Komitesi Başkanı Tülay Özüyılmaz ise yeşil etkinliklerin Türkiye için çok yeni bir konu olduğunu belirtti. Özüyılmaz, “Daha yolun çok başındayız. Yurtdışında yapılan çalışmaları da takip ederek, buradaki standartları oluşturmamız gerekiyor. Öncelikle yeşil etkinlik nedir? Başlangıçta birtakım tanımlamaları yapmalıyız ki işin arkası gelebilsin. Biz çalışmalara başladık ve tabi ki desteğe de ihtiyacımız var. Kamuoyu desteği bu noktada çok önemli, hepimiz elimizi taşın altına sokmalıyız. Dediğim gibi daha yolun çok başındayız ve biraz daha çalışmamız gerekiyor. Sonrasında bu konuyla ilgili hep birlikte çok güzel şeyler başaracağız.” dedi.

TETKİD Denetim Kurulu Başkanı Emre Larlar da sektör için birlik olmanın önemine dikkat çekerken, “Birlik yoksa, her zaman giderleriniz artacak, sektörün kalitesi düşecek. Bugün birlik olursak daha çok iş yaparız, daha az harcarız. Hem sektör adına hem de ülke adına gün birlik olma günüdür. Umarım bunu başaracağız. Rekabet tabi ki kaliteyi de beraberinde getirir. Ancak bu rekabet, birlik olmamıza engel olmayacak boyutlarda olacaktır. Bunun için umuyorum hep beraber güzel bir yolculuğa adım atıyor olacağız.” şeklinde konuştu.

TETKİD Değerler Komitesi Toplantısı, katılımcıların soruları ve fikir alışverişleri ile devam ederken, sektörün iyileştirilmesine ve geliştirilmesine yönelik beyin fırtınası yapıldı. Öte yandan katılımcılar, sektör içinde yaşadıkları, karşılaştıkları problemleri yönetim kurulu ile paylaşırken, yönetim kurulu üyeleri de çözüm önerilerini ve problemlere ilişkin çözüm planlamalarını paylaştılar.

Etur Genel Genel Müdürü Ulukan Ulun, TETKİD kanayan bir yaraya parmak basıyor derken, “Otelcilerin de bu oluşuma dahil olmaları gerekiyor. Günün sonunda onlarla da aynı gemideyiz. Etik kriterler dediğimiz zaman, sektör içindeki her departmana iş düşüyor. MICE sektörü olarak ya TETKİD’in etrafında, altında kenetleniriz ve ayağa kalkarız ya da duvara toslarız.” ifadelerini kullandı.

ETS MICE firmasında direktör olarak görev alan Emre Önol da bu tip toplantıların daha sık ve daha yüksek katılımlarla muhakkak tekrarlanması gerektiğini belirtirken, TETKİD’in sektör için önemli bir fırsat olduğunu ve bu oluşumla beraber ciddi çalışmaların gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Bluechip Genel Müdürü Elmas Özler ise çok yoğun olan çalışma saatleri ile ilgili anekdotlar sunarken, eğitim komitesinin hizmet sağlayıcılarının yanı sıra, hizmet satın alan kurumlara da eğitimler verilmesi konusunda çalışmalar yapması gerektiğini belirtti. Sektörde genel standartların muhakkak oluşturulması gerektiğinin de altını çizen Özler, Yeşil Etkinlikler Komitesi’ne de o alandaki fikirlerini bir çalışma yaparak ileteceğini belirtti.