TEV’in 50. Yılında TEVİTÖL Kültür ve Sanat Merkezi Açıldı…

Başarılı ve maddi imkanı kısıtlı gençlere eğitim desteği veren Türk Eğitim Vakfı (TEV) eğitime destek yolculuğundaki 50. yılında kültür ve sanata yeni bir yatırım yaptı. Üstün ve özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’nde (TEVİTÖL) TEV Nevin-Mehmet Bilginer Kültür ve Sanat Merkezi açılışı yapıldı.

Vizyoner iş insanı merhum Vehbi Koç önderliğinde 205 hayırsever tarafından başarılı ve maddi olanakları kısıtlı gençleri desteklemek amacıyla 1967’de kurulan Türk Eğitim Vakfı 50. kuruluş yıldönümünde, üstün ve özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü TEVİTÖL’de yeni kültür ve sanat merkezi projesini hayata geçirdi.

Merhum Nevin-Mehmet Bilginer adına yapımı gerçekleştirilen TEV Nevin-Mehmet Bilginer Kültür ve Sanat Merkezi, TEVİTÖL’ün Gebze’deki kampüsünde TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili-TEVİTÖL Kurucu Temsilcisi Adnan A. İğnebekçili’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törenle açıldı. Törene Nevin Bilginer’in kardeşi ve kendisi de TEV bağışçısı olan Ergun Melin ve eşi, geçmiş dönemlerde TEVİTÖL genel müdürlüğü yapmış Binnaz Melin de katıldı. Törende uluslararası üne sahip piyano sanatçıları Güher&Süher Pekinel önderliğinde TEVİTÖL öğrencileri mini bir konser verdi.

5 bin metrekare kapalı alana sahip bulunan merkezde 300 m2 alanda fuaye, 500 kişi kapasiteli oditoryum, 9 adet müzik etüt odası, 1 adet solfej odası ve 2 adet yönetici odası bulunuyor. TEV bağışçısı piyanist sanatçı Ferdi Özbeğen’in beyaz piyanosu da yeni açılan merkezde yer alıyor.