TRT Televizyon Yayıncılığının 50. Yılını Kutladı

TRT’nin televizyon yayıncılığının 50. Yıl etkinliği, ‘Seninle 50 Yıl’ sloganıyla gerçekleşti. Vaye İletişim organizasyonuyla, 31 Ocak Çarşamba akşamı Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen geceye; sanat, siyaset, spor dünyası başta olmak üzere 2 binin üzerinde davetli katıldı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’in yanı sıra sanat, siyaset ve spor dünyasından çok sayıda konuğun katıldığı gecenin açılış anonsu, 50 yıl önce TRT’nin ilk anonsunu gerçekleştiren Nuran Devres tarafından yapıldı.

1968 yılından günümüze dek TRT ekranlarında yayınlanan içeriklerden yola çıkarak hazırlanan ve önümüzdeki 1 yıl boyunca izleyici ile buluşacak olan ‘Seninle 50 Yıl’ konsepti Pelin Çift ve Zafer Kiraz’ın sunumu ile TRT1 ekranlarından canlı olarak yayınlandı.

Müzik, spor, belgesel, haber gibi çeşitli uyarlamalarla izleyici ve davetlilere 50 yıllık yayıncılık serüveninin aktarıldığı gecede, koro ve orkestralar konuklara unutulmaz anlar yaşattı. Sürpriz sahne performanslarının yer aldığı 50. yıl etkinliğinde kurulan Zaman Tüneli Çadırı’nda davetliler, Türkiye televizyon tarihinde yolculuk etti.

 

“1968 Yılında Türkiye Televizyonla Tanıştı”

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, 1968’den bu yana TRT’nin geldiği süreci ve kurumun hedeflerini paylaşırken, “Türkiye’de televizyon yayınlarının başlamasının üzerinden tam 50 yıl geçti. 50 yıl önce tam da bugün ve bu saatlerde; 1968 yılının 31 Ocak günü ve üstelik yine bir çarşamba akşamı saat 19:30’da gerçekleştirilen ilk deneme yayınıyla birlikte; Türkiye televizyonla tanıştı. TRT’nin Ankara Mithatpaşa Caddesi’nde bir binanın bodrum katındaki stüdyosunda gerçekleştirilen bu ilk yayınlar; haftada 3 gün, günde sadece 3’er saatle devam etti. 1969’da astronotların ilk aya basmasından 1979’da düzenlenen ilk 23 Nisan Çocuk Şenliğine, son 50 yıllık insanlık tarihinin Türkiye perspektifindeki hafızası TRT’de oluştu. TRT, Türkiye’nin son 50 yıllık hafızasının hem canlı şahidi, hem de kaydedicisidir. Ekranları başında 50 yılı beraber geçirdiğimiz kıymetli milletimize can-ı gönülden teşekkürlerimi arz ediyorum. Bizler birlikte bir aileyiz. TRT’mizin televizyon yayıncılığındaki 50. yıldönümünün hayırlı olmasını diliyor ve ‘Nice 50 yıllara TRT diyorum.” şeklinde konuştu.