Tükenmişlik Sendromunu Yenmek

Fazla çalışıyormuşsunuz gibi mi hissediyorsunuz? İşteki sorumluluklarınızın haddinden fazla olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yoğunluk, heyecanınızı kaybetmenize sebep olabilir. Tükenmişliğinizi yenmek mümkün…

Meryem Uzerli’yi bir süre gündemden düşürmeyen tükenmişlik sendromundan mı müzdaripsiniz? Merak etmeyin, en iyilerin başına bile gelebiliyor. New York Times’ta yayınlanan bir makaleye göre, bu sendormu 3 adımda yakanızdan düşürebilirsiniz:

1. Harekete geçin
Herhangi bir şeyi bitirin; bu, yapılacaklar listesinde sizi en az zorlayacak küçücük bir şey olsa bile. Araştırmalar, yapılacakları küçük dilimler ya da küçük hedefler haline getirip başarıyla tamamlamanın, dopamin seviyemizi yükselttiğini ve hatta bununla kalmayıp iş yerindeki etkileşimimizi ve mutluluğumuzu arttırdığını gösteriyor.

2. Ara verin
İş yerinde sonu gelmez bir döngünün içine girdiyseniz, bir günlük akıl sağlığı arası size iyi gelecektir. “Kolay mı öyle akıl sağlığı müsaadesi istemek?” diyorsanız, bir öğlen yemeğini dahi aklınızın huzurla buluşmasına ayırabilirsiniz. Uzmanlara göre, çok meşgul bir ajandanın içinde kısa bir süreliğine dahi fişi tam olarak çekmek tükenmişlik sendromunu bünyenizden uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

3. Derdinizi anlatın
Tükenmişlik sendromu farklı şekillerde karşınıza çıkabilir. Tükenmiş, fazla çalışmış ya da kendinizi her an patlamaya hazır hissedebilirsiniz. Hangi şekilde karşınıza çıkarsa çıksın, negatif hislerinizi dışarı çıkarmak çok önemlidir. Duygu halinizi çevrenizdekilerle paylaşmak bu süreçte size oldukça yardımcı olacaktır. The New York Times’a konuşan tükenmişlik sendromu araştırmacısı Christina Maslach’a göre, insan sağlığının iyiye dönmesi ve muazzam değişebilmesinin şartı, insanlarla iletişimde kalmak.