Türkiye Geleceğini Yeniden Tasarlıyor! Forum İstanbul 2017

‘Yarının Kurulması- Hedef 2023’ sloganıyla yola çıkan ve Cumhuriyet’in 100. Yılında Türkiye’nin sadece bulunduğu coğrafyada değil, dünyada önde gelen güçlü bir devlet olma vizyonuna katkı sunmayı hedefleyen Forum İstanbul, bu yılda birbirinden önemli konuşmacıları bir araya getirdi.

‘Türkiye Geleceğini Yeniden Tasarlıyor’ ana temasıyla, 4-5 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul Swissotel The Bosphorus’da 16.’sı düzenlenen Forum İstanbul’un açılış konuşmalarını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Forum İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi gerçekleştirdi.

Yavuz Canevi

Türkiye’nin en uzun soluklu vizyoner toplantılarından biri olarak bugüne kadar 710 farklı konuşmacıya ev sahipliği yapan Forum İstanbul’un açılış konuşmasını gerçekleştiren; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi: “Forum İstanbul’u gelişmesini, bundan sonraki süreçte bir analiz konferansı olarak devam etmesini çok arzuluyoruz. 2002 yılındaki ihracatımızda 35 milyar dolar şu an 143 milyar dolara ulaştık. Hedefimiz ise yıl sonunda 155 milyar dolara ulaşmak” dedi

Nihat Zeybekçi

Bu yıl 16.’sı düzenlenen Forum İstanbul’u 15 yıldır desteklediğinin altını çizen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Forum İstanbul Konferansı 16 yıl önce 2023 vizyonuna ışık tutmak için hazırlandı.” Mesajını verdi.

Mehmet Büyükekşi

Açılış konuşmaları ile başlayan Forum İstanbul alanında uzman isimlerin Türkiye ekonomisine ilişkin analiz yaptığı ve çözümler aradığı oturumlarla devam etti. İş dünyası liderlerinin konuşmacı olarak ağırlandığı oturumlarda Türkiye’nin geleceğine dair önemli mesajlar verildi.

Organizasyonun amacını ve içeriğini, formu düzenleyen Özgencil Yayıncılık Tanıtım Organizasyon firması Genel Müdürü Özlem Özgencil Orhon ile konuştuk;

Özlem Özgencil Orhon

Özgencil Yayıncılık Organizasyon A.Ş.

Genel Müdür Yardımcısı

“2001 yılında kurulmuş ve 2002 yılında faaliyetlerine geçmiş bir platform. 2001 yılında herkesin bugünü en fazla yarını planladığı bir dönemde ve herkesin eleştirdiği bir dönemde biz eleştirmeyi bir yana bırakıp, kendimize daha uzun soluklu bir vizyon yaratalım ve o vizyonda ilerleyelim dedik. Herkesi heyecanlandığı ortak nokta ne olabilir dedik ve cumhuriyetin 100. Yılını uygun görerek hedef 2023 misyonu ve vizyonu ile bu strateji ışığında yol aldık. Bu platform, içerisinde birçok önemli bürokrat, avukat, ekonomist, iş dünyası yöneticileri, akademisyenleri ve liderleri barındırıyor. Her sene ekonomi düzeyinde olmak üzere, her sene farklı konuları baz alarak, mesela enerji, tarım, savunma sanayi, gibi alanlarda 2 günlük bir seminer kongre yapıyoruz. Ve çıkan sonuçları kamuoyuna duyurarak, bir farkındalık yaratmaya çabalıyoruz. Bu yıl 16.’ sını düzenliyoruz, bu yılın ana teması; “Türkiye geleceğini yeniden tasarlıyor” oturumlarda değişen dünyadaki seçim dönemleri, Türkiye’de referandum süreci, ihracat politikaları gibi konuları, alanında uzman isimlere tartıştık ve analiz ettik.”

Forum İstanbul 2017 ödül töreni ile sona erdi!

Ulusal ve uluslararası düzeyde fikir önderi konumundaki prestijli isimleri 16 yıldır bir araya getiren Forum İstanbul 2017 ödül töreni ile sona erdi.

 ‘Yaşam Boyu  Başarı Ödülü’ Jak Kamhi ve  Sami Kohen’e verildi.

Jak Kamhi ve Sami Kohen

‘Ulusal onurumuzu uluslararası boyuta taşıma başarısı gösterenler ödülü; yurtdışında başarıyı yakalayan Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu, Dünya’nın en büyük 10 konteyner operatöründen biri ve limancılıkta en vizyoner 10 kişiden biri olan  Yıldırım Holding İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım ve Tohumbot adlı buluşuyla Dünya İkinciliği alan lise öğrencisi Alara Güler’e takdim edildi. Forum İstanbul 2017 kapsamında verilen ‘Eğitim Ödülü’ bu yıl eğitim, sağlık, kırsal ve kırsal kalkınma üzerinde yaptığı başarılı çalışmalarıyla Hüsnü Özyeğin’e verildi.

 

Abdullah Kavukcu
Türk Eximbank Genel Müdür Adnan Yıldırım
Temsa GM Dinçer Çelik

Künye

Düzenleyen: Özgencil Yayıncılık Organizasyon

Etkinlik Mekanı: Swis Hotel Bosphours

Stratejik Partnerler: Finans Dünyası, TİM

Yüzyıl Sponsorları: TOKİ, Emlak Konut, Garanti, Gülsan, Şekerbank, TEB

Akıllı Şehirler Sponsoru: HALKGYO

Resmi Ulaşım Sponsoru: Turkish Airlines

Kurulum, teknik, ses, Prodüksiyon: YZC Organizasyon

PR: Bersay İletişim

İçerik Planlama: Özgencil Yayıncılık Organizasyon