TYD: Bize Yakışmadı!

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği, geçtiğimiz ay İrlandalı bir turiste İstanbul Aksaray’da esnaf tarafından yapılan saldırı sonrası bir basın açıklaması yaptı. 

Dernek başkanı A. Murat Ersoy imzalı basın açıklamasını olduğu gibi yayınlıyoruz:
“Tatil amacıyla ülkemizi ziyaret eden İrlandalı turistin İstanbul Aksaray’da Türk misafirperverliğine yakışmayan bir şekilde 15 esnafın saldırısına maruz kalmasını dehşet verici buluyoruz ve kendisinden turizm sektörü adına özür diliyoruz.

Ülkemize gelen turistin üçte birini ağırlayan İstanbul’un yabancıların en çok uğradığı semtlerinden biri olan Aksaray’da yaşanan bu olayı unutmak veya geçiştirmek mümkün değildir.

Yaşanan saldırı sonrası mağdur turist ağır yaralanabilir, hatta bu saldırı ölümle dahi sonuçlanabilirdi. Esnaf yaptığı açıklamada turistin alkol talebinin yerine getirilmemesi sonucu sinirlendiğini ve bu olayların yaşandığını ifade etmiştir.

Bir turizm ülkesinde yaşadığımızı ve turizmin yoğun olduğu bu gibi bölgelerde turistlere hoşgörü ile yaklaşacak bilince sahip olmayan esnafın hizmet vermesini doğru bulmuyoruz.

Böyle bilinçsizce yapılan saldırı olaylarına kayıtsız kalınır ve tedbir alınmazsa turistlere yapılan bu gibi davranışlar artış gösterecek, turistler girdikleri mekânlarda getirilen hesaba dahi itiraz ettiklerinde ‘nasıl olsa kayda değer cezası yok’ denip benzer saldırı olaylarına maruz kalmalarının önü açılacaktır.

Bu saldırıyı yapanlar yargılanıp hak ettikleri cezaları aldıklarında ancak o zaman ülkemize gelen turistlerin sahipsiz olmadıklarını kanıtlamış olacağız. Bu olayın faillerinin tespit edilip en kısa zamanda, yargılanıp kamuoyunda afişe edilmeleri için İstanbul Valisini göreve davet ediyoruz.

Özellikle İrlanda ve İngiltere basınında gereksiz yere gündem olan bu olay, Türkiye genelinde güvenli ortamın olmadığı imajı yaratmaya çalışan rakip ülkelerin ekmeğine yağ sürmüştür.

Turizm Yatırımcıları Derneği olarak ülkemiz sınırları içerisinde tasvip etmediğimiz ve asla Türk misafirperverliğine uymayan böyle bir olayın bir daha yaşanmamasını temenni ederken TYD olarak, mağdur edilen turist ve eşine yaşanan bu talihsiz olayı unutturmak ve gerçek Türk Misafirperverliğini yaşatmak amacıyla istedikleri zaman bir hafta boyunca misafirimiz olarak İstanbul veya Antalya’da ağırlamaktan memnuniyet duyacağımızı belirtmek isteriz.

Saygılarımızla,
A.Murat ERSOY