#unboxfuture “Değişimin Kahramanları” Teması ile Gerçekleşti

Open, Cosmos ve Optdcom’un ortaklaşa düzenlediği “#unboxfuture” etkinliği, 11 Nisan 2018 tarihinde “Değişimin Kahramanları” teması ile Uniq İstanbul BKM Mutfak’ta gerçekleştirildi.

Geleceğin kahramanlarını yetiştirme misyonu ile düzenlenen etkinlikte, marka iletişiminde ön plana çıkacak gelecek öngörüleri ve bu gelecekte önem kazanacak marka hikâye anlatımı konuları ile ilgili sektörlerinde öncü konuk konuşmacılar ağırlandı. FutureBright ve Davranış Enstitüsü’nün kurucusu Akan Abdula’nın “Hakikat Ötesi Toplumda Tüketici Davranışları” konuşması, Netflix’in ilk Türk içeriğinin kaynağı “Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi” kitabının yazarı N. İpek Gökdel’in “Bir Kahramanın ve Hikâyenin Yolculuğu” ve Stage-co Kurucusu Patrick Bosteels’in “Kurumiçi Girişimcilik” konuşmaları günün öne çıkan konu başlıkları oldu.

Etkinliğin açılış konuşmasına iş hayatındaki değişimin sürekliliğini hatırlatarak başlayan Open ve Cosmos Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Ayın, değişimi kucaklayan kurum ve bireylerin başarısını sürekli hale getireceğini vurguladı. Open, Cosmos ve Optdcom ekiplerine seslenen Ayın; “Bugünün hepimizin geleceğinde büyük bir değişimin ilk adımı olacağından eminim. #unboxfuture ile ilk adımını attığımız bu geleceğin kahramanları sizler olacaksınız. Yönetici olarak bize düşen herkesin kendi kahramanlık hikayesini yaratabileceği imkanları sağlamak, sizden beklentimiz ise bu imkanları iyi değerlendirerek geleceğimizi birlikte şekillendirmek. Değişim sizinle devam edecek; bugünden itibaren sizlerin liderliğinde pazarlama iletişiminin geleceğini tanımlayacağımız bir sürece giriyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Hakikat Ötesi Bir Dünya

Toplantıda “Gerçeklik toplumundan veri toplumuna geçişte tüketici davranışlarını değiştirmek” odaklı sunumu ile dikkat çeken FutureBright ve Davranış Enstitüsü’nün kurucusu Akan Abdula, data ve yapay zekânın geleceğin kaçınılmazları olduğunu, tüketici nezdinde farklılık yaratmanın önemini vurgulayarak aktardı. Abdula’ya göre verinin içindeki metaforu ayırdığımızda gerçek iç görüyü bulabiliriz.

 

Bir Kahramanın ve Hikâyenin Yolculuğu

#unboxfuture’un bir diğer konuşmacısı da Netflix’in ilk Türk içeriğinin kaynağı “Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi” kitabının yazarı N. İpek Gökdel idi. Gökdel, “Bir Kahramanın ve Hikâyenin Yolculuğu” adlı konuşmasında hayatımızda var olan arketiplerden ve o arketiplerin hikayelerinden bahsetti. Göksel, “Herkes bir arketiptir ve herkesin bir yolculuğu vardır. Markaların da yolculuğu vardır. Önemli olan, bu yolculukta doğru hikayeleri bulabilmektir.” dedi.

 

Formatların Hikayeleştirmedeki Yeri

Online içerik trendleri ve dijital tüketici davranışlarının konuşulduğu Facebook Hızlı Tüketim & Perakende Dikey Lideri Kaan Camgöz, konuşmasında “Üretilen içerik ve bu içerikleri tüketme hızı arasındaki fark açılıyor. Tüketebileceğimizden çok daha fazla içerik üretiliyor. Bu nedenle içeriklerin kullanıcılara iletildiği formatlar daha da önem kazanıyor. Bu zamana kadar içerik kral diyorduk; artık format “King-Kong” diyoruz.” dedi.

 

Yeni Bir Çalışma Anlayışı: Kurumiçi Girişimcilik

Kurumiçi Girişimcilik’in yeni bir fikir olmadığını, bugünkü iş dünyasında ancak itibar görmeye başladığını belirten Stage-co Kurucusu Patrick Bosteels, kurumların yüzlerini inovasyona dönmesinin şart olduğunu ve bunu yapmanın düşük maliyetli yolunun da daha fazla şirket satın almak değil, çalışanlarının fikirlerini dinlemekten geçtiğini belirtti.

 

Native Reklamlar Önem Kazanacak

Ligatus Türkiye Genel Müdürü Emre Faks, güvenin dijital pazarlama ekosistemindeki en önemli değer haline geldiğini, bununla birlikte kullanıcı verisinin her geçen gün daha ‘dokunulmaz’ bir hal aldığını, ‘rahatsızlık veren’ reklam modellerinin hızla işlevselliğini yitirdiğini belirtti. Bu yeni dönemde native reklamların iş sonuçları açısından öneminin daha da artırdığını sözlerine ekleyen Faks, native reklamların markalara katabileceği önemli noktaları olarak işe yarayan teknoloji, insana saygılı data kullanımı, doğal reklam dili ve formatlarını vurguladı.

Etkinlikte ayrıca; Disney Reklam Satış ve Marka Ortaklıkları Kıdemli Müdürü İpek Cankat’ın “Dünya’nın en büyük stüdyosu Disney’in hikaye anlatımdaki ipuçlarını ve markaların bu hikayelere nasıl dahil edildiği”ni gösterdiği, Çukur ve İçerde gibi son dönemin en çok ses getiren televizyon içeriklerinin yapımcısı Yamaç Okur’un “Popüler içeriklerin üretim süreci ve ekranlar arası yolculuğu”, Gamester Immersive Media Direktörü Ferit Özgüner’in “İletişimin Geleceğinde Augmented Reality, Virtual Reality ve Mixed Reality Uygulamaları” konuşmaları yer aldı.