Yapı Sektörünün 47 Yıllık Duayeni: Yapı-Endüstri Merkezi

Türk yapı sektöründen kültür sanat sektörüne kadar geniş bir yelpazede hizmet veren Yapı-Endüstri Merkezi´nin Genel Müdürü Tolga Türkanık ile MICE endüstrisi ve bu endüstriye yaptıkları katkılarla ilgili keyifli bir söyleşi yaptık.

Tolga Bey sizi tanıyabilir miyiz?
1976 Eskişehir doğumluyum. Akdeniz Üniversitesi’nde Turizm ve Otelcilik eğitimi aldıktan sonra fuarcılık sektöründe çalışmaya başladım. 90’lı yılların ortalarında Antalya’da üniversite öğrencisiydim, turizmin öneminin henüz yeni kavranmaya başladığı yıllardı. Çalışanların, patronun sesiyle hareket ettiği turizm ve etkinlik sektörünün anlayış değiştirmeye başladığı zamanlardı ve Türkiye’de fuarcılık sektörü de yeni filizlenmeye başlamıştı. O dönemde  henüz okulumu bitirmemişken fuarcılığa adım attım. İstanbul’da yeni fuar projeleri oluşturulurken, 1997 yılında o projelerde yer alabilmek amacıyla, hala okulum sürerken İstanbul’a geldim. 2001 yılında Yapı-Endüstri Merkezi’nde Satış Sorumlusu olarak göreve başladım. 2014 yılına kadar fuarcılık tarafının Satış, Pazarlama, Uluslararası İlişkiler ve Operasyon olmak üzere tüm bölümlerinde yönetici olarak çalıştım. 2014 yılında görevimden ayrıldım ve yaklaşık 9 ay kadar yapmak istediğim kişisel şeyler için kendime zaman ayırdım, gezmek ve görmek istediğim yerleri gördüm. Bu molanın ardından, Ocak 2015’te Pazarlama-Satış Bölüm Yöneticisi olarak Yapı-Endüstri Merkezi’ne döndüm, Mart 2015’ten bu yana ise Genel Müdür olarak görevimi sürdürüyorum.

Yapı-Endüstri Merkezi’ni ve faaliyetlerini anlatır mısınız?
Yapı-Endüstri Merkezi kurulmadan hemen önce Türkiye’de yeni bir yapılanma vardı. Ülkemiz, hem kendi içinde endüstriyelleşmeye çalışıyor; hem de yurt dışındaki yapı, tasarım, kültür sanat etklinliklerini takip edip, bunları Türkiye’ye getirmeye çalışıyordu. Durum böyleyken, bu konuya gönül vermiş başta Doğan Hasol olmak üzere  mimarlar, mühendisler ve sektörün profesyonel isimleri bir araya gelip bunu kaliteli bir şekilde yapmanın ve bu alanda bir köprü işlevi görmenin yolları hakkında düşünmeye başlıyorlar. Sonrasında yayınlar, kataloglar, bilgi bankaları ve araştırma raporlarıyla birlikte, hiçbir taşı eksik olmayan, sektöre tam anlamıyla köprü görevi gören bir platform oluşuyor. Yapı-Endüstri Merkezi şu anda Yapı Kataloğu, Yapı Dergisi, mimarizm.com portalı, yapi.com.tr sitesi, Türk Yapı Sektörü Raporu ve diğer firmalara yaptığı araştırma raporlarıyla yapı, mimarlık, kültür sanat sektörüne; etkinlik alanıyla ise tüm sektörlere hizmet veriyor.

47 yıllık bir firma olmasının da katkısıyla, Yapı-Endüstri Merkezi’nin sektörde bir duruşu var. Biz de ekip olarak bu duruşa, mekanın gücünü biraz daha gösterecek çalışmalarla katkıda bulunma gayretindeyiz. Mekan, peçeler altında bir kadına benzerken, biz, bu güzelliği insanların rahatça görebileceği ve onunla bir şeyler paylaşabileceği bir hale büründürmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz Şubat ayında gerçekleşen ACE of M.I.C.E. Fuarı, mekanın tanıtılmasına yönelik ilk etkinliğimizdi. Bu fuarı, etkinlik mekanımızın yapı, inşaat, mimarlık ve kültür sanat dışındaki etkinliklere ev sahipliği yapması için bir başlangıç noktası olarak gördük. Sonrasında ise ICVB üyeliği yaptırmak, web sayfamız ve sosyal medya tanıtımlarımızı güçlendirmek, basınla olan ilişkilerimizi bu yönde artırmak gibi çalışmalarımız oldu. Halihazırda gerçekleştirdiğimiz mimarlık ve kültür sanat alanları dışındaki etkinliklerin benzerlerini çeşitlendirmek için de çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Tabii ki bunun bir ekip işi olduğunun farkındalığıyla, ekibimizi buna göre kurduk. Bunlar, yeni yapılanma sürecimizde mekanın, hem mimarlık sektörü hem de diğer sektörler tarafından daha fazla kullanılması için hayata geçirdiğimiz çalışmalardı.

Yapı-Endüstri Merkezi olarak ne tür etkinliklere ev sahipliği yapıyorsunuz?
Yapı-Endüstri Merkezi, mekanın, hayal gücünü destekleyen etkisi sayesinde birçok etkinliğe ev sahipliği yapabiliyor. Örneğin Grid’in hayata geçirdiği Dijital Sanatlar ve Hareketli Görüntü Festivali; Hyundai i20’nin lansmanı; Siemens’in ürün lansmanı; Fox TV’de yayımlanan bir dizinin çekimi; tango geceleri gibi birçok farklı etkinlik Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleştirilebiliyor. Mekanımızın sert zemininin kuruluma uygun olmasından dolayı çok çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapabiliyoruz. Bunun yanı sıra tavan yüksekliğimiz de bir başka avantajımız.

Yapı- Endüstri Merkezi’nin diğer etkinlik mekanlarından farkı nedir?
Her tür etkinlik mekanının kendine ait bir gücü vardır; bizimki, hayal gücüyle şekillendirilebiliyor olması. Örnek vermek gerekirse; akustik perdemizle küçük bir alan yaratılabilir veya etkinlik içinde etkinlik yapılması sağlanabilir. Bunun yanı sıra toplantı odalarımızın genel kurullara, jüri toplantılarına, çalıştaylara, eğitimlere ve benzeri toplantılara hizmet verdiğini de belirtmek isterim. Bu tür toplantılar için gereken barkovizyon, ses sistemi, mutfak gibi tüm altyapı hizmetlerine de sahibiz.

Ülkemizde MICE sektörünün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ülkemizde sektörün bir çatı örgütü olması gerekiyor. Bu çatı örgüt, şu anda ICVB olarak konumlandırılmaya çalışılıyor. Kongre alanında dünyada 9. Sıradayız fakat aslında şehrin gelişimine kazanç sağlayan etkinlikler, 500 kişi ve daha az sayıda katılımcıyla gerçekleşen etkinlikler. Bunlar da tüm dünyadaki etkinlik ve MICE pazarının yüzde 90’ını oluşturuyor. 3 günlük bir etkinliğe katılan bir katılımcı, ortalama 2500 dolar civarında harcama yapıyor; bu, bir turistin harcadığı meblağın çok üstünde. Bizler bugün bunun hızıyla hareket ediyoruz, şu anda kendi yapısal değişikliklerimizi gerçekleştirme telaşına girdik.  Artık nicelikten ziyade niteliğe önem vermeliyiz, tüm paydaşların aynı çatı altına girmesiyle ilgili çalışmalar yapmalıyız. Umarım ICVB bununla ilgili bir adım atar, Kalkınma Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı bir araya gelip bir strateji çerçevesinde hareket eder. “Kongreler Şehri İstanbul” çalışmasının, aynı strateji çatısı altında tüm paydaşları bir araya getireceğini umuyorum.

ACE of M.I.C.E. Exhibition ve Ödül Töreni’nin sektöre olan katkıları hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
ACE of M.I.C.E. Fuarı’nın tüm paydaşları buluşturan bir fuar olması elbette çok önemli. Her geçen sene gelişmesi sektörü de geliştiriyor. İstanbul’da böyle bir fuarın olması, İstanbul’un etkinlik gücünü mutlaka artıracaktır. Bu sebeple ACE of M.I.C.E. Fuarı’nın gelişmesine katkıda bulunmak için biz de elimizden geleni yapmaya hazırız. Önümüzdeki yıllarda da fuara değişik bir renk olarak mutlaka katılmak isteriz.